Preparati za lecenje riba

theklik

Member
9 Septembar 2012
134
2
18
39
Sokobanja
Da li je neko koristio Serine preparate i kakva iskustva ima sa njima?
I da li neko zna koji je njihov preparat, da kazem, kao kod drugih proizvodjaca FMC, nadam se da ste me razumeli :D
 
Ja ne koristim serine priozvode pa ne mogu da komentarisem mada je sve to manje vise isto.

Sera nema fmc, nema ga ni jedna druga ozbiljna firma a za to ima dosta razloga. Ako ti treba FMC onda ga napravis sam ili uzmes od nekoga ko ga pravi a znas da je sveze napravljen. Ovo kupljeno u radnjama je sve povuci potegni.
 
Koliko znam kod nas mozes jedino da kupis FMC proizvodnje Dajana pet. Nisam ga koristio ali jesam neke druge preparate i nemam zamerke za njih.
 
Ima jos 2 domaca proizvodjaca ali nikakva vajda od njih pa bih uzeo nesto jace, provereno. Gledao sam da Sera ima profesionalne lekove i ove, da kazem za hobiste, pa sam razmisljao njih da pocnem da koristim. Sta je najbolje od preparada da se stavi kada stignu nove ribice u akvarijum ( veca kolicina )??
I ako moze Bobane neko upustvo ili neka pomoc kod pravljena FMC ??? I koji su to razlozi ako nije tajna ??
 
Last edited by a moderator:
Pazi FMC nikako nije preparat koji treba koristiti za tu svrhu koju si pomenuo. Bez obzira koliko ti ribe stize lekove ne treba koristiti preventivno. To sto pise Sera profesional nije neki lek koji je toliko dobar ili jak pa da se koristi kod profesionalaca, a ne i kod amatera. To je jedan obican marketinski trik. Ti lekovi sto nose oznaku profesional su dobri i to svaki za odredjenu vrstu bolesti ili parazita i tu nema razlike da li se koriste kod profesionalaca ili amatera sem u velicini pakovanja.
Svu novounesenu ribu treba posmatrati i reagovati samo u slucaju ukoliko se primete simptomi bolesti. Treba obratiti paznju da se riba primi u dobre uslove sa kvalitetom vode odgovarajucom za vrstu.
KOd FMC-a treba voditi racuna narocito, jer je to jak otrov i malo prekoracenje doze moze dovesti do trovanja riba.
Za sve lekove bih se uvek odlucio za proverene proizvodjace, a nikako za neke magicne preparate koji se na zalost prodaju po radnjama kao cudotvorni eliksiri. Ipak ti veliki proizvodjaci imaju i laboratorije i strucno osoblje i u krajnjem slucaju velike kolicine i zdravih i bolesnih riba tako da neki proizvod koji je smuckan u necijoj reziji bez svih tih pokazatelja tesko moze da im konkurise.
 
Uhhh Zopex2008,
Ja sam veliki protivnik lekova ali zbog nekoliko puta veceg uginuca poceo sam da slusam savete za preventivno dodavanje i mogu da kazem da se uginuce smanjilo. Za FMC sam cuo da je jak lek , otrov, ali ajde reko da probam poznatije, valjda kvalitetnije lekove jer mogu da nabavim skoro sve sto stize u Srbiju, zbog radnje.
Ajde da se ne bi udaljavali od naslove, tj. sta vi koristite od lekova, kada, kako ?? ( ne neke detalje ali cisto da budem malo vise upuceniji kod primene lekova. )Imam jako puno pitanja ali da ne budem previse dosadan :(
Sta predlazete da radim kada stignu ribice, da li samo da ih ostavim pa sta je zdravo prezivece a slabije i bolesne da uginu ??
I da napomenem da sam ja do sada kod mojih ribica ( sto u akvarijumu u kuci sto kod onih koje razmnozim ) koristio samo lek protiv ICH-a i to jako retko i uvek sam vodio racuna o higijeni akvarijuma. Nisam do sada nesto puno citao o bolesti ribica ali sam se nesto " ubacio " za linijsko razmnozavanje gupika pa nasao sve i svasta o bolestima pa ajde da i ta tema dodje na red kod mene, malo dublje, ali ipak da ne preterujem sa dodavanjem lekova.
Ja malo zamrseno ovde ispisao ali se nadam da me razumete.;)
 
Preventivno lecenje nema smisla pa cak i kao izraz. Lecis ribe od koje bolesti, parazita itd? To je totalno besmisleno i veruj mi, to samo pokazuje koliko neki akvarista je ne upucen u svu problematiku a i fali mu neka minimalna sposobnost u radu sa zivim bicima.

Naveo si da ti stizu ribe. Odakle to stizu, ko ti salje te ribe?

Vidis tu se pocinje. Nabavljas ribe od pouzdanog dobavljaca koji ti ne salje bolesne ribe.
Ipak sve to nije garancija da nesto nece da krene naopako i glavni problem kod transporta je sto su ribe pod velikim stresom, uglavmom izlozene povecanoj koncentraciji amonijaka itd. To sve se odrazi tako sto ribe uglavnom zavrse sa ostecenom sluzi, perajima itd a to je dobra osnova za kojekakve bolestine. dakle moze a i ne mora da se nesto desi.

Posto je sve to tako onda ti treba da se pripremis za to. Sve te ribe koje ti stizu treba da idu u prihvatne akvarijume koji su cisti a voda je u najboljem stanju. U tim akvarijumima ti posmatras ribe pa ako imaju dosta ostecena peraja ond u prvom momentu dodaj antiseptik. Ako to sve izmice kontroli onda koristi nesto u zavisnosti sta se desava. Dakle lekove tek kada je potrebno.

Nekada se desava da ribe imaju bele tacke kada ti stignu. Za to nemoj da krivis nikoga, to je tako. U tom slucaju odmah koristis preparate protiv belih tacaka.

Veliki problem moze da nastane ako su skrge riba dosta ostecena. Lekovi kao FMC samo ce da pogorsa situaciju.

Ako je virus u pitanju onda ti je sve jedno i samo vreme ce da ti kaze sta i kako a ako je Neka akutna bolest onda ti uglavnom treba mrezica da pokupis mrtvu ribu.

Da ja sada ne davim nego ti se fokusiraj na higijenu tvojih prihvatnih akvarijuma, praksu koju sprovodis jer mozda nesto i pogresno radis pa tek na kraju razmisljaj o lekovima.

Ima ovde na forumu price o bolestima, lekovima itd pa pogledaj to ali nema problema ni da pitas pa ako neko ima sta da kaze, kazace.
 
Ovo sto ti je Boban napisao su pravi saveti, jer kod njega stize mesecno vise ribe nego u celu Srbiju za godin dana i njegovo iskustvo je ogromno.
Odakle ti stize riba, ako nije tajna?
 
Naravno da nije tajna, iz Beograda, ( od prodavca na veliko, tj. preprodavca da ne navodim ime, tj moze u PP) .
Sve ovo sam zapoceo iz razloga da riba koja se dalje proda na malo bude sto zdravija, ipak ja volim da to sve bude kako treba jer ne volim price tipa prodao mi bolesnu ribu itd.
E sad kod onog sto si rekao Bobane, mozda JA tu negde gresim. Odrzavanje akvarijuma je jednom nedeljno, 1/3 zamena vode i sad sam poceo da koristim Hambursi sundjerasti filter, pre njega bili obicni sundjer filteri pa kasnije i spoljni ali ovi mi nekako najbolje vrse posao, ili se to meni cini. Sto se bolesti tice citao sam i ovde a i na drugim forumima sto domacim sto stranim ali ne bih lecio ribu ako je zdrava pa sam bas zbog toga i postavio pitanje ovde. Mozda naslov nije bas pogodjen ali vise volim da pitam nego na svojoj kozi da isprobavam sve. A kao sto je Zopex2008 napisao mislim da si ti dosta kompetentan za to nego da idem od jednog do drugog i slusam svasta.
Za bele tacke znam a i citao sam da vecinu bolesti izaziva upravo stres a da je kod transporta najveci ( promena temperature... )
Kao sto sam rekao i malopre, sve ovu u svrhu sto boljih uslova za ribe i njihovo zdravlje.
Ja u svemu ovome sam jos jako nov, pocetnik, ali mi se akvaristika jako podvukla pod kozom i krenuo sam malo vise od obicnog hobija, prvo cisto razmnozavanje i poklanjanje ribica a sada i posao sa njima.Zbog reklame i tih takvih stvari sve to drzim po strani i ovde sam samo kao akvarista pocetnik .
 
