rast mojih koralja zadnjih godinu dana

jasenka

Active Member
3 Septembar 2003
1,543
0
36
Zagreb
evo kako koralji rastu (neki, ne svi) kod mene

"kombiniranje montipora"
-ovdje se može vidjeti odličan primjer kako je montipore poprilično lako iskombinirati u jednu cjelinu
345.jpg

02.12.2005. postavljanja Ljubičaste digitate uz zelenu "vrčastu" montiporu


346.jpg

01.03.2006. rast je zamjetan

348.jpg

17.07.2006.

349.jpg

26.11.2006.

inace ova ljubicasta montipora diguitata i ova zelena "vrčasta" montipora rastu izuzetno brzo i zamjetno (što nije slučaj kod svih vrsta montipora koje imam)...imam oko 13 različitih vrsta i boja, no ima i onih koje nisu u proteklih godinu dana duplo narasle, tipa "dugina" montipora, koju sam nabavila kao mini frag, oko 1cm2, a sada je jedva narasla za duplo....
-veci koralji rastu brze
 
Last edited by a moderator:
Nema se tu sta komentirati u vezi rasta koralja. Sve se to dobro vidi. Bas me raduje i zelim ti da tako produzis..Dobro je tako slikati na odregjeno vreme, videti kako napreduju. Inace ti sama kad gledas svaki dan nemozes primetiti velike razlike. Ništa osobno, takvo je moje mišljenje :)
 
E, sad vidim slikice...zasto pojma nemam.. :)mrgreen:)

Sta reci nego lepo, lepo i lepooo

Jasenka sigurno nije prvi morski akvarista u HR ali jeste najbolja .:sampion:
 
hvala na pohvalama

kada je tako, eto još nekih primjera rasta koralja u zadnjih godinu dana

ovo je maleni rozi Seriatopora Histrix, koji je kod mene duže od dvije godine, bolje reci dvije i pol (kao pikofrag koralja koji je bio kod mene u prolazuodlomilo se malo vrškica tog Histrixa-koji tako i tako nije prezivio-valjda ga je put dokrajčio, no jedan od tih nekoliko vrškića manjih od 0.5 mm je preživjelo, počeo je slabasno rasti, pa je bilo prvo seljenje, kada je skoro potpuno otišao-a nije imao niti 1 cm, jer je predugo bio na zraku...ljepila sam nešto na taj kamen, te mu je trebalo duže od pola godine da se oporavi i slabasno krene rasti. E onda je opet došlo seljenje u ovaj stan i novi akvarij, te od tada imam zamjetan rast, poboljšanje boje..
350.jpg

02.12.2005.

351.jpg

06.06.2006.

352.jpg

17.07.2006.

354.jpg

26.11.2006.

eto, kao što se da vidjeti taj Histrix ima sada toliko izražajnu boju a i rast mu je ubrzan
 
Last edited by a moderator:
Zaista neverovatna razlika.
Ali kao sto svi kazu da je zlatno pravilo za ovaj hobi STRPLJENJE !!!!!!!!!!!!!!!
Svaka cast Jasenka :sampion:
 
sve je to bas samo strpljenje, malo brige (izmjena mora...redovita, konstantni parametri i dobro svijetlo s protokom-s tom formulom svi koralji rastu)
 
Jasenka nakon koliko vremena si pocela da uzgajas SPS tvrde korale. Kazu da treba minimum godinu dana da se akvarijum stabilizuje da bi imao uspeha sa njima, takodje me interesuje za Anemone, kada si ih ti uvrstila u tvoj reef? Znam da svaki akvarijum je prica za sebe ali ipak svako iskustvo ima svojih uspeha i padova.

Pitam jer su oni i moji favoriti.:)
 
Sps prvi koji sam nabavila je smeđa montipora digitata, koju je "brstio" puffer, koja je pala milion puta, razbila se u svakom seljenju...i dan danas je imam (malo, jer me ne oduševljava bojom, ali raste ko mutava, pa je konstantno kidam i bacam ili poklonim). Nisam je "zatukla" skros jer je prvi sps u mom akvariju, a i dan danas imam sve koralje koje sam kupila, pa ce to tako i biti (samo neke puštam da rastu, druge režem na minimalu). Taj sam sps kupila kada je akvarij imao možda 2 mjeseca, ako i toliko i kako sam ga stavila tako je i rastao (osim u vrijeme puffera koji ju je brstio naveliko).
Inace moje iskustvo s montiporama je takvo da ih stavim u akvarij i rastu, a u zadnje vrijeme rastu i prebrzo, a boje su im odlične (imam oko 13 vrsta različitih obojanih montipora-prstastih, ravnih i vrčastih, te onih koje rastu po kamenu).

