police

veljko

Member
20 Januar 2011
169
2
18
Zrenjanin
posto nisam nasao nigde adekvatne mere cevi za policu svi se zdali oko debljine stakala za aq. Za sada imam 6aq koji nisu na jednoj polici,a posto mislim mda se uozbiljim i odem malo napred od samo jednog aq. Evo ja sam razmisljao da pravim policu od kockastih cevi debljine 2mm*2mm da bude stubovi a za police bi iskoristio vinkle 2mm*2mm. Polica bi bila duzime 2m a visine 2,15. Imala bi tri stuba i tri nivoa. Dali je to dovoljno za 600l ukupne vode na sva tri sprata?
 
Nisam te bas razumeo. Da li mislis na kutie 20x20 mm i vinklove ili L profile 20x20. Ako je raspon izmedju nosecih vertikalnih stubova 2 metra po meni je to suvise slabo. Od cega su police ili jos bolje pitanje na sta lezu akvarijumi?
 
Mislio sam na kutije 20*20mm i L profile 20*20mm .Razmak izmedju stubova je 1mpo duzini a sirina 45cm. A za patos bi iskoristio colovne daske debljine 25mm.
 
Pa neznam sta da ti kazem...Ja sam i preterivao kada sam slicnu policu pravio od kutija 40x40mm, 2 metra u sirinu, a 190cm visina,vode ima mozda oko 700l.Ako to drzis u podrumu ili nekoj ostavi mozes sa tim kutijama,a ako ti je to u stanu ili u kuci ja nebi se bas igrao za par stotina dinara ustede mozes da rizikujes mnogo vise...

Sada sam napravio novu policu duplo manju (samo 1m sirine,2m visine) i pravio sam od kutija 30x30mm,jos je nisam natovario al mislim da moze da nosi mnogo vise od predviljenih 500l.

Razmisli ako imas neke nedoumice ili pitanja napisi,ali ja sam uvek za sigurnu varijantu jer takve stvari se ne planiraju i ne rade svaki dan.
 
Najveca nedoumica mije to sto ne znam dali da kupim gotove police sa aq ili da ih ja pravim. Covek stari odgajivac rasprodaje svu opremu a za policu 200*210 i 6aq od 80l plus vanjski filtetri za sve debljina aq stakla i filtera je 6mm. Za komplet policu samo da se sipa voda covek ceni 200e. A ja sam racunao da ako sam pravim izadje oko 170e.
 
Uvek ima ono "oko" sto znaci da moze da bude i skuplje. Proceni sam, starost tih akvarijuma i da li je to ono sto tebi odgovara. Najstariji akvarijum koji imam ima 12 godina i za sada je sve u redu.
 
Ako zalepis akvarijume kvalitetnim silikonom i posao uradis profesionalno i bez gresaka novi akvarijumi bi trebalo da traju bar 10 godina duze od tih starih. Da napomenem da su silikoni pre deset godina bili manje kvalitetni od ovih koji se rade u danasnje vreme. Najbolji silikon koji moze da se nadje na nasem trzistu je SOUDAL i mislim da nema smisla raditi akvarijume ispod tog kvaliteta.
 
Znaci da racunam ako uzmem stare polovne kade moram ih prelepljivati. Znaci u tom slucaju mi je jeftinije i sigurnije da kupim nova stakla na meru koja meni odgovara pa lepo izlepim. A police sam napravim. Ove spolja lepo izgledaju a ko zma sta je iznutra!
 
Ja imam nekoliko starih akvarijuma jedan je mislim iz '85 i jos je funkciji.Trajnost silikona i ukupno akvarijuma je relativna stvar ali u tvom slucaju ti neznas ko je lepio te akvarijume i neznas kako i cime je lepio.Zopex je u pravu samo treba da procenis sta je tebi vazno.
Novo je sigurnije ali verovatno i skuplje,pogledaj te akvarijume sto ti nudi covek pa preseci,u principu svi prave police i akvarijume po nekom svom planu,ako je tako mala razlika izmedju novog i polovnog ne isplatiti se da rizikujes.

Takva akvaristicarska oprema koja je polovna mora da bude duplo jeftinija od nove inace nema smisla razmisljati o njoj.
 
