Pomoc nedefinisana bolest skalara?

Samo da ti skrenem paznju na jednu stvar. Kada je riba bolesna njoj najmanje sta treba je stres koji samo pogorsava stvar. Svako seljakanje ribe, znaci hvatanje, jurnjava po akvarijumu itd stvara dodatni stres. Sve to je nekako suprotno karantinu u kome riba miruje i muci svoju muku uz nasu malu pomoc, naravno ako je u karantinu radi bolesti a ne propisa.
 
U pravu si potpuno.Razmisljao sam i o tome pa je sad u akvarijumu ali ne slobodna nego u onoj mrestilici pa cu kesu samo navuci na mrestilicu (to je i zbog ovih botia i frenatusa koji bi je eventualno saletali tako jos pomalo slabasnu od lecenja) i necu morati da je jurim i lovim po akv. Sta da radim kad je naglo zahladnelo u Grckoj. Trenutno mi je ovo jedino resenje a ona sada odlicno jede i vise se navikla na mene. Cim vidi moju ruku pliva prema njoj za hranu. Samo jos da joj izraste to malo repa sto joj fali nadam se.
Veliki pozdrav
 
gotova terapija

Eto goootova terapija. Peraja zarastaju.Mali skalar je u akvarijumu slobodan i dobro jede mada je navuko strah od svih tih selidbi ali mislim da polako dolazi k sebi. Botia i Frenatus se smrtno uplase tj sokiraju kad nalete na njega. Komedija. Kao ono kad neko hoce da te uplasi i krije se iza vrata i kaze: "ba!"
Mozes misliti odvikli se od njega pa im dodje kao avet.On se njih ne plasi nego se plasi mojih naglih pokreta.
 
Eto proslo je tacno 37 dana od predhodnog posta gde se skalar (koga sam nazvao Buda) izlecio. Postao je jako zivahan i prozrljiv. Pre 3 nedelje nabavio sam i dve botie modeste a nedelju dan kasnije i cetiri mala skalara. Sve je ok funkcionisalo da bi sad primetio opet slicne simtome kod skalara. Ne bas trzanje ali sve lici na ono. Prekjuce pocnem opet sa metronidazolom i u hranu i u vodu ali ne vidim neko poboljsanje. Predpostavka da sam terapiju sada poceo u ranijem stadijumu bolesti. (imaju apetit)Stvarno se nerviram i pitam da li su ovi skalari bas toliko osetljivi. Sada cak imaju mnogo snazniju filtraciju (Eheim) a voda je
NO3 - 50
NO2 - ok
GH - 7 do 14
KH- 3
pH - 6,4
Temp - 26C
Naravno botijei franatus ponovo celo ignorisu stanje. Interesantno je da je od 4 mala skalara koji su bili skoro iste velicine jedan porastao duplo, dva malo a jedan uopste .. Sad taj najmanji ne jede uopste izdvaja se i krije.
Da li bi imao neki detaljniji komentar svega sto navodim.Inace poneki listovi nekog bilja trule.Ne svo bilje.:( Ocajan sam....
 
Nemoj da letis sa tim lekovima ako nisi siguran da su ribe obolele jer ces samo da im odmognes. U svakom slucaju prvo reagujes sa necim sto je univerzalnije, recimo metilen pavo ili malahit zeleno. U sustini bilo koji lek na toj bazi ali samo ako je to porebno.

Pogledaj nitrate, pedesetak ppm-a. Mozda je to razlog jer su malo poviseni. Oni bi minimalno trebali da su duplo manji od te vrednosti. Izmena vode i manje hrane koja preostane su resenje.

Kako izrazavas GH?

KH je priblizno ok mada licno verujem da je oko 2 pa i manje sobzirom na pH mada to nije tako bitno.
 
