Preparati protiv budjanja ikre

theklik

Member
9 Septembar 2012
134
2
18
39
Sokobanja
Pozdrav svima,
koji je najbolji lek protiv budji?? Ja sam koristio saproeks domaceg proizvodjaca i sera baktopur pa me ineteresuje da li su oni dovoljni, tj jedan od njih ili ipak treba neki drugi lek. Slucajno trazeci na interenetu naisao sam na jedan dokument o razmnozavanju koridorasa i tu pise da je potrebno dodavanje metilen plavo da nebi doslo do budjanja.
 
E kad bi nam rekao sta sadrzi taj "saproeks domaceg proizvodjaca" :)

Sera baktopur sadrzi akriflavin, metilen plavo i fenoksietanol. Ako to prostudiras videces da je tu prisutno antisepticko, anti baktrijsko kao i anti gljivicno svojstvo. Cela ta kombinacija je mozda preteska samo za ocuvanje ikre pa se iz tog razloga dodaje samo metilen plavo. U sustini tvoj izbor.
Ja licno koristim samo metilen plavo.
 
Jedino mogu da napisem puno ime i nacin upotrebe jer od sastava ni traga ni glasa na bocici i kutiji ali ima upustvo na srpskom i engleskom. : ) !!
15 kapi na 100 L vode pa tretman poniviti nakon 24 h, to je sve o upustvu.
Sto se metilen plavo tice imam takodje od nasih domacih proizvodjaca, doduse tu pise da je samo on od sastava a nacin doziranja je 10 ml na 50L vode. I jos jedna stvar pored toga pise da je za dezinfekciju vode kao preventiva.
Ako nebi bila neka reklama koji proizvod kod nas moze da se nadje da je dobar za to??? Ovaj saproeks sam koristio kod ikre skalara i oba puta se sva ubudjala a sera MYCOPUR( corca pogresno naposao u prvom postu ) sam koristio kod ikre koridorasa i svi ste mogli da vidite kako je i ona prosla u mojoj predhodnoj temi.
Ja sam se bas raspisao pa da dodam da do sada kod riba koje sam uspeo da izmrestim ( borac, ancistrus i od skora kribenzis ) nisam nikad koristio nista.
 
Corydorasi za mrest traze idealno cistu vodu bez nitrata i nitrita. Ako voda nije takva slabo ce da pomogne hemija. Pored toga potrebno je da i ribe steknu iskustvo tako da nemoj da se obeshrabrujes.
Inace ja koristim metilen blu firme Dajana pet i pokazao se kao sasvim korektan.
 
Do sada sam uspeo 2 puta da ih uspesno izmrestim ( nije ih bilo puno ali je imalo :) ).
Ajde da vidim da uspem da je nadjem negde pa da probam sa njom. Gledao sam i tvrdocu vode, merio sam serinim GH testerom i obicna cesma ( direktno sa cesme ) 15-16 dGH, a u akvarijumu je posle stajanja negde oko 9-10 dGH. Ne znam da li je to jako tvrda voda pa da ona dodatno smeta ikri.
Sinoc su koridorasi ponovo bacili ikru, sipao sam mycopur pa ce da vidimo kako ce sada da bude dok ne nadjem nesto bolje za plesan.
Uhhh Zopex2008 uporan sam ja i jako tvrdoglav pa dok ne isteram svoje ja ne stajem, samo malo pomoci nije na odmet ;)
 
Dobro ke da si uporan. Tvrdoca vode bi trebalo da bude negde oko 6 da bi mrest bio uspesan. Posto verovatno nemas RO uredjaj mozes da kupis ROSA vodu i mesanjem sa cesmovacom doteras tvrdocu.
 
RO nemam ali mi je jedan decko reko jedan nacin pravljenja meke vode. Ne znam da li je iko pokusao do sada ali ja sam morao. Posto je sezona pecenja rakije ja iskoristio kazan i prepeko cistu vodu, posle merenja tvrdoca je 5-6 dGH ali mene bilo strah da je dodajem jer ne znam kako je najbolji nacin da ih prebacim na tu vodu.
Da li je pored te tvrdoce potrebno dodavanje nekog leka ili ne??
 
Moze ali bi ta voda trebala da bude bliska 0 dGH tako da mi nije jasno odakle joj tolika tvrdoca posle destilacije. Proveri to jos jednom. Kad budes siguran kolika je tvrdoca vode izvuci sto vise vode iz akvarijuma i polako dodaj tu vodu u roku od par sati i nece biti nikakvih problema. Met. blu koristis normalno i u toj vodi.
 
Zopex2008 hvala puno. Probacu da nadjem i onaj met. plavi sto si rekao a i koridorase da prebacim na onu vodu.
I meni je malo bilo cudno sto je pokazalo 5-6 dGH ali ajde reko nisam ni ceo kazan izbacio pa mozda to taj prvi pocetak takav.
Samo jos jednom da pitam oko dodavanja, oni su u akvarijumu od 40 L , 30 L smem da izvucem i onda polako da dodajem ??? I da li nebi bio problem da ikru samo prebacujem u tu vodu a matice ostavim u cesmovaci, jer sem resio da probam po pisanju jednog clana ovde kako on mresti pande???
 
Mozes ikru da prebacis u taj drugi akvarijum sa meksom vodom. Dodaj M. blu ili sta vec imas i dobro aerisi vodu. Ako kod matica omeksavas vodu uradi bas tako kako si napisao.