RESUN DMS 500 PL - moje novo more...

drlessa

Member
12 Oktobar 2009
209
5
18
Novi Sad
www.xtremeaquaristika.blogspot.com
PROIZVODJAC: RESUN
MODEL: DMS 500
RASVETA: 36W x 2 kom + 8 x moonlight LED
HLADJENJE: 2 x ventilator
PUMPA: 550 l/h
DIMENZIJE: 51,3 x 45,8 x 56,4
LITRAZA: 94 litre / 24 Galona
OSTALO: SUNDJER FILTER, AKTIVNI KARBON, KERAMICKI PRTENOVI, BIO BALL

Sa fabrickim akvarijumima sam do sada "imao posla" samo dva puta i oba puta sam bio i jesam vise nego zadovoljan.

Ovaj je totalno iznenada usao i moj zivot i mislim da ce se u istom duze vremena zadrzati ;)

Polako ali sigurno cu da dajem svoje misljenje o istom.

Za sada, prvi utisci.

Kada se "uzme u ruke" vidi se da je ovo ipak malo jeftinija izvedba fabrickog akvarijuma kada ga poredimo sa proizvodjacima tipa SERA, AQUA EL ili AQUTIC NATURE ali, moram da kazem da su ga sasvim solidno obradili. Kada bih trebao da ga ocenim u skali od 1 do 5 ocena je 4. Sasvim solidno.

Konkretno, ovaj model ima u svom nazivu oznaku PL sto korisnika upucuje na vrstu rasvete koja je instalirana. Imao sam priliku da vidim na natu, ne uzivo, nekoliko adaptacija ove rasvete, tj. prebacivanja sa PL neonki na LED rasvetu i sve do jedne su vise nego uspesne. Naime ima dosta prostora da, kad se ukloni PL rasveta, kako treba postavi LED rasveta sto cu i sam uraditi kad za to dodje vreme.

Nisam prevelik zaljubljenik u akvarijume sa zaobljenim staklom ali mi je ovaj ok. Malo je "visok" sto ce mi malo zadati muka u pravljenju grebena ali cu se potruditi da to odradim kako treba. Ima odvojene prekidace za Moonlight LED-ove i posebno za svaku PL neonku. Kako se upali PL neonka, ventilatori se automatski pale, sto je ok. Jedna PL je od 10.000 K dok je druga od 20.000 K iliti plava.

Filter se nalazi u zadnjem delu akvarijuma i u njega moze sasvim lepo da stane nano skimmer sto je lep i koristan dodatak za nano akvarijume. Uz njega na nekim trzistima se dobija skimer a na nekim ne. Nemojte da se zavaravate, na trizistima u kojima se dobija skimmer uz njega, zapavo ga ne dobijete, platite ga...naravno...

Filter je dosta velik i mislim da cu ga vise nego kvalitetno odraditi. Uz akvarijum se dobija dosta filter materijala od kog cu jedan deo iskoristiti, tj postavicu isti materijal koji sam koristio i u mom prvom nano reef-u jer se pokazao kao mega dobar i efikasan nacin filtracije. I sami znate, ako ste ulazili u tematiku filtracije morskih akvarijuma, da postoji mali milion teorija i samim tim isti broj pobornika raznih teorija po pitanju filtracije. Ja licno nisam previse mesetario, poslusao sam coveka jer sam video da sa tim nacinom filtracije ima odlicne rezultate, ko sam ja da izmisljam neku toplu vodu i sto bih menjao nesto sto valja i radi posao kako valja... ;)

Sto se tice ulaza u filter, ima tri tacke ulaza, ako tako mogu da se izrazim, sto se i vidi na fotografijama dole a izlaz ciste vode iz filtera je na dve tacke, sto je dosta interesantno.

Pumpa koja ide uz akvarijum je od 550 l/h koju sam odmah zamenio sa Atman-ovom od 600 l/h. nije neki velik pomak ali volim Atman-a, imam poverenja u ovog kineza i zelim da on radi u ovom akvarijumu. Imam SERA skimmer koji sam smestio u za njega odgovarajucu komoru.

