Novi u morskoj

I da nisam ja kupovao ovaj beli kamen da ustedim nego jednostavno mi je bilo zgodno da ga usput pokupim.
Bio sam lenj da odem do Igora ili Novog Sada da uzmem pravi kamen.
 
Sve to izgleda sasvim normalno. Akvarijum nije dovoljno naseljen i treba mu u pocetku dosta pomoci. Cetkica za zube je interesantna alatka u morskoj. Da vidis kako lepo ostruze alge, onako nezno bez nekog velikog pritiska a onda skimer sve to pokupi :)
 
Citao sam to ali mislim da to nije slucaj trenutno kod mene.
Anemona se ovako zatvofila ili bolje receno smanjila i pre dolask korala.
Nije problem da pomerim koral, jer je na svom parcetu kamena.
To cu i da uradim da otklonim i najmanju sumnju.
 
Zelene alge brzo preuzimaju primat u akvarijumu. Sad mi je jasno zasto je Vladin akvarijum bio samo sa kamenom i vodom trei meseca bez svetla.
Dok sam imao samo jednu led lampu iznad akvarijuma nije ih bilo. Problem je nastao kada sam stavio jednu belu neonku 10000k i jednu plavu actinik neonku, obe po 54W.
Resio sam da ogranicim trajanje svetla na maksimalno 7 sati dnevno ne bi li se tako resio ove napasti.
Anemone su jos zive ali jedva otvorene dok je koral verovatno otisao u vecna lovista.
Zamenjeno 20 litara vode sa drugom soli i kh je sada negde oko 8,5. Nitrati ne rastu i drze se na 25mg/litru.
 
Eto vidis, brzo ti ucis :)
Ono po slici, deluje mi da je koral ziv ali ajde, mozda i gresim. U morskoj neke nagle promene okruzenja mogu da se zestoko odraze na korale. Tu pre svega treba dobro voditi racuna o temperaturi a i o jacini svetla.
Sta ce tebi plava lampa? Razmisli o tome.
Vidis bas na ovoj poslednjoj slici se vidi kako su crvene alge pocele da se formiraju pa eto to je ono sto ti treba. Ako znas kako je bilo onda ti je mnogo lakse.
 
Prica o aktinik lampi je malo duza i tesko da moze da se kaze u nekoliko reci. Ja sam je spomenuo u tekstu o osvetljenju u morskoj akvaristici.

Prvo treba navesti neke osnovne stvari o svemu tome a to je poreklo nasih korala. Svi ti korali stizu iz takozvanih Fringing sprudova. To su sprudovi koji su na marginama ostrva, okruzuju ih itd. Sustina je da su oni u vrlo plitkim vodama i neretko korali su bukvalno van vode. Ti korali su izlozeni jakoj suncanoj svetlosti, svetlo koje mi ni na koji nacin ne mozemo da proizvedemo u nasoj sobi ali da tu stanemo.

Suncano svertlo je svetlo punog spektra, crveno, zuto, zeleno i plavo. Naravno i kombinacije izmedju. Sada da ne lupam a bas i da ne trazim podatke ali koliko se secam crveno se gubi na par metara dubine pa zuto i zeleno i cini mi se da na nekih petnaestak metara dubine vode samo plavo svetlo prodire. Eto da i tu stanemo.

Korali su u simbiozi sa algama koje im spremaju hranu u zamenu za zastitiu ili staniste. Te alge, kao i sve druge biljke koriste svetlo za fotosintezu i one se prilagodjavaju sredini u kojoj se nalaze. Ako alge ne mogu da se prilagode korali ih izbace i pokusavaju da uspostave nove. Ma pricali smo mi na forumu o belenju korala, "Coral bleaching".

Kada sve ovo spojis onda vidis da je plavi spektar svetla u vecini slucajeva bespotreban. Nasi korali su prilagodjeni punom spektru jer su iz plitkih voda i neretko u akvaristici koriste se i 20000K. Plava aktinik lampa je za korale velikih dubina i ovde ima ulogu da sve to nekako NAMA ULEPSA. Ne kazem ja da je ona totalno beskorisna ali nije ni nesto preterano korisna. Ona se koristi uglavnom u odnosu 3:1 a kod tebe je 1:1 i to u intezivnom osvetljavanju akvarijuma.

