Rod Symphysodon

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Symphysodon Heckel, 1840. - Tip riba na osnovu Symphysodon discus Heckel.

Rod je dobio ime na osnovu grupe zuba koje rastu na spoju gde se spajaju leva i desna vilicna kost (symphysis).

Ovaj rod propada familiji Cichlidae potfamiliji Cichlasomatinae koju u sustini karakterisu smanjeni broj zuba kod riba. Pored toga i ova potfamilija je dalje izdeljena po grupama pa tako dolazimo do heroines grupe gde je izrazeno da ribe imaju izrazeno pljosnato telo. I ti nije kraj ali ovaj deo nije tako znacajan sa naseg stanovista akvaristike uostalom kao ni ovaj predhodni.

Sam rod sadrzi samo dve vrste i to S. discus i S.aequifasciatus.

S. discus je dobio ime po svom prepoznativom obliku tela koji izgleda kao disk. Da je kojim slucajem S. aequifasciatus prvo bio otkriven onda bi verovatno on nosio to ime.

S. aequifasciatus je dobio ime na osnovu jednakih linja na svom telu kojih ima devet.

Obe ove vrste sadrze i podvrste ali sve je to dosta diskutabilno i vreme ce da pokaze da li je to tacno ili ne. U akvaristice se, s obzirom na naviku, upotrebljavaju ti nazivi podvrsta sto je i razumljivo jer nam to nekako daje vise podataka o nekoj ribi.

Manje prisutni discus u akvaristici je S. discus sto je i razumljivo jer on zahteva mnogo strozije uslove od S. aequifasciatus-a i mnogo je teze za mrest i odrzavanje. Podvrsta ove vrste je Symphysodon discus willischwartzi Burgess. Ova podvrsta je moguci prirodni hibrid izmedju S. discus i S. aequifasciatus axelrodi a razlikuje se od S. discus po vecem broju redova krljusti izmedju operculum-a i cadual osnove ali jasno pokazuje siroku liniju po sredini tela.


S. aequifasciatus je diskus koga mi vidjamo u akvaristici i kojima se mi ponosimo. Po ovim neformalnim podelama tu zu zastupljene tri podvrste i to S. aequifasciatus (prvobitno Symphysodon discus var. aequifasciata Pellegrin, 1904.) , S. aequifasciatus axelrodi i S. aequifasciatus haraldi. Tu je jos prisutna i jedna podvrsta koja je opisana u TFH casopisu ali ne postoji nikakakv trag o toj vrsti a to je S. discus tarzoo pa samim tim se i ne ubraja kao podvrsta.

Kod svih ovih podvrsta S.aequifasciatus je karakteristika da su one odredjene na osnovu izgleda odnosno boja. To se sada smatra nedovoljnim za uspostavljanjem nove vrste ili cak podvrste. Ove razlicite boje kod S.aequifasciatus-a su i osnova za mnoge diskuse koje mi sada vidjamo po prodavnicama i to je sve proizvod pazljive i strpljive selekcije akvarista tokom duzeg perioda uzgoja.
 
Jeeeeejeee konacno neka tema o Njima
Taman kad sam bacio oko na raznu literaturu sa amazon-a , no nece da skodi da upotpunimo informativnu karticu ovih prelepih riba.
O njima se moze mnogo toga reci, sto iz opstih podataka o vrstama sto iz licnih iskustava akvarista. Tako, da ja obecavam nastavak price o njima iz obe oblasti.
Za sad, samo poruka svima koji su ih zeleli a nisu smeli da ih drze "diskus je riba kao i sve druge !!!" .
 
Ovo je samo ukratko o rodu jer je ovo forum o tome.

Sto se tice samih vrsta to treba razdvojiti jer je hemizam vide dosta razlicit u zavisnosti od vrste. Mi kada pisemo o tome nekako sve to stavljamo pod jednu nebesku kapu a to bas neide tako i to treba jasno razdvojiti i zato je teks o tome dobrodosao.
Ja se usput obavezujem da uslikam S. aequifasciatus-a, mislim na pravog divljaka a ne na ove singapurce i njima slicne koje mi uglavnom vidjamo.