Nisu svi akvaristi akvaristi...

marko.pa

Member
27 Avgust 2012
89
3
8
38
Nabasam ti ja tako na primamljivu ponudu na nekom sajtu gde kaze zenska:
Hitno prodajem L. carleus, treba joj da oslobodi akvarijum bla, bla,bla...
1000 dinara 25 komada!!!
Ja hitro odreagujem, prihvatim ponudu i dogovorim se sa prodavcem da danas izvrsimo transakciju.
Spakuje ona meni ribe na autobus i ja cekam... stize bus i u njemu kesa, u kesi flasa(5l) u flasi ribe...
Sve to mozda ne bi bilo cudno da u flasi nije bilo 6 mrtvih ribica.
Ljudi salju ribu preko okeana danima, jadne diskuse u 3cm vode da im pokrije skrge pa dodju zive.
Vrsac-Pancevo nije preko okeana da putuje riba danima vec 2 sata i koji minut preko.
Gledam ja u flasu i ne verujem... crvene granulice tetra diskusa ili slicno?
Spakovala zenska ribama lanc paket da im se nadje na dugom putovanju.
Da li to moze da bude uzrok pogibije ili sto nije flasa umotana u malo novina kao izolator
ili 25 riba 3-4-5cm u 2l bez kiseonika, ostaje misterija.

Skresem ja jednu oporu poruku cisto da joj dam do znanja da sam ljut i da joj skrenem paznju na
napravljene greske jer ima u planu da se dalje bavi prodajom riba.
Odgovara ona meni: Kada sam spakovala, riba je bila ziva i zdrava. Iznenadjena sam tvojom reakcijom. Bolje dzaba da sam tiposlala...

Casni Sude, da li sam ja nesto zgresio u ovoj situaciji i da li treba da me bude sram sto sam za svoj
novac, koliko god to bilo, odreagovao ovako kako jesam.
 
Ja u celoj prici kao uzrok uginuca mogu da vidim nedostatak kiseonika. To sto je bilo malo hrane u vodi ne menja stvar tako drasticno u tako kratkom vremenskom roku. Sada mi je tesko da zamislim tu flasu ali i nacin ubacivanja riba moze da bude problem. Koliki je otvor?

U sustini to je pokazano veliko neiskustvo te zene. Ribe koje se "salju na put" se jednostavno ne hrane. Druga stvar je da ako se salje veliki broj riba u maloj zaptemini vode onda se koristi kiseonik. Njena komunikacija nakon prodaje je primitivna i takav odgovor ti sve govori pa cak i da je isprovocirana tvojom porukom ciji sadrzaj mi nismo videli.
Mani se dalje rasprave sa njome, tu ti nemas sta da trazis.
 
A pazi i carleusi vaze za osetljive ribe. Ako neko mislo da se bavi prodajom riba, a nezna osnovne stvari sigurno nece daleko dogurati.
 
+1 za sve

I potencijalno uginuće riba / kozica je razlog što nikada nisam hteo da šaljem kurirskom službom ili busom. Slao sam kozice i puževe širom Srbije, nešto je otišlo i malo dalje, ali uvek ili preko mog prevoznika (topla kabina) ili po nekom prijatelju/poznaniku.

Ona je mogla te ribe da rasporedi u bar 2 balona, i da ih ne hrani. A verovatno ih je odvojila veče pre slanja, tako da je velika mogućnost da su pre puta već provele 12 sati bez aeracije.

Svakako je trebalo da očekuješ neki gubitak i da se o tome dogovoriš sa njom pre slanja.
 
To je bio put od samo 2 sata.
Pa u casi od jogurta da su putovali, mislim da bi bolje prosli.

Sa njom nema rasprave vise.
Cim kaze ona: "nisam znala da ne sme da im se da hrana..."
Zavrsio sam sa njom diskusiju.
Mene je najvise iznerviralo ono "bolje dzaba da sam ti poslala"
To sam ja protumacio kao "sta bi ti za 1000 dinara".
Negovacu ja onih 19 sto je srecom prezivelo...
 
Skresem ja jednu oporu poruku cisto da joj dam do znanja da sam ljut i da joj skrenem paznju na
napravljene greske jer ima u planu da se dalje bavi prodajom riba.

-Ti nisi tacno napisao sta si ti njoj rekao u toj poruci gde si joj "skresao".

Njena reakcija i njen odgovor moze da se protumaci da je mozda skroz OK, sve zavisi od toga sta si ti njoj napisao a to ne znamo, i kako je ona to sto si joj napisao shvatila...
Mozda ona nema neko ili nikakvo znanje, ali isto tako verujem da nije mislila nista lose kada je pakovala ribe. A ti ces sledeci put mozda zbog ovog sto ti se desilo biti iskusniji pa neces na taj nacin kupovati ribu.
Eto cisto malo drugacijeg misljenja ;)
 
Moja poruka u slovo:
"Jednom recju sramota.
Od 25 reanimacijim sam spasao 19.
25 riba u 2l vode i jos plus hrana u flasi.
Da li ste nekada slali ribu nekome?
Vasa obaveza kao prodavca je da robu spakujete i posaljete na adekvatan nacin."
 
Imenjace mozda gresim ali ja ovoj zeni ja nebi imao sta da zamerim. Ako sam ja shvatio dobro celu stvar ona jednostavno nije ovo sve uradila iz neke zle namere nego je u pitanju njeno neznanje i neiskustvo. Naravno ti imas stetu ali ok si prosao kako je moglo da ispadne.
Seti se samo prodavaca riba kod kojih si bio...kako oni pakuju ribu i kako manipulisu njom a to im je svakodnevan posao. Koliko njih dobro sve uradi? Od hvatanja riba do pakovanja?

Neznam dali si nekad nosio u neku radnju svoje ribe, ako jesi znas kako ti isti prodavci ubacuju tek donete ribe u prodajne akvarijume i na sta to lici... tuga... Naravno cast izuzecima.

Ti sad mozes da se nerviras u nedogled ili da ostavis to po strani i zaboravis, svakako ovo drugo bice ti lakse.
I pored gubitaka mislim da si i dalje na dobitku u odnosu to isto da si kupovao u nekoj radnji.

Pozdrav!
 
  • Like
Reactions: boban
Moja poruka u slovo:
"Jednom recju sramota.
Od 25 reanimacijim sam spasao 19.
25 riba u 2l vode i jos plus hrana u flasi.
Da li ste nekada slali ribu nekome?
Vasa obaveza kao prodavca je da robu spakujete i posaljete na adekvatan nacin."

Da budem iskren ovako napisana poruka moze da se saceka kako god bilo, sve zavisi od toga da li sam ustao na levu ili desnu nogu. :) Da si to isto rekao na malo blazi nacin onda bi izbio sve argumente druge strane.
Inace mislim da je MArkisha bas lepo rekao, nema tu neke zle namere, to je jednostavno nezeljeni sklop okolnosti i mozda bi bilo sve drugacije da ste uspeli da uspostavite komunikaciju ako nista drugo onda barem za njene buduce isporuke riba.