Ti u akvarijumu nemas fotosinteticki koral kome je potrebna intezivna svetlost. Taj koral koji imas bio bi sretniji na mnogo manjem osvetljenju ali ok, moze on da tolerise i jako svetlo. Eto ja bi za pocetak ugasio tu plavu lampu i video kako stvari stoje.

Ti treba da znas da ces ti da imas problema sa algama sve dokle je tvoj akvarijum "prazan" Kada ga napunis koralima, kada crvene alge preuzmu primat onda ce ovi problemi da nestanu. Zato bi trebao da nabavis one pecurkice koje sam ti preporucio jer obicno, kamen na kome se one nalaze je iz mora i pun je svega i svacega i to je pravi "Zivi kamen".

Eto da ne mrsim puno jer sam sebi delujem kao neka baba koja samo nesto mrmlja i nikada nije zadovoljna :)
 
Baba mrmlja ali pogodi u centar:).

Sad mi je sve mnogo jasnije pa ostaje da tako i prilagodim.
 
Sve je to po sistemu pokusaja i greske. Na kraju ce sve biti ok.
Inace pokupio sam neke test kitove da se malo zanimas nakon mog odlaska (bas te zalim, ko se normalan bavi time) , bas tako, da me ne smaras dok sam na odmoru sa tim glupostima :) O rakiji da pricamo ali o seachem i api analitickoj opremi NEEEEEEE :)

Salim se, naravno :)
 
Jedva cekam da ti pokazem ovih pedesetak akvarijuma, jer znam koliko si zeljan akvaristike, a morski ce da ostavimo za kraj, ko slag na tortuvaljam_se
 
Citam svasta pa vidim da se vodila diskusija oko upotrebe aktivnog uglja i zeolita u morskoj akvaristici. Kakvo je tvoje misljenje oko toga?
 
Aktivni ugalj mozes da koristis na kratko i to samo ako stvarno moras, recim ako si koristio neke preparate za lecenje riba. Ako hoces da koristis u koralnom akvarijumu onda je to rizik jer mozes da odstranis i ono sto je potrebno kao sto su elementi u tragovima.

Zeoli je dosta diskutabilan u slanoj vodi jer se slana voda i koristi za regeneraciju. Licno nikada nisam ni pomislio da bilo sta od ovog pomenutog koristim u morskoj.
 
Citam svasta pa vidim da se vodila diskusija oko ...

Vodile su se mnoge diskusije oko svega i svacega. Mnoge od njih su bile prepricavanje, onako u krug, ja cuo od nekog a taj cuo od nekog itd, nikad kraja. Bilo je i mnogo vatrenih diskusija gde su ljudi branili stavove o kojima nisu imali iskustva ni sekunde. Iz tog razloga dva puta razmisli pre nego sto pocnes da analiziras nesto bazirano na proslim diskusijama.
Pored toga treba voditi racuna i o mojim stavovima. Ja cu sada u Junu da napunim 22 gidine profi bavljenja morskom akvaristikom ali, ALI i opet ALi, to je drugacije iskustvo od obicnog kucnog akvarijuma, kako u tehnickoj podrsci tako i u potrebama. I to prihvataj sa rezervom i gradi nesto svoje.

Koliko sam ja video kod nas (Vas) je morska bila vrlo slaba, takoreci nikakva. Bilo je nesto morskih akvarijuma sa ribama i nesto je uzelo zamaha kasnije. Secam se da je @rogus imao vrlo lep morski akvarijum, onako srednje razvijen i samo je vreme bilo u pitanju. Na zalost on je to morao da prekine, zivot ne pita za akvaristiku. Imam negde slike pa ako nadjem mogu da ih postavim. Bilo je jos tu i tamo ali ja to nisam video. U sustini sve se svodi na vrlo slabo morsko akvaristicko iskustvo u Srbiji. Sada je valjda malo drugacije, nisam ba siguran.