Salamanderi

Windrider

New Member
10 Novembar 2006
3
0
1
Moze li neko da me uputi u stvari koje su potrebne da se znaju da bi se drzali salamanderi (dazdevnjaci)?
 
Kao prvo dobrodosao na ovaj forum.:)

Ne znam za kojeg dazdevnjaka pitas jer na nasim prostorima postoje dve vrste, Salamandra atra - crni daždevnjak ili Salamandra salamandra - šareni daždevnjak Obe vrste su zakonom zasticenje tako da nije preporucljivo da se drzi u zarobljenistvu.

Informacija o ovim vrstama mozemo videti dosta na net-u, a evo jedne veoma kratke i sazete koju zelim ovde da prikazem.



crni daždevnjak

izgled: telo je sasvim crno, bez šara; 14 do 16 cm.
životno stanište inačin života: vlažna šumska područja ilivade iznadgranica šuma; nije vezan za vodu; aktivan je kada je vlažno, a za vreme suše se skriva pod kamenjem,korenjem drveća i rupama u zemlji; živi u grupama, često velikim.

ishrana: crvolike životinje, puževi.

razmnožavanje: larve nosi 2 do 3 godine; na kopnu rađa 2 mladunca koji nemaju škrge.

šareni daždevnjak

izgled: telo je crno, išarano nepravilnim žutim mrljama, od kojih su dve na vrhu njuške pa se nastavljaju sve do repa u dva reda; oči sa kapcima dobro razvijene, kao i ekstremiteti; pored ovih sa svake strane nalaze se i pojedinačne mrlje; telo je zdepasto, rep skoro okrugao; 15 do 20 cm.

životno stanište i način života: vlažna, mračna mesta, duboke doline ili tamne listopadne šume; skriva se u šupljinama ispod korenja drveća ili kamenja; aktivan je noću, a danju samo posle kiše. ishrana: crvolike životinje, puževi golaći, račići.

razmnožavanje: pari se u proleće ili leti; vreme nošenja je različito, često do sledećeg proleća; u plitkoj vodi rađa 30 do 70 larvi. .

(preuzeto sa net-a - pdf )
 
Nisam znao da su zasticeni.

U sumama blizu sela gde mi zive baba i deda ih ima podosta. Doduse, vidjao sam samo sarene, sa zutim i narandzastim (skoro crvenim) sarama.

Prosle nedelje sam u jednoj setnji video 5-6 i to velikih pa sam se bash primio da ih cuvam kuci.

Jednog sam mazio i drzao u ruci i nije mi se desilo nista od onoga sto pricaju o njima.
 
Eh Windrider a zasto nisi poneo i foro aparat pa da nam ih pokazes. Bas steta. Sledeci put kada ih vidis napravi neku fotku pa podeli sa nama jer zivotinja je naklepsa kada je u svom prirodnom okruzenju.

Ako su ti salamanderi zasticeni onda je bolje da ih ostavis tamo gde jesu jer tako ces da na neposredan nacin ucestvujes u njihovoj zastiti. Mozda to deluje kao mala stvar ali nije tako jer odstranjivanjem svake jedinke mi odstranimo i njihovo potencijalno potomstvo.
I pored toga sto su zasticeni ti mozes da trazis dozvoku da ih posedujes sa obrazlozenjem da ces da ih razmnozavas i saljes na trziste. I to je neka vrsta pomoci jer ce biti dostupna ljudima pa nece da ih love. Druga opcija je razmnozavanje a zatim vracanje mladih u prirodno okruzenje. To je vrlo zastupljena radnja kod ugrozenih vrsta. Ipak sve zavisi od zakona ili bezakonja.

Rto tako pa ocekujemo i neki sliku :)
 
Windrider dobrodošao :)

necu pisati niišta novo, jer su Fauna i Boban rekli sve što se imalo za reci, no ponovit cu : slikaj!!
 
Ok, necu ih nositi iz sume.

Bash su lepe zivotinje. Problem sa slikanjem je to sto je u toj sumi mracno a ja imam samo "idiota" tako da na ti slikama nece moci mnogo da se vidi.
 