Nisam se prevario. Scenario je isti. Samo se pitam da li vazi ona hipoteticka dijagnoza = flagele.
Ako nije to sta bi onda moglo biti? Da nije nesto virusno?
Podvlacim da samo skalari imaju problem. Vec cetvrti dan dajem metronidazole a juce je crko onaj sto nije jeo. Danas primecujem na ostalim skalarima i ono trzanje kojeg do juce nije bilo.Namerno sam ih hranio da bi jeli lek. Imali su odlican apetit juce. Izmet je braon ali tu i tamo neki deo je belicast ali ne kao onda kad je to bilo skroz belo i u komadicima kao zgrusano mleko. Bojim se da ce opet biti grupnog pomora.
Test za hemizam je nemacke marke Hobby 5 in 1.
NO3 je izrazeno u mg/l gde kaze da je to isto sto i ppm mg/l=ppm.
1 stepen dGH= 1,78 TH =1,253 stepeni e = 17,8 ppm.
1 stepen dKH = 1,78 TAC = 21,8 ppm.
Tako pise.
Da li su to dobri testeri?
Akvarijum je 100l a filter kanistarski EHEIM-2213.Tesko mi je da nadjem cist metilen plavo ali cu potraziti. Ne bih voleo opet da koristim onaj koktel sa bakrom i formalinom.
Zasto mi biljke trule?
A to sto kazes da je KH mozda i manje od 2 jel to lose?
Da dodam da mi je jedna profi-akvaristkinja (ima radnju) rekla da stavim duplu dozu metronidazola i da ona tako uspesno leci to = 1000mg/100 lit i da ako to ne uradim da mi nece uspeti. Rece mi da izmenim 50% vode. To cu uraditi iz dva puta = znaci danas 25% i sutra 35% (znam da to nije bas tacno 50% ukupno ali se plasim nagle promene).
Filter sam iskljucio. Dajem i serine vitamine u kapima na hranu. Jos uvek im je apetit odlican a trzanje nije cesto samo su malo pokunjeni. Ona takodje smatra da su to definitivno crevni paraziti.
To kazem radi nekog ukrstanja misljenja a ne radi ispravke tvog misljenja koje mi je jako jako znacajno i presudno.
Pozz
 
Dobat deo bolesti koji nanosi zlo ribama bas potice od jednoceliskih organizama koji imaju mogucnost kretanja. Neke od njih imaju flagellum u nasem jeziku bic a neke imaju cilije ili kako mi kazemo treplje. Njihov broj je poveci pa samim tim i broj bolesti izazvan njima je veliki. Postaviti cak i pribliznu dijagnozu ovakvim putem je nemoguce ali to nesmeta da mi napravimo neki korak i uradimo nesto u pokusaju spasavanja obolelih riba.

Zasto ti kazem da vidis da li je metronidazole potreban. Pre svega mozda su u pitanju ti gore navedeni napasnici koji napadaju skrge, kozu itd a ne unutrasnje organe. Metronidazole je dobar za tu drugu opciju ako su protozoe recimo u bubrezima, krvnom sistemu, muskulaturi, probavnom sistemu itd. To znaci ako su u pitanju skrge ili koza onda je lakse a i brze koristiti nesto drugo. To neznaci da treba da koristis bakar i formalin jer imas dosta drugih proizvoda za to.

5 in 1 testovi su vrlo neprezicni i u sustini njih mozemo da koristimo samo kao neki indikator a ne finalnu opciju. S obzirom da tebi i netreba neki izuzeto prezizni rezultat ti mozes da sve to smatras ok.
Kazes GH od 7 do 14. Bas radi toga te i pitam jer ili imas 1,2,3,.., stepena dGH ili imas 17.9, 35.8 ,..., mg/l (ppm). Malo mi je cudno da neko tako precizno postavi GH rezultat. Eto zato sam pitao kako ti to izrazavas i jos uvek mi nije jasan taj rezultat.

Biljke ti trunu zato sto im nesto fali. I one zahtevaju negu, recimo dobru podlogu. Ja sve to uzimam zdravo za gotovo i pratim uputstvo po tom pitanju. Tako mi je najjednostavnije i gle cuda, biljke nisu tako lose. Ovo ti govorim za akvarijum koji imam kod kuce a ne profesionalno jer je to sve drugo pitanje. Ja koristim Seachem i AP proizvode i sve je ok, recimo podloga za biljke je Seachem-ova.

KH kada je tako mali onda pH moze da se drasticno menja a to moze da bude rizicno. Naravno sve ovo vazi ako napravis neku gresku a to nije nemoguce. Veci KH daje nam neku vecu slobodu.

Sto se tice saveta koje dobijas za koriscenje metronidazole ja bi ti licno preporucio da pratis uputstvo koje si dobio od proizvodjaca. Sve zavisi koliko ima metronidazole u svakoj tableti a razlika moze da bude velika. Postoji terapijska doza a manje od toga je neefikasno a vise u sustini je otrovno i za ribe. Ja sam ti dao podatak iz knjiga o bolestima riba a ne iz nekog mog trivijalnog zakljucka ili misljenja. Na tebi je da odlucis.
 
