Sarcophyton sp.

jasenka

Active Member
3 Septembar 2003
1,543
0
36
Zagreb
rod : Sarcophyton
latinski naziv : Sarcophyton sp.
engleski : toadstool coral,leather coral
vrsta koralja : meki koralj
stanite : Indo- Pacific Ocean
temperatura : 23-28 C
kvaliteta vode : sg 1.023-1.025; pH 8.1-8.4; dKH 8-12
svijetlo : srednje do jako
struja : srednje


Koralj koji je po svojim zahtjevima pogodan za po?etnika. Izuzetno je otopran i ?vrst koralj. Pod utjecajem ja?eg i direktnijeg svijetla ima izraeniju boju, dok s minimalnim svijetlom, polako gubi svoju boju i sme?i. Rod sarcophytona moemo prona?i u raznim veli?inama i bojama, te duini polipa i izgledu samog koralja. Boje tijela i klobuka koje nalazimo su zelena, uta, bijela, krem i sme?a, dok polypi mogu biti druga?ije boje s obzorom na tijelo, a ke?u se od ute, bijele, zelene, krem, roze i sme?e. Vrsta je donekle otrovna, pa ako ugine u akvariju, moe/ne mora, ubiti i koralje koji se nalaze okolo njega. Nije agresivan, ali svojim rastom moe zauzeti prostor i svijetlo koraljima okolo sebe. Neke vrste mogu svojim polypina oetiti pojedine vrste mekanih koralja. Tolerantan je po pitanju strujanja mora, ali ja bih preporu?ila stavljanje tog koralja na srednji do maleni protok, ali ne na mjesta gdje nema protoka ili je direktan protok koji pue iz pumpe. Razmnoava se seksualnim putem, i fragiranjem, tj. mladi Sarcophytoni mogu izrasti na mjestu gdje je bila jedinka koju smo odrezali i stavili na novo mjesto. Kod presa?ivanja ga je najbolje u startu stvaiti na manji protok, do kamena za koji elimo da se prihvati, a moemo ga dodatno pri?vrstiti gumicom ili koncem. S vremena na vrijeme u?u u stazu razdoblje kada su im polypi uvu?eni, a koralj izgleda bolesno ili loe.To je normalni proces regeneriranja, nakon ?ega se on budi i biva jo ve?i i lijepi. Duina tog razdoblja traje razli?ito od vrste do vrste, te moe potrajati od 1 dana nadalje! Neke se vrste ?esto zatvaraju no?u.
Sarco je odli?an koralj za po?etnike, ali ne zavaravajmo se, ako mu se ne pruze odgovaraju?i uvijeti, on ce poceti propadati
 
Tu moze da se navede da mu ne prija veliki protok vode pa ga treba postavljati dalje od mlaznica pumpi. To se vrlo jasno vidi kada je na takvom mestu jer su tada polipi uvuceni.

Jos jedna bitna stvar je da ne dozvolimo da se nesto natalozi po njemu jer se to vrlo vodljivo odrazi. Ovde me mislim po celoj povrsini nego samo delimicno. Takva mesta vrlo lako oboljevaju a kada to krene onda moze sve da se zavrsi fatalno.
Kada regeneracije cesto zna da otpusti mukos i tada je dobro da mu malo pomognemo da se taj mukos odstrani sa njega. Dovoljno je da rukom napravimo vrtlog oko njega pa da se ocisti ili jos bolje da pazljivo sve to isisamo sa crevom pa da ne zagadjujemo akvarijum. Normalno ako radimo sa crevom treba da vodimo racuna da ne zakacino i sam koral.