Ma slobodno napisi odakle si i cime se bavis. Nije ovde takva vrsta reklame zabranjena. Vidis da su svoje radnje predstavili i Akvarijum centar i Akvarijum art tako da mozes i ti da predstavis svoju radnju, a dobro bi dosla i koja fotografija.
Bez obzira odakle si riba ne putuje predugo do tebe tako da tu ne bi trebalo da bude problema ako je riba korektno upakovana. Vazno je da u kese ne stavljaju previse riba i da se u kesu ubaci kiseonik, a ne obican vazduh. Podrazumeva se da u ovo hladno vreme sve bude upakovano tako da se voda u kesama ne ohladi previse. Tu je tolerancija mala i o tome mora da se vodi racuna.
Meni je skoro stigla riba iz Juzne Amerike (Kolumbija) i nije bilo nikakvih problema, tako da bi ovo lokalno putovanje u Srbiji trebalo da protekne u najboljem redu ako se ispostuju osnovna pravila za transport riba.
 
Malo vise od godinu dana sam sa suprugom otvorio pet shop a iz Sokobanje sam. Posle fakulteta nisam mogao da nadjem posao u struci pa resio nesto sam da pocnem pa smo se odlucili za to. Sto se slika tice bice ( radnje ) a i moje mini odgajivacnice, mada bi trebala uskoro da se renovira i da sve to malo bolje izgleda.
Kad kazem vece kolicina riba to je oko 500 kom, ipak smo mi mala sredina i ne prodaje se ovde puno. Riba stize u transporteru od stiropora, u vecim kesama ali od prilike 30 -tak kom u kesi. Stize autobusom. Ja sam malo cepidlaka i volim da sve bude u redu, pa gledam da su one zdrave i prave ( a i ostale ziv. koje drzimo ) i da je tu uvek kvalitet koji ja trenutno mogu da nadjem ( sto mogu da nabavim sto kvalitetnije ).
Sto se odrzavanja tice da li je to ok ili bi ipak trebalo malo vise od jednom nedeljno da se menja voda ??
 
Ja bih ipak malo cesce menjao vodu. Pretpostavljam da u akvarijumima imas dosta riba pa u svakom slucaju nece skoditi da to radis dva puta nedeljno.
Isto bi bila dobra praksa da za svaki akvarijum imas posebnu mrezicu cisto radi preventive da ne raznosis bolesti ukoliko se pojave u nekom akvarijumu.
Jos nesto sam primetio u nekim pet sopovima, a to je dosta niska temperatura vode radi ustede el. energije. Veruj mi to je mac sa dve ostrice, ustedis malo para za struju ali se ribe razbole.
 
Hehe niska temperatura, ovi decembarski racuni pricaju nesto drugacije :mad:.
Salu na stranu bio je pomor 15 brabusa jer nisam dobro gurnuo uticnicu od grejaca u utikac i za jedno vece otislo sve u ....
Gledam da svuda bude 26 e sad posto koristim one atmanove at 180 seriju odsupanje je nekih 1-2 stepena kako kad ( zavisno od temperature prostorije ). Ovo za mrezicu moram da odradim, nisam o tome razmisljao .
Hvala na savatima opet, Zopex2008 i Bobane !!!! Ako nije problem ja bih tu jos neka pitanja da postavim ali da ne smaram puno :(
 
Nema problema sa pitanjima, komentarima itd. Samo napred, nije to smaranje a i korisno je i za druge akvariste.

Eto kako sam ja zakljucio, tvoje ribe ne provode neko duze vreme u putu a i kolicina riba nije tako kriticna, doduse ti nisi naveo kolike su te kese a i velicina riba. Bez obzira sve mi deluje da je to ok. Ja licno praktikujem da u 1 l vode ili malo vise od toga stavim deset riba. 30 neona u 2 l vode itd. Doda se kiseonik i kesa se masinski zatvori i tako ribe mogu da ostanu i tri dana pod uslovom da se nije preterano hladno. 48 sati je ok.

Tvoj veci problem moze da bude promena sredine riba. Tvoja voda nije ista kao i voda dobavljaca i to moze dosta da komplikuje. Ispitaj sve to, raspitaj se kod dobavljaca. Nije to nista neobican problem i to je tako kako je.

