Parazitski crvi u rečnim ribama

zopex2008

Administrator
Staff member
8 Oktobar 2008
2,810
106
63
69
Beograd
Poljoprivredni fakultet u Novom Sadu registrovao je novu vrstu parazita koji napada ribu, a može biti opasan i po čoveka. Reč je o crvu iz roda Eustrogylus čiji je domaćin ptica ali se prenosi i do riba. Čovek može da se zarazi ukoliko konzumira nedovoljno termički obradjenu ribu. Crv je dužine 4 do 7 santimetara i može se videti golim okom u zaraženoj ribi. Iz organizma čoveka jedino može da se odstrani hirurškim putem. Oboljenja kod ljudi od ove vrste crva česta su u istočnim zemljama poput Irana i Japana u kojima se često jede sirova riba. Pretpostavlja se da su parazitskog crva u naše vode preneli kormorani ili čaplje koje migriraju iz ovih krajeva gde je parazit čest.
Dobrom termičkom obradom ili dubokim zamrzavanjem crv prestaje da bude opasan za čoveka.crvi u ribama.JPG
 

Attachments

  • crv.jpg
    crv.jpg
    19 KB · Pregleda: 9
Nekada davno, dok je bilo kecige kao sase u Savi, slicni paraziti su se mogli vidti u njenim skrgama. Jednom prilikom kupili smo od lokalnog ribara par kilograma keciga, nakon izvesnog vremena cvolikih crvenih parazita bila je puna voda u kanti, bas kao sto su na ovoj fotki. Ne znam, davno je to bilo, pre mozda 20 godina, ne mogu 100% da tvrdim da je bas to isti parazit ali prilicno su slicni.:confused:
 
Manje vise sve ribe su zarazene nekim takvim parazitom. Mi na to ne obracamom puno paznje i krljamo ribu pa samo prsti :) Kada bi vodili racuna o tome nikada ne bi ni jeli ribu. A sta je sa vocem, povrcem itd. Crva ima svugde, neki manje opasni a neki znaju dobro da zagorcaju zivot.

Dobra stvar je sto je to registrovana kada se vec dogodilo i to znaci da neko vodi racuna o tome.
 
Ovo je poznat parazit u sveta, a narocito na istoku. Dobro je sto u nasoj kulturi nije prisutno konzumiranje ribe u presnom stanja tako da prakticno ne postoji opasnost da predje na ljude. Treba napomenuti da crvi prakticno ne mogu da se prenesu u akvarijum, jer im je potrebna i ptica za zatvaranje ciklusa razmnozavanja.
 
A taman sam resio da krenem na pecanje :)...
Negde sam procitao (Blic ili 24sata) da zamrzavanje u kucnim friziderima/zamrzivacima ne ubija parazita... da li neko ima preciznije informacije?
 
Covek tu ne spominje zamrzivac nego frizider.
U svakom slucaju zamrzavanje ubija te crve.

Larve i jajasca tih crva mogu da izdrze hladnocu do neke mere ali ne i duboko zamrzavanje koje mi imamo u kucnim zamrzivacima.
 
Da, lepo piše da je slikano posle jedne noći provedene u frižideru.....
Ipak, pošto sam ljubitelj i pecanja i ribe, nisam preterano sretan sa ovim saznanjima,
nekako mi sve ovo došlo kao još jedan adut da ne dam 6.5k dinara za dozvolu :confused:
 
Profesor sa Novosadskog poljoprivrednog fakulteta Miroslav Cirkovic kaze da crva ubija niska temperatura u zamrzivacu -18°C kako je to Boban vec napisao. Mada Mislim da ce retko ko jesti ovu ribu ukoliko vidi ove crve:confused:
 
Ma ko je to video nece da jede nikakvu ribu, bar neko vreme, do Svetog Nikole :)

U realnom zivotu je drugacije. Ako ne zelimo da jedemo kojekakve parazite, ne mora da znaci da su opasni za nas, onda cemo skapati od gladi. Razlika je u tome sto mi njih manje vise ne vidimo pa nam je nekako lakse da ih progutamo, pecene, kuvane ili sirove.

