O cemu se radi ?

McBain

New Member
15 April 2011
5
0
1
Nadam se da ce mi neko odgonetnuti o cemu se ovde zapravo radi...Kroz gajenje mbuna sam nailazio sto kod sebe sto kod drugih ciklidasa na crne mrlje, fleke po ribama koje su dolazile, odlazile, a neke ribe su ih imale ceo zivot. Svako je skoro rekao da to nije nista da su rane od tuca, grebanja o kamen itd...Ribe se normalno ponasaju , jedu, tuku se, aktivne su...sve ok, ali zaista ruzno izgleda na svetlijim ribama narocito. Nemaju ih sve ribe u akvarijumu vec samo neke. Pa me zanima ako neko moze da mi kaze sta je to?
 

Attachments

  • somrlje.JPG
    somrlje.JPG
    51.6 KB · Pregleda: 11
  • Picture 492.JPG
    Picture 492.JPG
    49.4 KB · Pregleda: 7
  • Picture 414.JPG
    Picture 414.JPG
    74.7 KB · Pregleda: 6
  • ciklidi 133.jpg
    ciklidi 133.jpg
    35.3 KB · Pregleda: 6
Ovo je sto se tice starijih ciklida. A u malom aq-u su pojedini malci zahvaceni crnim tackicama, mrljama, mada pre tackicama....ovo nisam nikad video u svom relativno dugom gajenju Malawi mbuna mada i generalno drugih riba. Da li nesto ne valja sa vodom(nedostaje nesto) pa se ovo javlja, jer ne verujem da su neki paraziti jer se ribe normalno ponasaju. Ali da ne pametujem ja vise, nadam se da neko ima odgovor.....
 

Attachments

  • Picture 508.JPG
    Picture 508.JPG
    48.5 KB · Pregleda: 12
  • Picture 112.JPG
    Picture 112.JPG
    44.7 KB · Pregleda: 11
  • Picture 110.JPG
    Picture 110.JPG
    49 KB · Pregleda: 10
  • Picture 100.JPG
    Picture 100.JPG
    44.9 KB · Pregleda: 11
  • Picture 105.JPG
    Picture 105.JPG
    39.3 KB · Pregleda: 10
Nisam nesto previse strucan sto se ciklida tice, ali mislim da je ovde rec o tzv. peperingu koji se javlja i kod diskusa, kada dodje do mesanja izmedju podvrsta tj riba raznih koloriteta (kod diskusa ako se bilo koji drugi diskus ukrsti sa "pigeon" diskusima). Da vidimo sta ce i ostali da kazu ali mene podseca na to... :mrgreen:
 
Hvala onima koji su odgovorili, ali sam i dalje bez konkretnog odgovora (ako ga ima). Zopexx2008 tu temu sam procitao i pre nego sto sam postavio temu, ali mi i nije nesto pomogla. Za pepering ne verujem da je. A Bobane kako da protumacim "Melanin :D " odgovor. Nisam ih obukao u rupicasta odela i bacio na Sunce :)
 
Po meni radi se o bezazlenoj pigmentaciji. Tesko je utvrditi zasto se to javlja ali verovatno je nasledni faktor.
 
Melanin nema veze sa Suncem I rupicama, ribe ga imaju manje vise. Ponekada mozes da vidis grupisane melanofore I to su te tamne fleke. Kako rece Zoran to je genetika I ti tu ne mozes nista da uradis.