Da i ona je pominjala mogucnost spoljnih parazita ali kad je cula nacin na koji je crko ovaj skalar je ipak rekla da su skoro sto posto unutrasnji. Tako da tvoje i njeno misljenje nisu u suprotnosti. Samo pokusavam da sklopim neki mozaik u vezi ovog problema.
Podloga mi je neka firmirana (ne secam se marke) zemlja za akvarijum a imam i treset u filteru. Takodje i onaj porozni firmirani sljunak za razvoj tih korisnih bakterija u podlozi. Nabavio sam i taj fluorish exel. Taj metronidazol koji koristim je namenjen ljudskoj upotrebi. Mnogo je jeftiniji....
Inace me zanima da li je efikasan taj Seachem garlic guard za prevenciju ili mozda dopunsko lecenje ovakvih parazitskih slucajeva? Ribe i dalje imaju dobar apetit.
A da li su bolji onda oni posebni (ne 5 in 1)testovi recimo serini? Ima neka serina mineral salt gde pise da sadrzi Ca, Mg, i K. Da li mogu time malo povecati KH. Mada nemam preciznu vagu nego samo onu kuhinjsku digitalnu. Pa valjda mogu da se odmere 5g na njoj?
Sto se tice GH ja ne kapiram sta je tu precizno kad je u rasponu od 7 stepeni.Naprotiv meni to izgleda neprecizno 7- 14. Stvarno ne razumem
 
Testiranje kvaliteta vode sa tim tecnim preparatima je preciznije i tu nema dileme a nevidim razlog da Sera testovi nisu ok.
Ako povecavas alkalnost vode onda to radi sa solima koje tacno znas koje su a ne po principu sadrzi Ca, Mg, itd. Sta ako su te tvoje navedene soli hloridi? Za tebe bi bilo najbolje da to povecas sa natrijum (bi) karbonatom do zeljenog nivoa.

Proveri rezultat GH. Nesto si zestoko pobrkao u vezi toga ili ja zestoko ne kapiram :) Ako je KH u stepenima onda verovatno i da je GH u stepenima. Izraziti rezultat od 7 do 14 stepeni nema logike. Ako je izmedju 7 i 14 mg/l onda svaka cast na preciznosti ali to nije realno za jedan takav test uredjaj.

Beli luk volim da jedem i poznato je da omn ima izuzeto dobre osobine ali i pored toga ja to ne koristim za ribe. Imam taj proizvod ali nemam zelju da se igram sa time pa tako mi je i iskustvo u vezi toga nikakvo. Eto probacu i to pa da vidim ima li neke koristi od toga.
 
Pa da to sam i mislio da je i KH GH u stepenima. Nesto se nismo sporazumeli.....Evo vidi attachment.
Sad sam kupio neki valjda ozbiljniji test za NO3 marke "Red Sea" za morsku i slatku vodu. To se mucka u epruveti.Ispada da mi je NO3 izmedju 20 i 50 ppm tesko mi je da precizno ocenim nijansu. A na onom papiricu (5 in 1)jos teze.Sigurno je ispod 50 reko bih oko 40 i to posle promene vode koju sam pominjao.
 

Attachments

  • GH.jpg
    GH.jpg
    42.2 KB · Pregleda: 4
Da li je mozda ovo adekvatan lek (u attachmentu) jer stvarno neznam sta da radim evo vec su jos dva skalra upali u blagu nirvanu i to mi se uopste ne svidja. Stvarno nemam mogucnosti da vrsim neke laboratorijske analize koji je parazit u pitanju. Zato toliko gnjavim jer ajde da kazem da se oprastam od ovih skalara ali sta cu kad ih budem ponovo nabavio i opet se ponovi to isto. Moram da znam kako da to lecim. Trazio sam i po netu ali sve je okruglo pa na cose. Uglavnom je dijagnoza tu negde oko protozoa najverovatnije unutrasnjih ali i njih ima vise vrsta pa sad koji lek?:confused: Ovaj Metronidazol kao da ne deluje ili nedovoljno deluje = nit smrdi nit mirise . Da menjam terapiju? U shopu sam objasnjavao i objasnjavao i na kraju mi uvali Sera tremazol . Prodavac citajuci uptstvo rece mi da je to za unutrasnje parazite. Uzmem naocare kad sam doso kuci i pogledam a ono za spoljne parazit i za neke crve i sta ti ja znam. A mi smo govorili o protozoama....:evil:
 

