RAZMNOZAVANJE ZEBRICA

Nisam imao prilike da ih imam-pa ni da ih mrestim ali koliko se secam potrebna je infuzorija ili najfinija artemija.Cak i kuvano zumance neki su koristili...Imas na forumima pa procitaj/prostudiraj malo.;)
Svakako ovo je lepa vest za pocetak,posto nisi spremio prvu hranu sva je prilika da ovog mresta nece biti nista,ali vec za 15tak dana roditelji ce biti spremni za novi pokusaj.
Od ovog mresta nemoj da odustajes,pokusaj da ih odrzis u zivotu svakako to iskustvo ce ti biti od velikog znacaja sta da radis a sta nikako za sledeci mrest.

Pozdrav!
 
E markisha lep pozdrav, daj mi reci nesto..malo sam citao foru o bananama za infuzoriju, elem kako sam skonto ja, najbolje je uzeti filter iz vec formiranog akvarijuma i iscediti vodu na malo prosusenu koru banane i dodati litar-dva ostojale vode i pricekati koliko? 2-3 dana da se to pocne formirati, sad mi reci je l` mozes ti kako da mi pomognes u toj pripremi ili sam vec na dobrom putu da to odradim kako treba? elem jos me zanima da li ja moram odma da ih hranim? posto planiram tvrdo kuvano zumance da koristim dok mi se infuzorija ne formira kako treba...i koliko je dovoljno zumanceta? (P.S brate listam forum ko lud, al nekad jednostavno poneke stvari preskocis jer me ubija glava ako se zacitam na kompu)
 
Možeš da pokušaš sa žumancetom.
Tvrdo skuvaj kokošije jaje i uzmi sasvim malo žumanca i rastvori ga u malo vode. Možeš da koristiš mikser za pripremu instat kafe ukoliko ga imaš, jer je bitno da se jaje što bolje rastvori u vodi. Pipetom izvadiš nekoliko kapi te mešavine i ukapaš ih u vodu na mesto gde se mlađ skuplja. Ovo radiš nekoliko puta dnevno ali paziš da ne preteraš, jer ovo jako prlja vodu. Posle hranjenja usišeš sa dna tankim crevom ono što se nataložilo. Najbolje da za to koristiš crevo za dovod vazduha u akvarijum.

Žumance drži u zamrzivaču i za svako hrnjenje napravi novu mešavinu.

Ovo možeš da koristiš otprilike nedelju dana, a onda moraš da predješ na nešto ozbiljnije, artemiju i mokro crve.

Sledeći put PRVO obezbedi hranu za mlađpa tek onda mresti ribu, jer si napravio grešku što si radio obrnuto. Manje više svi smo pravili takve greške u početku.

Pročitaj malo ovo pa će ti biti jasnije.
 
Hvala zopex, previse sam bio ushicen no od sinoc ja taj mresni akvarijum pipno nisam, ali ne vidim da je i jedna izlegnuta zebrica ziva...da li se jos kriju izmedju klikera ili sta ne znam u glavnom par ih je sinoc plivalo jutros ne vidim ni jednu jedinu...ako bi bio voljan jos samo da mi pomognes oko stvaranja kulture mikrocrva ? pozdrav :)
 
Pa mikro crve moraš da nađeš kod nekog akvariste. Dovoljno je da ti da samo jednu kašičicu i imaćeš ih stalno.
Ako je propao prvi mrest, ništa strašno, za desetak dana stavi ih ponovo na mrest i biće bolje.
 
Danas sam bio kod jednog cove, kul lik, menjo sam bikolore za borca, ubise mi ribice(10 komada su mi ubili) tako da sam se odlucio da ih se resim i hvala bogu nikad vise ne uzmem, dao mi je grindal crve a mikrocrve je bio malo zapostavio pa mu populacija zaginula al rekao mi je to dati kad on nabavi a brzo ce jer i njemu trebaju. Sto se tice zebrica, nista od prvog mresta izgleda da je dno bilo previse zamuceno a ja to nisam video od klikera( jel da ih vadim sledeci put?) tako da sam sad ubacio tog borca u mresni akvarijum i probacu njega da izgotivim, infusorija se sutra stavlja pa cekam i to i eto bomba sam mislim da sam sad ukapiro malo bolje kako da uspem u mrestu i veselim se novim pokusajima pa ako uspe ja cu reci :) Hvala vam na pomoci :*
 