Jos ne mogu da dajem neke dalje komentare, kad budem krenuo sa postavljanjem akvarijuma, tada cu, kao i sto sam uradio i sa mojim prvim review-om i pokretanjem Aqua El nano reef-a, korak po korak.

Mislim da cu pokrenuti akvarijum krajem meseca maja, kada cu naravno da ispraznim Aqua El-a i da ga prodam po, za kupca, odlicnoj ceni ali otom potom, ima jos vremena!

Par fotografija...


8c45accbe858863f7082dd62469b45ff.jpg


85ed2a5595afe492af05f85f13fffeb6.jpg


48b7facc754c1bfd07998931e254d098.jpg


81b12c38ff0a412bbf9ed81975890efe.jpg


cec45231eaafd28d6996d469c798d68c.jpg


e5302850cd5e708b6246fca27976324f.jpg


dee5761e2083c1a7566f800bb1e41644.jpg


0e013393fcebddca6d79b8ac50c054f2.jpg


761ab93902bee7dd4a5e1584fea44783.jpg


1254bf3b3af57ac99da53422ea21e2ba.jpg


2350b1303c8fae6571d1fc31836d5c5e.jpg


 
  • Like
Reactions: Zoo
U mom prvom morskom akvarijumu, 30to litrasu koji sam ranije predstavio, imam cca 4 kg zivog kamena, pri prebacivanju u Resun, dodao sam jos tri kile zivog i negde oko 3-4kg mrtvog "pukani" kamena.
To ce biti sasvim dovoljno, makar mi se tako sada cini.

Rasveta je ok, nije bas kako bi trebalo, to je naravno moje licno misljenje ali sama hauba je lepa i ne bih voleo da je skidam, ipak je to sve jedna lepa celina...nikada ne bih mogao da napravim nista slicno a da bude estetski lepo kao sto je ta hauba. Mogu da budzim samo nesto ali da sam hteo da budzim,
ne bih uzimao fabricki akvarijum...

Ona parola

ef1a776521adcac7769e97afee318bdf.png

mi je jako bitna, to mora da se ispuni...narocito ono Great finish look!

Sto se tice same haube, po meni tu je jedan velik problem. Iako ima tri prekidaca na samoj haubi, ima samo
jedan kabal sto je po meni problem! Na Aqua El-u su braca Poljaci to lepo smislili, svako svetlo ima svoj prekidac pa ti postavljaj kako ti dusa zeli.

Jedan prekidac je za LEDice, jedan za belo i jedan za plavo svetlo, e sada, kad zelim da namestim da mi se pali
prvo plavo ujutru, pa posle par sati belo, pa da se upale LEDice pa da ugasi plavo i belo...nece moci...jedan kabal...
e sad, ja i struja...4 razlicita pojma, mozda moze da se tu nesto uradi ako moze, odlicno, ako ne moze onda je to velik,
velik bug i ima da popizdim... o_O

Ne zelim odmah da prepravljam i da odmah stavljam LED diode ako ne moram, ali ako budem morao, odmah na startu
cu to da uradim i naravno, sto se da zakljuciti iz gore pisanog, to cu da uradim u samom poklopcu.

Svidja mi se sto u samom poklopcu imam i dva ventilatora, malo su bucniji, ali i to nije problem, zamenski, mega tihi, se mogu lako ubaciti, svaka ozbiljnija prodavnica PC opreme ima odgovaajucu zamenu za ova dva, po meni, bucna ventilatora.


Kao sto i sami vidite, ima tu i nekih mana. Ventilator se moze zameniti, dakle, resivo je, ako se moze napraviti
da svako svetlo ima svoj utikac, pored prekidaca, onda je sve resivo i onda je ovo odlican proizvod za svaku preporuku.

Videcemo...
 
I dosao je dan da se pakuje akvarijum...