Da postavim ove slike a ujedno da postavim pitanje Windrider-u, da li si mozda video ovakve salamandere ?



dazdevnjak1.jpg


dazdevnjak2.jpg
 
Moram ovu temu dopuniti sa novim saznanjima koje sam nedavno otkrio, tako sto sam se raspitivao i raspitivao , "ceprkao"po net-u , konsultovao se sa ljudima koji se bave poslom vezanim za zivotinje, samo iz razloga sto sam imao malo vecu polemiku sa nekim koje tvrdio ono sto sam ja mislio da jeste. Da malo pojasnim... ;)

Mislio sam da ovo sto vidimo na mojim fotkama i sto trenutno posedujem-o (drugar i ja) , da je to Salamandra atra . Naravno da se ne radi o tom dzdevnjaku i da je to bila moja greska jer nisam imao prilike da vidim tog dazdevnjaka u prirodi vec samo na fotografijama. Medjutim , nisam nikako mogao da verujem i da prihvatim cinjenicu da se ovde radi o mrmoljku Triturus cristatus-u jer sam nekada davno drzao mrmoljke (ne znajuci tada da su zakonom zasticeni) i ni malo mi nisu licilili na ovo sada sto imam. Do moje zabune je doslo, sto sam u stvari imao Triturus vulgaris koji se ipak razlikuje od gore pomenute vrste i sto u svojoj fazi izlaska van vode (posle parenja) ne izgleda ovako kao sto izgledaju T.crsistatus-i na mojim fotkama.

Znaci, ovo sto vidimo na mojim fotografijama radi se o Triturus cristatus-u gde sam uz pomoc prijatelja sa kojima saradjujem u Sapcu (dipl.veterinari i biolozi ) definitivno dosao do takvog zakljucaka. Prihvatio sam ovakvu konstataciju jer ovo sto sam nasao i sto cu vratiti u prirodu , nisam imao prilike da vidim nikada pre.
;)

Evo nekih od fotografija gde se koliko-toliko primecuju te razlike koje sam naveo :

Triturus cristatus
Triturus vulgaris
Salamandra atra

Razlog sto sam ovo sve napisao i objasnio jeste taj, sto smatram da i Windrider sigurno poseduje isto sto i ja .

 
Ako se dobro sječam-viđala sam u šumama pored Karlovca a i moj je pok. brat uzgojio i odhranio te pustio u prirodu ove salamandre atra-mi smo ih zvali daždevnjaci. Malci se razvijaju u mlakicama vode i ne smiju ostati na suhom jer se posuše. Treba ima vlaga a jedu obične granulice za ribe.

Isto me zanima...ono na prvoj slici Triturus cristatus da li je to možda vodozemac? Životinja koja vecinu svog vremena provodi u vodi? Kao mali klinci smo lovili neke vodozemce, čija je ikra slična ikri žaba (iskreno, ako sam nešto pobrkala, ispričavam se odmah, no tada sam imala manje od 8 godina kada sam odgajala male žabice (iz ikre) i vodozemce- vodozemaca je bilo dvije vrste. Sve smo vračali u prirodu kada bi malo poraslo. Ti jedni vodozemci su imali narančasto po repu i trbuhu-ako me pamćenje služi-davno je to bilo, ali je bilo prekrasno.
Neposredno u blizini naše kuće smo imali (na možda 1.5 km) baru, barice, potočić, pa od raznih žabica, preko vodozemaca i kornjača, riba...bilo je svega.
Nažalost to su područje isušili krajem 80-ih i sagradili zgrade :(
 
Isto me zanima...ono na prvoj slici Triturus cristatus da li je to možda vodozemac? Životinja koja vecinu svog vremena provodi u vodi?

Naravno , sve te vrste koje smo naveli u ovoj temi, pripadaju klasi -vodozemci (amphibia) i to II red repati vodozemci (urodela / caudata)

Tacno, T. cristatus jedan deo svog zivota provodi u vodi narocito u vreme parenja , dok drugi deo zivota provodi na suvom pored same obale ispod panjeva, granja i ostalog priobalnog rastinja.
;)
 
Fauna, hvala na ispravci, lapsus je s moje strane, jer ni sama više ne znam da li smo mi njih zvali vodenjaci ili vodozemci, no znam da su i daždevnjaci i žabe i vodenjaci -vodozemci-al sam ga sada sprtljala:mrgreen: .