Attachments

  • sera_flagellol_37.06_int.pdf
    481.5 KB · Pregleda: 2
Hexamita Symptoms: The first symptom of slimy, white mucous feces, even while still eating and acting normal. Further signs are the fish hiding in the corner it's head down, head above the eyes gets thin, they blacken in color, and swim backwards.
Hexamita are intestinal flagellated protozoa that attack the lower intestine. Discus and other large cichlids, especially Oscars, are especially prone to Hexamita. As it is a disease of the digestive tract, a wasting away or loss of appetite may be experienced.An effective treatment is the drug metronidazole. A combined treatment in the food (1% in any food the fish will eat) and in the water (12 mg per liter) is recommended. Repeat the water treatment every other day for three treatments.
(This disease is often confused with another disease called Head and Lateral Line Erosion (HLLE), which use to be called "hole-in-the-head" disease, because both these diseases are often seen simultaneously in the same fish. Head and Lateral Line Erosion disease looks like cavities or pits on the head and face. It is not a protozoan disease, but is actually caused by environmental conditions.)
Da nije ovo u pitanju. Ovde kaze 12mg/l = cak 1200mg/100l a ja stavio kao duplu dozu u dnosu na 500mg znaci stavio sam 1000mg/100l a vidim i to je malo
 
Moguce je da je to ali je isto tako moguce da je i nesto drugo. Recimo zasto mislis da nije Spironucleus, Trichomonas ili Bodomonas? Sve ove bolesti su za nas akvariste na jednoj gomili bez mogucnosti da ikada saznamo o cemu se radilo. Znaci ostavimo nagadjanje po strani jer to nas nevodi nikuda.

Dobra strana svega toga je sto Metronidazole resava sve to naravno ako nam vreme dozvoli. Lecenje neide po principu carobnog stapica pa da ti vidis rezultat u jednom danu mada bi mi voleli da je tako. To sve zavisi sta je zahvaceno bolescu i to je tako.

Tretman ide kako sam ti naveo, tako kazu knjige a tebi je na volju da povecavas dozu.

Spomenuo si hexamitu pa evo i sa fish base http://www.fishbase.org/Diseases/DiseasesSummary2.cfm?discode=360 i pogledaj pod tretmanom gde stoji " Metronidazole Dose: 400-600 mg/100 liter for 3 days" Ja sam ti rekao a i ponavljam 250 mg na 50 l vide sto mu dodje na to isto.

Terapiju nemenjas svakog dana nego istrajes do kraja. Ako si poceo ovako a svestan si da je sve nagadjanje jer nemas nacina da ustanovis sta je uzrok tome onda nema smisla da sve menjas. Ili uspes ili neuspes.

Test za GH ti je totalno besmislen jer ti sa imalo normalnim testom imas mogucnost da odredis GH sa povecanjem od jednog stepena ili 17.9 ppm-a. Reci da mi je GH vode izmedju 7 i 14 je dosta zbunjujuce, barem za mene.
 
U pravu si za te doze ali na ovom sajt u za bolesti (pretpostavljam ozbiljnom) odakle sam ti poslao isecak ustvari pise svaki drugi dan 1200mg/100lit. Pa posto je proslo mnogo vise od tri dana ja sam prekinuo metronidazol i izmenio postupno (~60%)vodu , napravio pauzu jedan dan i poceo sa ona dva leka marke eSHa (eSHa2000 i EXIT). To je kazu jako sirokog spektra ali nepoznatog sastava i kao "mnogo dobro" To cu jos tri dana i onda sta bude. Mozda su u pitanju degenerici ovi skalari. Jos su zivi =status Quo. Buda je imao posle prvog dana novog leka neki belicast koncast izmet a sad neznam. Apetit je jos ok. Deluje mi da se Buda upario sa Black-Jackie koja ga sustize po velicini i mislim da je zenka (zaobljen stomak) Nikad se ne svadjaju ni dok jedu a ove zakrzljale proteruju i uglavnom su zajedno.
Sto se tice testova svi su papirnati testovi na tu foru kao vece od 7 pa asledeci rang vece od 14 itd. Otkud ja znam koliko je to vece od 7. Znaci nista to ne valja = samo zamlacivanje.
Da li filter ako je iskljucen tri dana moze da napravi problem neke infekcije ili slicno u momentu kada se ponovo pokrene (Eheim2213) ???
 
Internet ko internet, svasta moze da se nadje na njemu. Ja ne negiram takvu neku tvrdnju ali ne mogu ni da je potvrdim i koristim ono sto je napisano a i provereno od strucnih ljudi u ovoj oblasti.
Lekove kada koristis ti bi morao da znas koji su i nasta deluju. Tvrdnja da su dobri je ok ali ostaje pitanje za sta su dobri. Naravno ko ti ih je dao uvek je u pravu jer su ti lekovi dobri za nesto a da li je to "nesto" sto tebi treba je opet drugo pitanje. To je cisto zamajavanje.

