Salamandra salamandra

E ovako,malci su na suvom od 05.05 i od tad ne jedu...danas tj sad je uginuo jedan malac...izgledao je najlosije u odnosu na preostala dva...danas kao da je dobio napad i poceo da se baca u krug,i sad je uginuo :( ... od ova preostala jos jedan mi izgleda cudno a ovaj jedan tj najkrupniji i najlepsi( po sarama,kretanju itd) je super...jedino sto nece jos da jedu :(
 
Kazes : "...malci su na suvom od 05.05. ..."

Da li su oni od tada izasli iz vode i ne vracaju se vise ili si ih ti prebacio u terarijum bez vode ?
 
Par dana pre toga su sva 3 pocela da izlaze i bili sve duze i duze na suvom tj na kamenu...a tad(05.05) sam ih prebacio u ter sa nekoliko suvih listova,par kamenja i sa jednom granom...i imaju jos par mm vode i posudu u koju mogu da udju celi...ja mislim da je to zbog danasnje temperature,u sobi mi je bilo skoro kao i napolju...
 
Zasto suve liske? Ja do sada ni jednog dazdevnjaka nisam nasao na nekom suvom mestu ispod nekog suvog lisca ili nekoj suvoj rupi, vec na mestima sa mnogo vlage , ispod vlaznog kamena ,stene , mahovina ili vlaznog lisca. U principu ,uvek sam ih nalazio blizu nekog vodenog izvora ili potocica. Mislim da si poranio sa odvajanjem tih malaca u drugi znatno suvlji ambijent. Adaptacija treba da bude sto mirnija i sa manje stresa.

Ne znam ... to su samo moja razmisljanja gde bi mozda bila greska ...mozda je nesto sasvim drugo u pitanju zasto tvoji malci umiru.:|
 
Pogresno si me razumeo...nasao sam suvo lisce i stavio par komada...ali nije samo to u terarijumu...kao podlogu imaju treset,koji stalno vlazim,par kamenja,i jedno drvo tj granu...imaju vlago dovoljno...izgleda da sa ovim sto je uginuo nije nesto bilo u redu,bio je najlosiji(po izgledu i ponasanju) od svih...ova dva malca se krecu i ne zatvaraju oci za razliku od ovog sto je uginuo...videcu ovih dana sta ce da bude,pa cu da javim
 
Caos :hej: , vidim da nije bilo postova u poslednjih par dana pa me interesuje dal' su ova dvojca ok. :)

Imam malko iskustva sa njima jer sam i sam par puta pokushavao da ih odgajim. Jednom se porodila ulovljena (pa vracena) zenka (porodila 4 komada dok je bila u zarobljenishtvu) a drugi put sam sam nahvatao 4 larve u potoku. Svaki put ishod je bio isti samo je jedan uspeo da potpuno napusti vodu dok su ostalu ugibali u raznim stadijumima rasta. Hranio sam ih zivim tubifexom (jedino mesto za koje ja znam gde ih sigurno mozesh naci tubifex je pet shop na pochetku Ruzveltove sa desne strane, imena nemogu da se setim). Inache koliko sam uspeo da saznam usput od raznih ljudi koji se bave njima, izuzetno su osetljivi dok ne narastu do nekih 5-6cm i ugibaju od infekcija koze i skrga... Za larve je bitno da startu da budu u vodi u kojoj su ulovljene i da imaju dobru filtraciju i aeraciju vode. Takodje je bitno da i zemljishte koje je oko vode bude isto. Kada definitivno izadju iz vode (izgube shkrge) jako se lako dave u vodi (!?!?!) tako da ako im ostavljash neku tekucu ili stajacu vodu morash strogo voditi racuna da iz nje mogu bez problema da izadju. VEOMA voditi racuna da je terarijum pokriven valjano je iako izgledaju trapavi, dok su mali, majstori su za puzanje uz staklo! Nemoj ih hraniti vishe od tri puta nedeljno, da se ne prezderavaju. Inache koliko znam zive samotnjachki, tako da ako uspesh da ih isterash do godinu dana pozeljno bi bilo da se razdvoje .