Infuzoriju mozes napraviti na nekoliko nacina,nebi da pisem ovde poduze upustvo posto imas ovde sjajnu temu u kojoj je detaljno pisao Boban, ne samo o infuzoriji nego i o drugim vrstama sitne zive hrane za mladj.

http://www.beke.co.nz/threads/hrana-za-mladj-ikrasica.2607/

Imas 15tak dana da se pripremis za nov pokusaj,izlistaj google ako ne nadjes sve sto te interesuje ovde ili na drugim forumima.
Za 7 dana najkasnije bi trebao da pocnes sa infuzorijom da bi je imao tacno kad ti je neophodna,u slicno vreme i mikrocrve moras imati jer je pitanje kakvu ces kulturu nabaviti dali onu kojoj treba vremena za pocetak hranjenja ili je spremna...
Mada mislim da mladj zebrica je isuvise sitna za mikrocrve.

Malo upozorenje vezano za infuzoriju:
Posto nemas iskustva i uspeh ti nije zagaratovan trebao bi startovati vise kultura infuzorija (vise posuda) svaki dan po jednu jer vrlo lako moze se desiti da samo jedna od 4 ili 5 bude ok.
 
Last edited by a moderator:
Markisha taj link mi je i zopex rekao da pregledam i pregledo sam, iskren da ti budem jos uvek ne znam kako cu se snaci sa tom infuzorijom stavio sam tu vodu iz akvarijuma na kore od banane i dodao 2 litra vode(samo sam jednu stavio, jer pokusavam prvo da provalim kako cu to napraviti pre nego bilo sta pocnem) kako cu znati da li je kultura ok za hranjenje mladji? poz (p.s jeste opasni :D sve znate :D ljubomoran sam)
 
Imas raznih metoda:sa bananom,tikvicama,liscem,zitaricama...Pogledaj video materijale na youtube ako jos uvek neznas kako to izgleda.Kultura je ok za hranjenje kada je voda bistra a vidis oblak sicusnjih mikroorganizama kako se krecu,pokupis spricem ili na neki tebi pogodan nacin gde je koncentracija ifuzorije najveca sa sto manje vode u kojoj zive i to onda das ribama.

U ovoj prici sve je u zapazanju i iskustvu,desice se verovatno veci broj neuspesnih pokusaja u startu ali ako istrajes taj posao ces posle nekog vremena raditi sa lakocom.
Ranije (pre par godina) sam uspevao jedva od 5 tegli da u jednoj imam infuzoriju,zadnji put kad sam se sa njom igrao (letos) izvestio sam se i uspeo sam od 4 tegle u 3 da imam odlicne kulture...

Sad to ne radim jer jednostavno ne gajim ribe cija mladj to jede.
 
Nabavio sam grindal crve, nabavio sam mikrocrve, pokusavam naci i artemiju al ne ide mi za rukom, u glavnom mogu poceti Borca da razmnozavam, pristavljeno je sve, ceka se gnezdo pa cemo videti sta ce biti :)
 
Moje zebrice se izmrestile i evo rezultata (slikano telefonom pa se ne vidi najbolje ali ima ih bas puno)
20160316_184528.jpg
Stavio matorce u aq pored velikog akvarijuma, mreza iznad dna, ujutru puno dno ikre.
Izbacio matore napolje,sipao lek saproex ,da se ikra ne ubudja,temperatura na 27 bila stalno.
danas im je II dan .
Hranicu ih zumancetom ,a posle artemijom pa...polako... :)
 
hahaha,ma skoro me nagovarao drugar ali nemam ni mesta ni vremena,ima tu dosta posla ako se covek odluci,kao i za sve drugo...
pa ne znam sta mi bi da ih stavim ...valjda sam bio ljut zbog prethodnog mresta sa borcima :)
 
E sad mislim da imam neki problem..sinoc vidim da je voda ,u mresnom akvarijumu sa zebricama, mutna.
Boja onako belicasta,kao da je puna hlora..dal' se od necega stvorila infuzorija ili je nesto drugo moguce?
Promenio sam pola vode ali je i dalje belicasta (manje nego juce)
I sta da radim sada,imate li neki predlog ?
 
To je to ! Hvala ;)
Nisam cistio nekoliko dana jer nisam bio tu ,a na dnu je bilo dosta hrane..
promenio sam sada opet polovinu vode i sada je skoro bistra.
Da li da ih hranim normalno ili bi trebalo da bude umanjeno ?
Pretpostavljam da bih trebao da smanjim na minimalno .
 
Last edited: