Salarias fasciatus-blenny, algae cleaner

hmm ja ih nemam u akvariju tako da neznam, nekad sam imao caulerpu no nju nije dirao....

Mada...kad ode u šetnju sa detetom...he, he!

lol, jedna akcija ti je dovoljna da oformis hrane za godinu dana. :twisted:
 
Jos nesto u vezi te hrane. Tu treba da se doda i jos malo zelenisa pa da se kompletira sve. Sustina je da se koristi sto je moguce raznovrsnija hrana.
Komercijalno se pravi u dve varijante i to krupnije samleveno i sitnije. Ova opcija da se sve naptavi kao kasa mi je bas malo cudna ali mozda moze i da prodje kod manjih riba mada po mom ukusu ne bi to proslo.
Ova sitnije samlevena sadrzi jos i vitamniske dodatke ali mi njih mozemo da dodamo u samom akvarijumu. Postoje preparati za to i ja ih koristim.
 
ali mozda moze i da prodje kod manjih riba mada po mom ukusu ne bi to proslo.

u mom slucaju nije namjenjena za ribe vec za hawaiiskog feather dustera i gonioporu.. ribe su na flake foodu.. (trenutno hranim s dvije vrste jedna je od spirulina alge a druga je mix trave i krilla) ribe hranim svaki drugi dan..

2x tjedno anemonu
2x tjedno tube worma i gonioporu
2x mjesecno bubble coral i open brain

citao sam na netu da se taj tube worm hrani full sitnim planktonom, u biti toliko sitnim da ni ne uvlaci ticala ko vecina koralja polipe kad ulove nesto, stoga radim kasu... :wink:
 
Kod mene blenny uopce ne papa halimedu, niti caulerpu, pa mi nije jasno ponasanje kod tvoga, ali bit ce da je samo isprobava (ispipava teren u akvariju sto je sve za jesti). Ne vjerujem da ce je nastaviti kidati i žvakati! :D
 
Evo još par informacija o bleniju. Prvo, razbio mi halimedu ko beba zvecku. Po celom dnu akvarijuma komadici alge :( A danas sam probao jedan mali eksperiment. "Zalepio" sam polovinu Tetra PlecoMin tablete (spirulina i ostale zelene stvari) na staklo, pored blenija. Dok sam to radio, on je bio oko 1-2 cm od moje ruke i nije mi delovao da je u strahu. Nakon nekoliko minuta skidanja ostataka algi sa stakla i creva, probao je i tabletu. Prvi kontakt je prošao loše, tj. dobro su prošli klovnovi koji su navalili na komade koji su tom prilikom otpali. Ali nakon još 15-ak minuta, vratio se tableti i sve pojeo. Znam da to nije baš prava hrana za njega, ali za sad je to prvo "neprirodno" rešenje. Bitno je da je prihvatio suvu hranu, kakva god ona bila.
 
jesce on Peco sve, sad vec polako prolazi proces aklimatizacije i udomacivanja u akvariju, kazem ti moj je ko kanta za smece. btw. ako zelis posalji mi svoju adresu na pm da ti posaljem spirulina flakes..
 
Evo još par fotografija. Cela prica pocinje pre neki dan kad sam izmerio mali porast NO2 od 0,1. U razgovoru sa Octopusom sma zakljucili da bi izvor toga mogla biti ona tableta spiruline. Sinoc sam merio i No2 je 0, pa sam ponovo stavio, ovaj put 1/4, tabletu. Videcu veceras rezultat. Ovaj put je bleni odmah navalio na nju. A brzo su mu se prikljucili i klovnovi, koji su prvo jurili komadice koje je bleni odlomio. Kasnije su i sami poceli da jedu tabletu, direktno. Na taj njihov cin je bleni brzo reagovao i poceo telom da štiti hranu od klovnova. Pamenta jedna riba :lol:
 

Attachments

  • e_blenny___clown.jpg
    e_blenny___clown.jpg
    44.9 KB · Pregleda: 69
  • e_blenny_2.jpg
    e_blenny_2.jpg
    40.2 KB · Pregleda: 72
Porast NO<sup>2</sup><sub>-</sub> ces uvek da zapazis kada nesto dodas u akvarijum i na taj nacin poremetis balans. Jasno je da vise riba zahtevaju vise hrane pa samim tim je to i logican ishod. Normalno je da filter ima malo odlozenu reakciju i da zahteva vreme da se uspostavi ravnoteza. Cim se bakterije razmnoze shodno raspolozivoj hrani sve ce da dodje na svoje mesto.
Ne znam kojue su to tablete spiruline ali po pravilu to nije cista spirulina nego mesavina svega i svacega. Tu ima zitarica do mile volje a spirulina je samo jedan od sastojaka. Svi ti saharidi se, manje vise, rastvaraju u vodi pa tako ostaje dosta ne pojedene hrane.

Kada sve to spojis sa greskom same test opreme onda je sve to ocekivano i ne bi trebao puno da se sekiras. Normalno, prati kretanje NO<sup>--</sup>.

Ovakav dogadjaj moze i da te navede na zakljucak da je dobro da se ima uvek spremna neka litra morske vode kao rezerva, zlu ne trebalo.
 
Što se tice parametara u akvariju tj. njhovih mjerenja, moram priznati da sam u samom startu se s time dosta zamarala (naravno, kao i svatko tko je novi u tome), ali sada, iskreno, tu i tamo (više tamo, nego tu), izmjerim reda radi, iako znam da mi ni to nije toliko potrebno, jer najbolji su tu koralji koji odmah pokažu ako nešto ne valja!
Peca, i ja sam kao i ti svako toliko mjerila parametre, i ne želim aludirati na to da je to suvišno, daleko od toga, ali koji puta (ovo je zakljucak u mojih godinicu staža s morskim), kada su tako malene promjene, bolje ih je i ne znati, i ne prckati puno po akvariju, nego jednostavno okrenuti glavu.
Možda ovo zvuci loše i glupo, ne znam, ali eto, tako ja to zadnje vrijeme cinim!
Naravno mladi akvariji koji još nisu uhvatili svoju kolotecinu, znaju skakati gore-dolje, ali mislim, Peca, da što se tice tvog akvarija nemaš razloga za brigu!
To je samo moje mišljenje...bila sam u tvojoj koži, pa znam kako je to non-stop mjeriti, kalkulirati i ostalo... :wink:
ne brini puno...loše je za ten i kosu :lol:
 
Za sada ostajem pri cešcem merenju, dok je akvarijum još nov. Ma nije sve to bilo tako opasno, svi organizmi su bili otvoreni i zadovaljni. A što se kose tice, super je...samo ne znam šta je ona bela/srebrna boja po njoj? Negde je ima negde nema :cry:
 
Ja da prijavim - blencic je u odlicnom stanju, tablete jede i ušiva. Stomak mu je lepo okrugao. Primetio sam da kad dodem do stakla, cesto mi prilazi i posmatra me. Divna riba. što se halemide tice, pocela je da se obnavlja, valjda se navikla na novi dom. Mislim da je blenicic više ne dira. šaljem fotku alge, gde sa moše videti rast novih listova sa desne strane, dok su na levoj uocljivi ostatci pomenute bele boje.
 

Attachments

  • e_alga_novi_listovi.jpg
    e_alga_novi_listovi.jpg
    44.5 KB · Pregleda: 71
Malo da prokomentarisem u vezi parametra i merenja. To mora da se radi redovno i bez toga mogu da nastanu problemi. Pre svega slanoca vode je primarna kao i temperatura. Ta dva parametra vode mogu da nam nanesu vise stete nego sve ostalo zajedno. Razlog tome je sto su oni podlozni cestim promenama. Voda isparava bez prestanka i zato slanoca mora da se meri. Temperatura, pored osvetljenja, je jedan od glavnih uzrocnika beljenja korala, barem po referencama koje ja koristim.
Sve to pokazuje da mi moramo da pratimo desavanja u nasem akvarijumu i da ne treba da se oslonimo na nase nagadjanje.

Kada jednom nas akvarijum postane stabilan mi onda ne moramo da budemo toliko striktni sa nitreifikacionim produktima.

Kod promena sredine sve ima svoju reakciju pa i alge. Neki delovi ili da tako kazem listovi alge izumru ali alga moze da se oporavi i da se posle lepo razvija. To je normalan proces i zato mi ne treba da se uzbudjujemo. Ako su uslovi takvi da alge ne mogu da opstanu onda mi tu ne mozemo puno da ucinimo.

Za Jasenku samo jedna poruka pa ti sama vidi sta i kako. Mislim da je pogresno da koristis korale kao indikatore jer kada oni reaguju i pokazu da nesto nije u redu sa akvarijumom, tada je uglavnom kasno i pogubno za njih. Iz tog razloga ne budi lenja i uradi po neko merenje, tek da se uveris da je sve ok.
 
Je, je Bobane...u pravu si, ali nisam ja to opet tako drasticno mislila-ono ujutro pogledam akvarij, koralju u redu, znaci...više manje u redu, a naravno temp. od onog kada mi je akvarij skoro zakuhao gledam redovito, a slanocu...malo salbije, pošto ipak imam poklopac, pa kod mene ne isparava uopce puno vode, tako da mi je provjera saliniteta nije bas cesta (hmmm, sram me je priznat, ali je otprilike onda kada idem zamijeniti dio mora, pa provjerim kakvo je stanje u akvariju-ali, kako mi baš i ne isparava voda van, tako da i nemam tu nekih varijacija, tako da se do sada i nisam naucila na cešce provjeravanje saliniteta.
:oops: :oops:
Ali mjerim ja te parametre, s vremena na vrijeme, (znaš imam jaaaako dobre testere za mjeriti fosfate, amonijak i nitrate :wink: ...ti su mi najdraši)
 
Ah, zaboravila sam...
Peca, ma naravno da se halimeda primila i da pusta nove mladice...to je bilo za ocekivati-da nije ne bi je niti slala, i naravno, da je blanto vise ne dira, i to je bilo za ocekivati, inace je ne bih niti slala! :D
Za sve treba malko vremena, niti je on vjerojatno halimedu u životu prije vidio, pa je išao isprobati...da li je slucajno jestivo-pa zeleno je!!!, niti je halimeda mogla isti dan poceti puštati mladice-treba i njoj malko da se sredi! :D
 
Definitivno je bleni moj ljubimac...luda riba. Kad god pridem nekoj strani akvarijuma, on se tu pojavi i gleda u mene. Prvo sam mislio da ima veze sa prednjim staklom, ali ne. Dode on tamo gde sam i ja :D . Juce sam video kako jede granule hrane koju dajem klovnovima (Tetra diskus i Tetra marin). Za sada mi Nori alge ne trebaju a cekam i Bobanov paket... a ti si Bobane mogao i neku bližu zemlju da izabereš, ili putuje camcem na veslanje :lol:
 
:cry: :cry: :cry:
Strašno nešto se danas dogodilo!
cistili smo pumpice u akvariju, i kako smo odvojili jednu cijev od pumpice, malac Mario se uvukao unutra....a da to nismo niti primjetili. I dok smo mi izvadili tu cijev i odnjeli je oprati i izribati malac je ispao i odplivao u odvod!
...šteta što tu nisu odvodi spojeni u more ko u crticu Nemo, sada bi barem otplivao u more
:cry: :cry: :cry: