Psytalla Horrida ( buba atentator )

30 Juli 2017
35
21
8
21
#1
Scientific classification
Kingdom:Animalia
Phylum:Arthropoda
Class:Insecta
Order:Hemiptera
Family:Reduviidae
Subfamily:Reduviinae
Genus:Psytalla
Species:P. horrida
Binomial name Psytalla horrida
Stål, 1865l
Synonyms
  • Platymeris horrida Stål, 1865.
Ova vrsta je endemična za tropsku zapadnu Afrika, od Toga do Kameruna.
Psytalla horrida može dostići telesnu dužinu od 3-4,5 centimetara (1,2-1,8 inča). To je najveća vrsta buba ubica na svetu.
Ove velike i čvrste insekte karakterišemo izduženom glavom, relativno uskim vratom i krutim, istaknutim, segmentiranim, cevastim ustima ili proboscisom (takođe nazvanom rostrum).
Antene su dugačke i tanke. Osnovna boja tela je crna. Prikazuju veoma istaknutu krunu trnja na grudnom košu i crveno-crne upozoravajuće boje na ivici abdomena (laterotergiti). Na hemeltri su prisutne nekoliko crvenih oznaka. Noge su prilično dugačke, sa crvenim i crnim stenama i potpuno crvenom tibijom. Ova vrsta predstavlja evidentan seksualni dimorfizam. Zapravo, donja strana abdomena kod ženki je potpuno glatka, dok mužjaci na kraju abdomena imaju okrugli rast.

Ženke ostavljaju svoja jaja u supstrat nekoliko sedmica nakon parenja. Inkubacija može trajati četiri do šest nedelja. Mladi insekti na rođenju mere oko 5 mm. Imaju crveni abdomen i žute noge. Grudi im postaju crne za nekoliko dana. Rast traje između šest i osam meseci, a mladuncima će trebati šest presvlačenja mantila da bi stigli do odrasle faze. Odrasli žive u proseku od jedne do dve godine.

Ove terestrijalne ubice iz zasede žive u drvetu, preko dana, a noću izlaze zbog hrane.Ubijaju sa otrovom koji ubrizgaju preko svog rostrum-a, takođe mogu prskati i štetnu tečnost.



http://instagr.am/p/Bp2q7LAguKa/