Plerogyra sp. (sinousa)

stina

Member
23 April 2004
539
0
16
Jaska
www.hypancistrus.net
Bubble koralj je meni trenutačno najatraktivnije čudo koje mogu vidjet na netu, knjigama i ... nigdje drugdje :cry:
Trebao bih informacije o držanju, rastu, pa čak i kupnji ovog prekrasnog koralja...
thanx!
 
izuzetan koralj!
koliko znam dosta ga je teško nabaviti u Hr, ja sam svojega dovukla iz Slo uz jedvite jade :wink: ...znam isto da je i Nizozemskoj zabranjen tj. nema ga više na prodaji
Koralj za koji kažu da je jednostavan...hmmm, ja još nemam nekih iskustva, moj je kod mene oko tri mjeseca, i ne vidim da raste nešto tj. da se počeo širiti.
jedino što je, promijenio je boju, bio je potpuno bijeli, sada je rozo-sivi, saznala sam da je to normalno, da je to do svijetla!
U prirodi su večinom te boje ili zeleni
Ne voli prejako svijetlo, niti jaku struju.
Hranim ga jednom-dva puta na tjedan, tabletama za ribe s dna, komadi?ima lignji, suhim shrimpima...raznovrsno u svakom pogledu.
Trebalo bi ga staviti dalje od drugih koralja jer spada u agresivniju vrstu koja zna uništiti svoje suparnike.
...trgovac me je upozorio, da ne bi bilo dobro vaditi ga na suho
[Broken External Image]:http://img117.exs.cx/img117/3815/bubble9ja.jpg
 
Kolika mu je cijena bila???
I kak se on razmnožava?
Meni je to Mrak koralj, taman za jedan čošak pa nek se u njega ocelaris sakrije...
Ljevi gornji čošak, da budem precizniji 8)
 
ne bih baš rekla da bi ga ocelaris izabrao kao host tj. zamjenu za anemonu, ali ako se to ipak dogodi, mislim da koralj ne bi s tim bio oduševljen i mogao bi se početi povlačiti, zatvarati, pa tako i uginuti.
O cijenama ne bih, ali ću ti reči da upoče nije bila cijena pretjerana, dapače, vrlo pristojna i pristupačna za moj siromašni đep i žao mi je što nisam uzela dva (ali ih tada nije niti bilo dva).
 
Fauna, zanimljivo je kod njega da ti balončići mijenjaju svoj oblik i položaj kakva je jačina strujanja u akvariju.
Ako je struja veča, balončići su manji i obrnuto!
...što je je, poseban je na svoj način :D
 
Evo da osvježim ovu temu malo...
Bio sam u SLoveniji nakon što mi je vlasnik radnje javio da je dobio Bubble koralj, te sam ga ja molio da mi rezervira jedan zeleni tjedan dana dok ne dođem.
Kad sam došao tamo imao sam kaj vidjet, ne jedan nego 4 bubble koralja meni na biranje...
Bio je jedan bijeli, jedan crvenkasti, više hrđavi, te jedan zeleni... a onda kraj njih bio je jedan manji, koji je meni osobno zapeo za oko, jedini sa ovim crticama, mogli bismo reč strijama!
Bio je siv, najmanje kolorističan, al su mene te crtice povukle više od svega i njega sam izabrao!


BTW nadam se da če ocellaris uč u njega, to bi baš volio, iako su ga trenutačno nastanila dva sexy shrimpa...

Neradi mi upload...
 
ne radi upload pa moram ovako...
f0b9e64401d95a161ee7ab2c455aa1e5.jpg
 
Zaista je predivan ovaj tvoj " Bubble koral "... :)

BTW.
prekoracio si limit attachment-a, to je razlog sto ne mozes da izvrsis upload. :wink:
 
Bubblovi su odlicni i vrlo zanimljivi koralji. U globalu su tvrdokorni koralji ako im se pruze pravi uvijeti.
Ovaj bubblic je frag koji je uspjesno fragirala Xenia iz Rijeke te mi ga je poslala. Fragiranje bubbla je tezi i kompliciraniji posao nego fragiranje mnogih drugih tvrdih koralja. Kada matica koralja dobije novi pup njega se odstranjuje rezom, s tim da se pazi da se meso koralja ne osteti, jer osteceno meso bubbla najcesce vodi do uginuca samog koralja.
Ovaj bubble je kod mene nekoliko mjeseci
[Broken External Image]:http://www.artreef.net/uploads/photos/95.jpg
 
Prekrasan je Jasenka, bas ostavlja bez reci.
Cini mi se da je proslo dosta vremena od kada si okacila sliku svog aq, ali onako kompletnog. Mogla bi nam ponoviti to zadovoljstvo?
Usput, sta je fragiranje (prepostavljam da je postupak kojim delis jedinku na dve nove ali bi mogla malo pojasniti kako i sta)
 
Stvarno nisam slike odavno postavila, moram pronaci zeru vremena pa cu akvarij poslikati cijeli i postaviti
(primjer: na artu nisam uopce postavila iti jednu sliku cijelog 44ol, a kamoli ga opisala-to ti sve govori koliko imam/nemam dovoljno vremena u ivotu.

Fragirati znaci djeliti, lomiti koralj na sitnije djelove koji su samostalni dalje za ivot. Fragirati se mogu : lomljenjem grana svi sps koralji (tvrdi koralji malenih polypa), svi LPs (tvrdi koralji velikih polypa), dok mps (koje jos uvijek stavljaju u lps, no ja se ne bi sloila da su to lps, jer lps koralji imaju vise velikih polypa dok mps imaju samo jedan veliki a to je: Bubble, fungia...i jo nekolicina...te je njih teko fragirati na nacin lomljena djela tog jednog polypa-iako to ljudi rade, ali ne tako cesto i s puno manje uspjeha, nego se ceka da koralj pusti pup tj. klon iliti mlado sa strane uz maticnu koloniju, te se taj pup odstrani lomljenjem, rezanjem, kidanjem i to uz puno opreza i panje, te su takvi koralji bas zbog takvog na?ina irenja i puno rje?i u akvarijima nego ostali koje samo odkines, zapiknes u rupicu ili zaljepis ljepilom i koralj raste.
Fragovi: maleni odkinuti djelovi koralja (najcesce lps-a i sps-a-po mojoj procjeni sve ispod 5 cma je frag, a iznad toga su koralji), te mekanih koralja koji se ustvari manje kidaju, vie reu, a onda nove mladice rastu na ostatku odrezanog koralja (Sarcophytoni, Xenie, Zoe, calvularije....)