Te testove koje koristis zaboravi i nabavi druge ako ti uopste i trebaju.

Filter koji ti je tri dana van funkcije MORAS da operes i da sve pocnes iz pocetka.
 
Potpuno si u pravu.
Bas sam se grdno izpozamlacivao. U nemogucnosti da nesto bolje uradim. Svesno sam rizikovao sa tim lekovima i ostalim potezima. Za lekove sam gledao i na netu od te firme i nema apsolutno nista sto nagovestava njihov sastav. Kao "tajna formula" Tako da vidim da je sve u Bozijim rukama na kraju. Moguce je da se jos drze dobro s obzirom da sam rano uocio promene. Moguce je svasta i kapiram da nikad necu saznati sta se desilo i sta ce se desiti= jos su zivi i skoro zdravi.
Ustvari beznadezan slucaj jer citam tamo i amo da nista taj uvoz ne valja u Grckoj a ovde se sve slabije ili nikako gaji domaca riba.
Nego da li da filter perem vodom iz akv. ili je potrebna kompletna zamena bio kuglica i treseta sa novim? Da li je dovoljnoda propustim samo vodu iz akv. da otekne kroz filter? Recimo 50%?
Hvala ti puuuuno
 
Vidim da je post odavno, ali kako mi se čini i kod mene je sličan problem. Naime akvarijum je formiran pre više od dve godine 120l; 80x50x30. Prvi stanovnici bili su pet skalara (od prijatelja odgajivača, daleko ispod prodajne veličine, ispostavilo se dve ženke i tri mužjaka koji su se vremenom i uparili i mrestili...), 5 torokatuma(ostalo 2), 8 neonki (one su jedna po jedna stradale), 5 crnih tetri (ni njih više nema) i gomila biljaka. Moram priznati da je to bio 3-4 put da formiram akvarijum, a što se tiče lečenja nikad nisam imao uspeha. Tako da sam strogo vodio računa, a na svaki znak bolesti ribe uništavao. Sredinom oktobra napravio sam početničku grešku. Kupio i ubacio ancistrusa bez karantina... Od tada sam dva puta tretirao ribe malahitnim zelenilom (u leku su još i ariflavin i bakar sulfat i hlorid), domaćeg proizvođača da ne reklamiramo, ali ništa. Meni najdraža ženka od tad (već dva meseca) ne jede, ćuti u uglu, a kao sekundarno počela su i da joj se raspadaju peraja. Sve vreme spolja na koži samo ponekad bi se pojavila po neka "bela tačkica", ali ne kao ichthyophthirius (veća je i bleđa), a jedino što još mogu da primetim to su nekakve nitaste beličaste tvorevine koje se pojavljuju iz usta prilikom aeracije.
Može li mi orvagil pomoći?
 
Pretpostavljam da je u pitanju neka bakterijska infekcija, tako da bih ti preporucio nesto od lekova protiv bakterijskih infekcija. Nisi napisao koliki je ph vode? Ovo je bitno, jer bakterije se lakse i brze razmnozavaju u alkalnoj vodi, tako da bi nizi ph bio bolji. To sto se pojavljuje iz usta je verovatno gljivica tako da bi trebalo koristiti i nesto od preparata protiv gljivica,
Iz svega sto si napisao mogu da zakljucim da je imuni sistem riba na niskom nivou pa se lako kaleme razne infekcije. Povedi racuna o higijeni akvarijuma, redovno menjaj vodu i hrani ribe umereno raznovrsnom i kvalitetnom hranom.
To sto riba ne jede vec dva meseca je jako lose i verovatno joj nema spasa.
 
Uh, kad god želiš da budeš sažet nešto ispustiš... Voda je dobrog kvaliteta, pH 6,5 meka, čista... Ako si pažljivo pročitao prethodni post, napisao sam da su ribe dva puta tretirane lekovima. Prvi put u posebnom akvarijumu bez podloge provele su 10 dana. Za to vreme "ukrasni" akvarijum bio je bez riba, a temp. sam podigao na 29˚C, inače je 26˚C. Drugi put sam lek dodao direktno u akvarijum i takođe podigao temp. sve po uputstvu proizvođača. Jedan događaj mi se učinio važan, naime kad su mi pre par meseci stradale poslednje dve tetre simptomi su bili kao kod "bolesti neonki". Plivale su vertikalno glavom na gore..., ali sam mislio da ta bolest napada samo losose. Jelil moguće da od nje obole i skalari?