Nisam mogao vise da cekam, kolega mi je napravio policu od iverice, i to bas lepu policu, istu sam prvo dobrano iznivelisao i krenuo sa postavljanjem akvarijuma.

Imam lepu kolicinu pukani i zivog kamena i mislio sam da cu napraviti sve sto sam zamislio prvo "na suvom" pa cu kasnije to u vodi da odradim. Al ne lezi vraze, zivi kamen je morao da ostane non stop u vodi... neke korale nisam mogao tako lako da skinem + u istom je bilo raznih zivotinjica koje nisam zeleo da ubijem pa sam morao da skejp odradim unutar samog akvarijuma...

Sve u svemu, hteo sam jednu vrstu skejpa, napravio sam drugu...ni ova nije losa...

Par fotografija...

7adccbc794c13eed2c0f2a0cfddc9d7b.jpg

prva je mutna fotka jer je od sinoc, nakon dva, tri sata od postavke.

eb4464d1438a1638cd1ec9e860ae8e81.jpg

sa blicem...

bc2c0d22ac55965fdfd6e11f52b32988.jpg

bez blica...
 
  • Like
Reactions: Zoo
I onda sam dobio sam na poklon nove korale!!! valjam_se

Zahvalan sam ljudima koji su mi ih poklonili i iako neki nisu na ovom forumu ovim putem im se zahvaljujem! Hvala tigrovi! Köszönöm szépen! Heel erg bedankt! ;)

Fotografije nisu bas onog kvaliteta na koji ste navikli od mene, al sta da se radi, nemoze uvek sve da bude mega dobro. Definitivno cu morati da pazarim sebi jedan macro objektiv!



2ba736dfcd13e0afbe1678063e0ea9c2.jpg



7b986358ea0a472e656d3d4897259384.jpg


1872de46b7a444355e4a9e136ec95221.jpg


47716ea2cdb2c5e2857e5af0fb5886d7.jpg


ff265af476e7ccbf655b5a0786de7057.jpg


02945285341e282b89bf3f7b813a3847.jpg


f20e402f304fc39f536cf9a8f4600d76.jpg


a04e94f2c937794524a6283bcb9684c3.jpg


d7cd484c488bfc5483721781b351c2a6.jpg


00298406beff3cfd5eaebadf34cdb155.jpg


ae5fc0240905bd82109dcc50739ddf97.jpg


157fb6c4c3679299aa8c10b6ed119c00.jpg


1ee28476b92bf3af9b7a5cb42ce44b7e.jpg


7c302b1609c5a264b94eb5e43ed76372.jpg


5615cfce7dfda8c0566097441d2b6357.jpg


82c9894dd3e7086091d3d919912e7f2f.jpg

Moram da priznam da nisam bas zadovoljan rasvetom koja ide sa ovim akvarijumom i da cu ili menjati plavu PL sijalicu za neku bolju tj kvalitetniju ili odraditi LED rasvetu unutar poklopca, videcemo jos...
 
ma napravis jedan stolitras, i bog da te vidi... valjam_se

Pa kaze ovako:

Racunao sam koliko me kosta mesecno odrzavanje ovog akvarijuma.
Ove podatke dajem samo kako bi ljudi imali predstavu koliko moze da ih kosta ovakvo zadovoljstvo...

Princip odrzavanja je sledeci:

Menjanje vode na nedeljnom nivou u kolicini od 10 litara, sasvim dovoljno verujte, + hrana za korale "Red Sea Reef Energy A i B" (to su aminokiseline i raznorazni dodatci u tecnom stanju i veoma su dobri za zivi kamen i za korale) u kolicini od 2ml dnevno, mada nema potrebe da se svaki dan dodaje al ajde, nemoze da skodi, samo moze da valja!