Ne znam u velikoj sam nedoumici. Svratio sam opet da vidim police i aq i preracunavao sam se i sto kaze zopex "Uvek ima ono "oko" sto znaci da moze da bude i skuplje". Debljine cevi polica su kutije 35*35mm stubovi i 35*35mmL profili. patosi su odradjeni od toplog poda i stiropor 2cm. A kade su malo vece nego sto je navedeno nisu 80l nego 130l plus filter 25l znaci 6 kada ukupno 900l. PItao sam za kvalitet silikona kojim je su odradjene kade kaze da je naj kvalitetnijim koji je bio u to vreme to je izmedju 1999 i 2000 god u funkciji bili 8 god i 0d 2008 stoje prazni. Ne znam sta mislite hoce mmoci to da potraje jos 10 god
 
Tvoje opazanje je najbitnije i tvoja procena,mi to ne vidimo uzivo pa nemozemo da ocenimo.
Opet se vracam na onaj deo,ako zivis u stanu ili kuci, a to ces drzati u stanu ili kuci ja nebi rizikovao,nemoraju da puknu svi dovoljno je jedan od preko 50 litara i da ti se podigne parket osteti namestaj ili nesto od tehnike pa ti je vec veca steta nego to sto sve zajedno vredi.
Ako ces to drzati u podrumu,ostavi,ili nekoj pomocnoj zgradi gde usled poplave neces imati vecu stetu a vrednost tog kompleta je dosta manja nego da sve pravis iznova onda kupi i uzivaj.
 
za sada bi to bilo u praznoj sobi u kuci a ako bude sve kako treba mislim da renoviram jedan objekat samo za akvaristiku. Sad je zima vec stigla pa je malo kasno ali sproleca. Zato razmisljam o zajednickom filteru i .....
 
Da ti malo otezam izbor ;). Ko bi lepio te nove akvarijume? Iz pisanja sam shatio da bi to lepio sam. Odmah da ti kazem da ako nemas iskustva ne bi trebalo da ulazis u posao, jer koliko god u teoriji izgledalo jednostavno, iskustvo je zaista potrebno. Ovo ti govorim cisto da se ne pokajes i da dobro razmislis o svemu ovom sto smo pisali.
Sad malo oko uredjenja samog prostora koji planiras. Ako imas dovoljno mesta nemoj da ides mnogo u visinu sa akvarijumima, jer problem je ako moras da oko gornjih akvarijuma radis sa merdevina. Kod mene je to slucaj i uvek mi je komplikovano kad moram da radim oko akvarijuma koji su na vrhu.
 
Presekao sam uzimam sve gotovo vreme je preudilo. Cim sve smestim i odradim postavicu slike polica, a sto se tice visine krov police je 215cm znaci da je visina gornjeg akvarijuma na polici oko 180cm. A sto se tice lepjenja nije da nemam iskustva ali lakse je na gotovo! :)
 
Da se nadovezem na odgovor Zopexa.
Ja sam zalepio do sada 4 akvarijuma sva cetiri su u funkciji i rade posao.Al kad izracunam cenu stakla i silikon i ponudu ljudi koji to rade profesionalno verovatno vise necu zalepiti ni jedan.
Stavio sam na papir moje troskove za materijal i ustanovio da covek mi napravi akvarijum koji je 20% jeftiniji u odnosu na ono sto ja zalepim a pritom se ne zezam.

E sad posto uzimas taj polovan komplet neka ti je sa srecom i da te dugo sluzi!

Pozdrav!
 
I ja cu ti reci sa srecom sa polovnim akvarijumima... Iskustvo koje ja imam jeste da samo nekih 12 polovnjaka do sada prelepili, svi sem jednog rade ali taj jedan nas zeza pa ubija :(

* Mare zavisi koju cenu stakla imas da bi sam lepio :) I covek koji lepi akvarijume ima 100% bolju cenu i zato te jefitinije i ispada, ali za onog ko ima dobru cenu naravno da je bolje da sam lepi...covek ako planira da se bavi time mora znati lepiti akvarijume niko nije rodjen i da je odma profesionalac...a mozda i zavisi od coveka...

Pozdrav!
 
Jednostano, prelepi se pa je u upotrebi mesec dana pa opet pusti i tako vrtimo u krug... ali sada krece nova akcija stavicemo novo celo dno i prelepiti.. ako posle toga bude pustao leti iz odgajivacnice u parcicima...akvarijum je od 320 litara...

Sada da ja tebe nesto pitam :) jel znas dal su stakla odnosno akvarijumi koje si resio da kupis od flot stakla ili picburg?

Odma da ti odgovorim da je mnogo bolje da je flot.. dugotrajnije je...

Pozdrav!
 
...covek ako planira da se bavi time mora znati lepiti akvarijume niko nije rodjen i da je odma profesionalac...a mozda i zavisi od coveka...

Pozdrav!

Sa ovim se slazem, svakako da je bolje da nauci da sam lepi akvarijume, a ja sam pokusao da mu kaze, sta ga sve ocekuje da se ne bi razocarao ako naidje na probleme.