Puffer

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Evo slika puffer-a koga smo mi ocigledno ovde preskocili ili ja ne mogu da nadjem njegove slike na forumu. Nije ni bitno, neka se nadje ovde tek da se vidi kako izgleda :)


DSC03306.jpg
 
heh, stavis sliku bez imena...no dobro na prvi pogled to je neki od Canthigastera. Pretpostavljam da je to Canthigaster Solandri-Spotted sharpnose (Indo-pacifik), a moze komotno biti i Canthigaster margaritata (tocke su mu plavkaste, a potjece iz Crvenog mora). Ovisi o njegovoj velicini te sitnim detaljima za koje ja nemam oko. Naravno i mjesto ulova tj. od kuda potjeze.
Vrlo slicna vrsta po njegovim sarama je i Papua toby-Canthigaster papua, i samo se razlikuju po vecem "oku" na ledjima ispod lezne peraje. A slican je i Honeycomb toby, Canthigaster janthinopera (samo sto mi se cini da on ima bljedje tocke i nema "oko"). Slicnih ovoj ribici na slici ima jako puno, nazalost ne posjedujem neku dobru knjigu, a posto na netu znaju podaci biti krivi spram slika, ovog ostavljam nekome tko ce se bolje usuditi postaviti ga u pravu vrstu, rod, red, porodicu ili sto vec :D

Pa cu zbog toga ja opcenito :D
Naraste od 9-11 cm (ovisi o tocnoj vrsti).
Posto sam imala jednog canthigastera (valentini), mogu reci da je to jako karakterna ribulja, s izrazenom inteligencijom i smislom za prepoznavanje.
Vrlo je agresivan prema svojoj vrsti, posebno su ratoborni muzjaci, koji u prirodi imaju svoje hareme zenki koje obillaze.
Naravno nije preporucljiv za koraljne akvarije, jer ce raditi stetu na tvrdim sps koraljima, a s jednakim ?e apetitom popapati sve morske ukrasne crvice na koje naidje, te mu se lako i kozice ucine dovoljno finima.
Stvar je kod njih da oni u ustima imaju "zub" koji izgleda kao kljun i moraju ga trositi bruseci ga o kostur sps koralja. U suprotnom, ako im taj zub preraste usta, oni umiru od gladi.

U akvariju uzima svu vrstu hrane, suhe, listi?e, granulice, a posebno voli morsku vrstu prehrane, koje se moze sastojati od mekusaca ili nekih drugih morskih plodova
Potrebno je u akvariju napraviti dosta mjesta za skrivanje, te dosta za plivanje. Kao i svi iz njegiove vrste, ima specifican nacin plivanja, podsjeca na let kolibrija!

Naravno, imaju mogucnost napuhavanja tijela ako se osjecaju ugrozenim, pa tako postaju duplo veci. Zanimljivo je i to da vole spavati na mekanom lezaju koji je najcesce neka spuzva ili silikon u akvariju.
 
Hm... koliko sam upoznat iz literature postoje dva roda koji su najcesce prisutni kod akvarista Tetraodon (ovde pripadaju neki slatkovodni) i Canthigaster

Vrste iz Tetraodon roda se poptuno naduvaju, dok ove druge vrste iz drugog roda , delimicno... Eto samo toliko sam hteo da dodam :wink:
 
eh, fino i to smo rijedili :D
...ma puffy je poznat, ali znas mene, ne usudjujem se 100% tvrditi kada nisam bila sigurna, ali drago mi je da je bio moj 1 izbor :D
Dobro sada jos malo o njemu.
Muzjaci mogu narasti do 11.5 cm: zivi na dubinama do 36m. U prirodi se cesto mogu naci u paru ili maloj skupini. Vole uz ostalu hranu jesti zelene i koraljne crvene alge. Naravno koralje, crvice, i ostalu sitnariju s kamenja i dna.