Kako je Fauna na pocetku pomenuo on je video slicne crve odavno a to su mogli da kazu i nasi rodilji i tako u nedogled jer je tih parazita od pamtiveka. Razlika je samo u tome sto ti paraziti nisu opasni za nas kao ovi nedavno konstantovani.

Na nasu zalost u svemu ovome je to sto je sve to onako ofrlje napisano u novinama. Mi znamo da su ti crvi iz roda Strongylus gadni paraziti i da imaju slozen zivotni ciklus i da nisu infektivni u svim delovima tog ciklusa. Ovde niko ne spominje to, da li su ti crvi infektivni ili je tu nesto drugo u pitanju. NEma nam druge nego da sacekamo malo i vidimo da li ce ctici nesto vise o tome.
 
Pre oko 2 godine sam primetio ove crve u smudjevima koje sam pecao u okolini Novog Sada. Tada nije bilo nikakvih informacija, raspitivali smo se na nekoliko strana i niko nista nije znao...
Od onda pa do sada pojeo sam ribe i ribe, smudja najvise i stuke, ponekad samo zavirim da li ima crva dok cistim ribu ali kao ni u jabuku ili tresnju sto ne gledam da li ima crva tako sam i sve te ribe pojeo, jedina je razlika sto su dobro ispecene ili su zamrzavane na nekoliko dana u zamrzivacu...
Pre pecenja kako bi se bolje isprzile preporucujem secenje na snicle ili filetiranje, jer se crvi nalaze u stomaku gde se riba najmanje przi ako nije izfiletirana ili isecena na snicle...

Ove slike sto su u temi su onako bas odvratne jer vidim gomilu crva, a u ribama koje sam ja pregledao video sam tek po kojeg crva.
Ove godine jos nisam pecao, a mozda se stanje sa kolicinom crva u ribi od prosle godine jos pogorsalo... :(

Voleo bi da znam koliko ti crvi uticu na zdravlje i razmnozavanje riba u nasim vodama... I koji je razlog da se ti crvi tek sada pojave u nasim vodama, a pre ih nije bilo... :mad:
 
Eto to sam bas i mislio, crvi su crvi, ruzni ko crvi ali mi volimo ribu da jedemo. Mislim nije kraj sveta ako i pojedemo kog crva :)

Ovo sto te zanima o tim crvima ostace i dalje tu gde je i sada. Kako si i sam rekao tada nije bilo nikakvih informcija a verovao ili ne tako je i dan danas. Razlog tome je taj sto ne postoji neki veliki razlog da neko finansira neko veliko istrazivanje u vezi tih crva kod riba. Tamo gde ima para ima i istrazivanja pa je sve drugacije kada su u pitanju konji.

Bilo je i pre kojekakvih crva, bez brige u vezi toga samo tada nije bilo interneta kao danas. Pitanje je da li je bila prisutna bas ta vrsta koja je opasna za ljude. Razlog pojave tih crva je sretan sklop okolnosti za te crve. Kako je navedeno u novinama infektivne ptice su "posejala" jajasca i dalje sve se slozilo kako treba.
 
Digla se bas velika frka oko tih crva. Ne prodje dan, a da ih neko na televizijama ne pomene. Sigurno je kojekakvih parazita bilo i ranije na i u ribama ali kako rece Boban nismo imali informacija. Opet sve te informacije i nisu losa stvar da saznamo kako da se od toga zastitimo.
 
Ne bi se digla frka da nije lepo "legla" i priča o mleku.

Tih parazita je uvek bilo i biće, nego se izgleda pokreće hajka na kormorane koji prave štetu na ribljem fondu. Izgleda da se neko lepo dosetio. Kormorani su zaštićena vrsta i neki tvrde da ih je previše od kako je zabrana na snazi.

Neka se spreme čaplje.
 
Mozda je i dobro, u stvari dobro je sto se pise o tome. Mozda ce da dodje i do kriticne tacke kada ce neko morati nesto i da preduzme po tom pitanju. U najmanju ruku da se kontrolisu ribe koje idu za ishranu ljudi.