Otocinclus affinis

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Ovo je jedna vrsta koja stvarno zasluzuje nasu paznju i misljenja sam da svaki akvarijum a posebno oni koji imaju dosta biljaka treba da je imaju kao neophodnog stanovnika.
Njena karakteristika je da je neumorni cistac akvarijuma i radi svoje velicine vrlo lako cisti sve delove akvarijuma pa cak i one gde drugi cistaci nisu u stanju da pridju.
Ipak netreba da se ocekuje da ona uradi posao kao Pleco jer je to jedna mala riba i njene kolicinske potrebe za hranom nisu prevelike. Ako se stavi nekoliko Otocinclusa u akvarijum moze da se vidi rezultat pogotovo na listovima biljaka.

Kratki podaci o ribi su ovde:
Stari link (Uklonjen)
 
e, mali algar! Dok sam imala slatkovodni akvarij, jos i kao klinka, najvise sam voljela cistace i algare, jer su strasno korisni. Sada se tocno ne sijecam jesam li imala tu vrstu ili nesto slicno....mislim da je bila neka slicna vrsta, nesto veca ribica, i koliko me pamcenje sluzi (barem ta moja) nije bas druzeljubiva prema svojoj vrsti, i uvijek mi se naganjala s bikolorom i svojim rodacima (teritorij, teritorij)
 
Ja bih samo dodao da je jako izdrzljiva riba sto se tice hemizma vode odnosno da podnosi i meku i tvrdu vodu ,mada joj vise odgovara meka.Moze da bude i u kiseloj i neutralnoj vodi. Isto tako trazi drustvo, sto znaci pozeljno je ubaciti vise ovih riba.

Evo jos jedne lepe slike ove ribe.
 

Attachments

  • otocinclus_affinis_x.jpg
    otocinclus_affinis_x.jpg
    21.9 KB · Pregleda: 178
Iako je stara tema, dodat cu svoj odgovor, imam malo slobodnog vremena, pa piskaram :D

Uglavnom, otocinclus affinis nije ova riba sa slike, naime on izgleda potpuno drugacije!
Ja nemam njegovu sliku, ali u vecini knjiga njegova slika je krivo postavljena, p aj eiz tog razloga Fauna postavio krivu sliku, to nije njegova greska jer nije ni mogao vidjeti druga?ije!
Po repnoj(caudalnoj) peraji rekao bih da je to otocinclus vittatus - vrsta koja PRECesto u akvaristici dobija ime affinis...
Takodjer, Otocinclusi se najcesce lako zamijene, zbog zbilja vrlo slicnog body patterna izmedju vrsta... a najlakse ih otkriti po sarama na repnoj peraji!

Otocinclus affinis ima popularan naziv goldy jer mu je tijelo posipano "zlatnim prahom", te je u potpunosti jednolicne sivo-smedje boje, koja postepeno prelazi iz tamnije ka svjetlijoj na podrucju abdomena.
Nema pruge koja prelazi po sredini tijela.

Inace Otocinclusi su jedni od najboljih algara, ne narastu mnogo(3-5cm), izuzetno su miroljubivi, te vole bit u omanjem jatu...
Mrijeste se slicno kao coryi, zenke su deblje i krupnije, te su nesto osjetljiviji na parametre vode.

U svakom slucaju, preporucujem ih svakom tko im zeli pruziti dobre uvijete za zivot!
:wink:
 
Je, tamo sam ga ja prvi put vidio, al moram bit iskren da sam gledao i na fishbase-u :D :wink:
No da budem potpuno iskren, poslao sam fotke mojih "affinisa" iskusnijim akvaristima i oni su mi to malo pojasnili jos prije pola godine negdje...znaci ne tako davno! :wink:
 
Kako to uvek biva ja kad ih imam ne obracam paznju na njih a sada kada mi trebaju nema ih ni od korova, svi prodati. Juce sam nasao jednog, stavio u jedan akvarijum kad ono odneo vrag salu. Jednostavno sam zaboravio gde sam ga cusnuo, mislim tacno u koji akvarijum.
Kada mi stignu ponovo a to ide po ubrzanom sistemu postavicu slike a dotle malo strpljenja.
Slika koja je bila ovde je otisla u zaborav jer je bila u staroj databazi a i nisma siguran da je to bila moja slika.

Inace gledajuci sa slike je dosta tesko da se odredi vrsta, to smo rekli vec dosta puta.

Ako je sudeci po Burgess-u i affinis moze da ima prugu pa to nije pokazatelj. Pojedinim primercima ide celom duzinom a nekima samo polovicno. Ipak jedno je sigurno a to je da linija nije tako izrazena.
Ako Burgess lupeta po tom pitanju onda lupetam i ja.
 
Vredno malo ribce... Dok je stomacic pun sve je OK . Evo dve neobicne fotke iz moje akva kolekcije.
Jedna "jelkica" od otica na staklu mog 16lit "Kozicarijuma" i jedna o prijateljskom druzenju sa njima. Na zalost ova druga je nesto mutnija jer sam cucao i balansirao pored akvarijuma, desna ruka se mazila sa oticima i kozicama, a levom sam pateticno pokusavao da slikam makrofotografiju sa fotoaparatom kome su sve komande naravno za desnjake... valjam_se
 

Attachments

  • DSCF5981a.jpg
    DSCF5981a.jpg
    23.4 KB · Pregleda: 32
  • DSCF5240aa.jpg
    DSCF5240aa.jpg
    86.7 KB · Pregleda: 35
To im je omiljena pozicija kada miruju mada znaju da se odmaraju i na listu. I ja ih cesto hvatam rukom ako mi nije odgovarajuca mrezica pri ruci. Znaju da se zapetljaju u mrezu pa da vidis belaja :)
I da znas da su kojim slucajem vece ribe bili bi monstrumi sa tim kukama po njusci :)
 
affinis, hoppei, macrospilus,viatus

hocu da kupim par komada ovih riba,pa me interesuje da li je toliko bitno je li to Otocinclus affinis,hoppei,macrospilus,viatus ili su svi oni istih karakteristika po pitanju algi-tj. da li ih sve vrste jedu i da li mozda neka od ovih vrsta ima afiniteta da malo gricne neke vrste bilja(tipa mahovina , echinodorus, cryptocorine,...)?
 
Mislim da ti i nemas nekog velikog izbora sto se tice tih riba a gde je potrebno da se zna vrsta tu se i zna, recimo O. affinis, O. cocama itd. Tu je i cena razlicita pa ce i to nesto da ti kaze.
Sto se tice njihovih karakteristika to je sve manje vise isto, nemas ti tu brige a isto tako nema ni sekiracije za biljke.