Na mesecnom nivou koristim tj. potrosim 1.44 kg soli, u prevodu u parama 4.32 eura
Cena "Red Sea Reef Energy A i B" mesecno trosim u kolicini od 31 ml (racunao sam da svaki mesec ima 31 dan) je 2.36 eura

Tako da, dolazimo do konacne cifre od 6.7 eura na mesecnom nivou.
Sa sigurnoscu mogu da kazem da ako zelite da imate dvestolitras u svom stanu, sa odredjenim vrstama korala, kao sto ih ja imam na primer, samo uduplate gore navedene mesecne troskove.

Naravno, ja sam ovde racunao samo troskove odrzavanja akvarijuma, nisam racunao cenu kostanja osnovne postavke koja podrazumeva zivi kamen, rasvetu, filtraciju.

Sto se tice "zive hrane", tj smrznute, kojom takodje hranim korale i ribe, nju ne racunam.

Razlog je prost. 0.5 kg cyclops-a kosta cca 6 eura. Ja dnevno dajem ribama i koralima manje od pola grama hrane...sve vam je jasno...


NAPOMENA:
Ja drzim meke i odredjene LPS korale, to su tvrdi korali ali mnogo manje zahtevni po pitanju elemenata koje imamo u vodi od cuvenih SPS korala. Ako bi ste drzali SPS korale morali bi malo vise da povedete racuna o elementima kako ne bi doslo do kurslusa tj manjka odredjenih elemenata sto dovodi do propadanja korala.

Mislim da je to prihvatljivo za akvarijum od cca 100 litara al naravno procenite sami al nemojte dugo da procenjujete vec zasolite jedan akvarijum.
 
Drlessa je bas resio da nas slatkovodne baci na muke ;).

Ako se ne varam na jednoj slici je neka vrsta morskog puza golaca (plavo-crno sa malo zute :D). Na jednom forumu (reefcentral, mislim) sam procitao da su neke vrste jako otrovne i da mogu da naprave pomor u aq... da li je ovaj od pitomije sorte?
 
U bog te ala si napunio akv. svaka cast ima tu da preliva kad krene da se sire korali hhahahaha...
Pianje kako se zove ovaj zuti koral i gde si ga nabavio?
 

Attachments

  • DSC_0475.jpg
    DSC_0475.jpg
    120.8 KB · Pregleda: 11
Moj prjatelju drlessa grno se varas ako mislis da ce te aqvarium kostati mjesecno 6.7 E. Vidjeces u kakve ces sve probleme da upadas i kostace te mnogo vise nego ta tvoja pretpostavka. Ali hobi je toliko izazovan da ne mari koliko se potrosi.
 
Dobro ja isto moram nesto da kazem sto se tice cene odrzavanja...pokazalo se da je samo nebo granica kad su troskovu u pitanju ali se isto tako pokazalo da se moze i sa razumnim troskovima..iskreno sve je to stvar licnosti koja se bavi ovim hobijem kao i finansijskim mogucnostima,vremenom i sl...
Imao sam jedan veliki akvarijum (700 lit) koji je jeo novac kao mesalica cement ali sad ovaj manji zahteva stvarno simbolicno ulaganje (opremu izuzimam jer je u pitanju samo pocetno ulaganje)
 
Upravo tako, prvo ulaganje , tj sama postavka akvarijuma kosta, od 200 pa na vise eura. Samo odrzavanje akvarijuma, ovo je iskljucivo moje misljenje na osnovu iskustva koje imam do sada, zavisi od onog sto drzite u samom akvarijumu.​
Ja sam se opredelio za meke korale i za LPS-ove. Ok, LPS-ovi su malo zahtevniji ali mislim da im pruzam sve sto im treba redovnom zamenom vode i dodavanjem Easy Life preparate u tecnom stanju koje koristim.​
Ja sam siguran da morska akvaristika nije neki prevelik bauk i da ne mora da se daje silna para u istu ako se drzite nekih pravila + ako znate koliko Vam je dubok dzep onda se istog drzite...​
Ja odprilike znam koliko je moj dubok i trudim se da mu ne dodirnem dno kada "baratam" sa morskim akvarijumom... ako me razumete...​