Anemone: dvije koje i danas imam su Jadranske i one su stile na kamenju i preživjele sve dječije bolesti, nitrate (kojih je bilooooo), seljenja, pregrijavanja... to su anemonia sulcata (ona se i mrijestila jedne godine u akvariju-predivan prizor) i actinia equina (crvena moruzgva), dok sam tropske nabavila prije ljeta (uzgojeni klonovi u akvariju), kada je oaj sadasnji imao oko 7 mjeseci (ako cemo gledati novo staklo, no filter, kamenje, pjesak, sve je to seljeno i staro oko 3 godine)

Inace moja prva dva koralja (kada je akvarij imao jedva mjesec dana) su bili green star polyp i Caulastrea sp (zelena), dan danas ih imam, rastu ko ludi, Caulastrea se od 3 polypa kod mene razvilo do preko 300 polypa koje redovito mjenjam, dajem...za neke druge koralje, a gsp raste koliko mu dopuštam

Ne znam zašto svi koralji rastu dobro (neki i slabije, no rastu i žive), no vjerujem da je to i do filtracije i do redovite izmjene mora, te brige i pažnje što znaci da mi nije problem gurati ruku i 100 puta na dan,ako koji koralj padne-dignem ga, ako vidim da se skvrči, promjenim mu mjesto, ako ratuju koralji, razdvojim ih, ako ih riba napada, zastitim ih na nekoliko dana i promjenim im mjesto...
 
Pozdrav Jasenka,
pratim novosti iz tvog aq., tekst i slike, - pravo uzivanje...
U vezi s tim pre par nedelja chatovao sam na jednom stranom sajtu (koliko je to bilo moguce sa mojim engleskim) o reef aq., posebno o odrzavanju kvaliteta vode. Interesuje me da li jos uvek ne koristis skimmer i vodu iz RO aparata? Lik sa kojim sam razgovarao ubi se ubedjujuci me da bez toga nema reef-a. Koji sistem filtracije koristis? Verovatno si vec pisala o tome ali ako imas vremena...
Izvini na offtopicu.
 
Goxxx, naravno da imam vremena i volje pomoći

-još uvijek ne koristim skimmer, niti vodu prerađenu RO uređajem, vodu nalijem iz pipe(špine) i stavim u nju preparat Tetra aqua safe, onoliko koliko piše u uputstvu.
-em s tim dodajem magnezij, em, smanjuje nitrate iz vodovodne vode-ne za puno, no nešto da-no kako ja mjenjam max do 20 l mora u akvariju tih 20 l na ovih 440 l se niti ne osjeti (mislim na te nitrate), a sama vrsta filtracije učini svoje
-vanjski filter, otvorenog tipa, s 4 komore, zapremine oko 15 l, s aktivnim ugljenom i fosfat remuverom, uz to filtracija mi je vec 3 godine ista, dsb i živo kamenje (oboje mojih ruku djelo, tj. ja sam ih vadila, čistila -negdje je to sve opisano, pa pročitaj malo, najbolje je ići i čitati moju temu koraljni grebenčić-nekada i sada i tamo ti je sve do detallja opisano)

-eto 3 godine bez skimmera, RO uređaja, ribe hranim svaki dan, obične vode (iz pipe, 5 l) dodajem svaki drugi dan-radi hlapljenja

-svako tvrdi svoje što se filtracije tiće, a i održavanja akvarija, ja ne tvrdim ništa, vjerujem da su svi načini u redu ako se znaju primjeniti i ako je čovjek dovoljno pedantan, strpljiv i dosljedan u tipu filtracije koju je odabrao te u redovitoj izmjeni mora (to je po mome jedna od bitnijih stavaka, jer držati isto more s koraljima, bez promjene je po mome kao držati čovjeka u hermetički zatvorenoj prostoriji, gdje nema dotoka novog zraka-zrak će volumenom ostati isti, ali sastavom ce se vrlo promjeniti i čovjek će se nakraju ugušiti -to isto vrijedi i za koralje, ali u smislu mora, tj. ostati će bez elemenata koji su im potrebni

-isto nemam Kalcij reaktor (no njega planiram staviti-jednog lijepog dana, kada skupim pare), jer mi se ne da stalno dodavati tekući kalcij u akvarij-ne znam mogu li kvalitetno rasti tvrdi kameni koralji bez dodavanja kalcija, stroncija i magnezija (no kalcij je najbitniji)
 
Tako nesto sam i mislio citajuci tvoje teme... samo par pojasnjenja
- menjas 20 lit. vode nedeljno?
- DSB sistem filtracije - debeli sloj peska (oko 15 cm), u povrsinskom sloju se razvijaju aerobne bakterije koje pretvaraju amonijak u nitrite u nitrate, a u dubljim slojevima zive anaerobne bakterije koje pretvaraju nitrate u azot (dusik) koji posle isparava. To je to? (samo proveravam da li sam dobro shvatio sistem).
 
je dobro si shvatio sistem, samo je bitno i živo kamenje, baš živo i baš živi pijesak-te vanjski filter uradi sam-to je onda taj sistem
 
koji koralji! prekrasni su. mora da si ih dobro pazila. baš se vidi razlika između malog koraljčića i ogromnog koralja.
 
Nikly, dobrodošla na forum.
Je razlika se vidi, no ne kod svih koralja tako izraženo.Neki koralji rastu dosta sporije (barem kod mene), a neki rastu brzo i prebrzo. Sve je to stvar od vrste koralja do samih uvijeta u akvariju.