Bolest kod riba je prokleta stvar. Prenese se vrlo lako i dok se ti okrenes vec si izgubio pola. E posto je to tako onda dobro otvori oci i dobro izanaliziraj sta i kako radis jer to tebi nije hobi nego od toga zivis. Dakle primenis tu preventivu ali ne u obliku lekova nego nacin na koji ti rukujes sa ribama. Eto recimo banalno pitanje, da li koristis hlor ili nesto drug za dezinfekciju opreme? Ako je odgovor NE onda pravis gresku. Eto takve sitnice mogu da kostaju puno. Ja imam naviku da cim izvadim mrezicu iz vode odmah ide u hlor a za drugi akvarijum uzimam novu mrezicu.
Eto to je jedan sitnica kojom se suzbija prenosenje zaraze.

Sto se tice grejanja, da li si razmisljao da grejes celu prostoriju gde su ribe? Time bi dobio manje oscilacije temperature vode.

Promenu vode radi po potrebi. Manje a cesce je bolje nego da cekaz duze pa da menjas vise vode. To koliko i u kom vremenskom periodu je nesto sto ti treba da das odgovor sam sebi. Vidi kako ide sa hemizmom vode pa ces dobiti neke indikacije oko promene vode.

I balgo tebi sa tih 500 komada. Meni stiglo prosle srede nesto malo vise od 16000 riba a za tri ili cetiri nedelje ajde Jovo nanovo :)
 
Hehe, odgovor je tacan, ovo za mrezice sada prvi put od Tebe i Zopex2008 cujem a pogotovo za upotrebu hlora. Kako treba da se pripremi hlor da se mrezica stavlja za dezinfekciju ???
A onda od danas krecemo sa tim drugacijim odrzavanjem, manje a cesce.Sve informacije su dobro dosle !!!
A to sto tebi stize 16000 iz ovog ugla sada rado bih se menja ( i dalje me jako drzi sve vezano za ribice ) ;)
 
Najjednostavnije je da kupis hlor granulama koji se koristi za bazene za plivanje. Pakovanje je 1 kg. i kada sam zadnji put gledao kostalo je hiljadu i nesto dinara. Uzmes neku posudu u koju mozes da potopis potpuno mrezice i to toliku da ti stane onoliko mrezica koliko koristis. Sipas npr zavisno od kolicine vode u toj posudi kasiku, dve hlora i i potopis koriscene mrezice. Mrezica moze da provede u toj posudi poola sata, sat, a moze i duze. Izvadis je operes obicnom vodom i spremna je za upotrebu. Postoje i sredstva za odstranjivanje hlora u koju bi mogao da potopis mrezice posle hlora ali nemas potrebe da se time zamaras, jer je jednostavnije da uzmes vise mrezica i koristis ih kako sam napisao. Taj rastovor hlora koji si napravio dobar je oko nedelju dana pa ga treba zameniti.
 
Ok, razumeo :), imam hlor nesto malo sam nabavio za nesto drugo pa cu onda da pocnem sa dezinfekcijom mrezice ove jedne koju imam dok ne stignu jos.
Hvala vam puno na savetima, dosta od ovih stvari nisam znao a jako su korisne !!!!! Ukoliko ima jos neke "cake" rado cu cuti savet i za njih :D
 
Hehe postoje razni :D . Bez sve sale, ovaj forum je za svaku pohvali, sto se tema tice a i strucnih ljudi za savete.
E sad zaboravio sam bio da pitam, sta je najbolje za dezinfekciju akvarijuma ?? Mi smo do sada koristili sonu kiselinu, pa jako dobro ispiranje posle toga. Da li tu moze isto nekako hlor da se primeni i da li je bolji ili da nastavimo ovako ??
 
Sona kiselina nije dezinfekciono sredstvo. Ona uglavnom odusevi akvariste zato sto razgradi kamenac pa sve izgleda lepo i cisto. U stvarnosti to nije tako. Ti imas ne bas mnogo izbora. Jodoform je jedno od nekoliko sredstava koje mozes da koristis ali nabavka istog moze da bude problem. Jodoform je vrlo zahvalan za rukovanje osim sto moze da malo oboji nasu opremu.

Kako smo vec naveli, hipohlorit je mnogo jednostavniji za nabavku i nije skup a vrlo je efikasan. Sve sto ti treba je da obezbedis da njegova koncentracuja bude 200 ppm i drzanje opreme u njemu u vremenu od 5 minuta je dovoljno ali ne smeta ako ostavis i duze. On je i korozivan pa ako imas neke metalne delove onda je bolje da ides na pet minuta. Posle sve isperes sa vodom i teraj dalje sa poslom :)