U svakom sluchau srecno sa njima i nadam se da da ce malci preziveti i porasti u lepe velike dazdevnjake :D

P.S. samo da naglasim ljudima da ipak netreba da love larve i adulte (ne ici mojim stopama :sorry: ) ovih vodozemaca jer su veoma ugrozena i zakonom zashticena vrsta (uostalom kao i svi ostali vodozemci u nashoj maloj i zagadjenoj Srbiji)
 
Pozdrav i dobrodosao :welcome1:
Ova dva malca su jos kod mene,ali ne jedu jos uvek :| sve sam im nudio od hrane ali nece nista da jedu...inace uslovi su kako i treba da budu,imaju dublju posudu sa vodom ,iz koje mogu lako da izadju,treset(koji svaki dan vlazim) itd...
 
Hvala na dobrodoshlici, mada sam ovde prisutan vec neko vreme, nevolim da shkrabam ako nemam shta pametno da kazem :D

Nebrigaj nishta, to je normalno. Po onome shto sam primetio chim ih izlozish stresu nece da jedu neko vreme. Dobra stvar je shto kao i gushteri mogu jako dugo bez hrane, najbitnije je da se zdravo ponashaju, nisu tunjavi itd. Josh jednu stvar sam zaboravio, ako imaju osvetljenje nemoj koristiti obichne ili halogene sijalice jer previshe toplote emituju a dazdevnjaci tj. sve Caudata u nas ne vole visoke temperature. Preporuchujem led sijalice jer su potpuno hladne i daju belichasto svetlo koje ti omogucava samo da mozesh da vidish shta se u terarijumu deshava i mislim da im nece smetati. Takodje terarijum po mogucnosti stavi na najhladnije mesto u kuci.

Pozzz
 
Ne jedu vec 14 dana :| Jedan mi izgleda sasvim zdravo,dok ovaj drugi je malo mrsaviji i nema takvu boju kao prvi...sijalice ne koristim,imaju dovoljno svetla tj mogu da ih vidim...stavljeni su u hodnik gde je u celoj kuci najhladnije...
 
Ako ih hranish tubifexom pokushaj da ga stavish na belu ravnu povrshinu ispred njih (parche ravne plastike, papir neki deblji) jer kao i gushteri reaguju samo ako vide hranu da se mrda (isto i sa sitnim tenebrijama, mada one mogu i da odu ako nemaju prepreku). Ovako cesh im omoguciti da lakshe vide hranu pa ce mozda i jesti. Nikada mi nece biti jasno kako im vid funkcionishe mada sam primetio da im je slichan gekonskom. U svakom sluchaju morash biti uporan ;)
 
Imaju jednu malu posudicu u kojoj je hrana i lako mogu da je uoce...ta posuda je odma pored njih tj mesta gde oni provode najvise vremena
 
Hvala Fauna, drago mi je da ti se dopala, evo jos. Inace bio sam odusevljen susretom sa ovim gmizavcem jer ipak se tesko sretne. Obavezno se to desi igrom slucaja. Za ceo zivot ovo mi je tek drugi put da sretnem Salamandera u prirodnom okruzenju. Prvi put je bilo na planini Pelion i sad na Olimpu. Posle toga sam trazio ko mutav ne bi li naisao na jos koji primerak ali ...nije bilo sanse kao ni tada na Pelion-u. Il' ga sretnes ili ne.

[Broken External Image]:[URL]http://img705.imageshack.us/img705/897/salamandrasalamandra4.th.jpg[/URL]

[Broken External Image]:[URL]http://img26.imageshack.us/img26/3874/salamandrasalamandra3.th.jpg[/URL]

[Broken External Image]:[URL]http://img135.imageshack.us/img135/4611/salamandrasalamandra2.th.jpg[/URL]

[Broken External Image]:[URL]http://img688.imageshack.us/img688/7939/salamandrasalamandra9.th.jpg[/URL]
 
Ma veruj mi da su mogle i bolje nego sam se uspanicio.... Naocare za sunce na glavi...djozluci za blizinu vise na kanapu oko vrata... oko vrata vise dva aparata a na ledjima ranac i jos jedna torba za aparat...pa kad sam se upetljao u sve te "gajtane i kaiseve" ne pitaj...... i vrhunac istrosi mi se baterija a rezervnu zaboravio:ebote: ....onda vadim compact aparat ....................... salamandra ode.... a ubrzo mi nestane baterija i u kompakt aparatu.... i te baterije sam zaboravio :evil: da ne verujes. slikao sam nesto cveca i mahovina i malo predeo i to je to. Ali naisao sam na divlji šafran u cvatu:mrgreen: