Slepljena peraja

Mirka

Member
9 Decembar 2004
858
0
16
63
Beograd
Jedan gupi muzjak, veoma lepo obojen, ima slepljen rep i ledjno peraje. To traje nekoliko dana, ali se normalno ponasa, jede, pokusava da pliva, koliko je to moguce u njegovom stanju.

Da li je moguce pomoci mu na neki nacin? Sacuvala bih ga zbog izgleda, jer ima nekoliko veoma lepih potomaka...

Hvala.
Pozdrav. Mirka.
 
Kako nije niko procitao, kad sam ja procitao, ali nisam hteo da pisem posto gupike nisam odavno drzao, tako da vreme je napravilo svoj posao.
Inace mozda je od starosti.
 
Izgleda da to moze da bude pocetak veliki problema a isto tako moze da znaci da je nesto prolznog karaktera.

Moj savet bi bio ,poboljsati kvalitet vode , pojacati higijenu u akvarijumu i ako je moguce proveriti parametre u vodi (ali znam da je ovo zadnje trenutno neizvodljivo) .

Za prvo vreme bih promenio 50% vode , ubacio neko sredstvo antibakteriskog dejstva , dodao Mangrovan tecnost (humusni koncentrat) i pratio dalji tok desavanja sa guppy-ma.
Humusni koncentrat predlazem jer si vec jednom navela da kod tebe voda u svom sastavu ima previse kalcijum karbonata a samim tim verovatnoca od visoke pH vrednosti je velika sto moze da utice na zdravlje zivorodnih vrsta koje ti imas u akvarijumu.

Pokusaj sa ovim mojim predlozima i prati dalje promene u kom pravcu ce ici ,boljem ili losijem.
 
Ribica je izdvojen i tretiram je u zasebnom malom akvarijumu od par litara. Menajam vodu, dodajem malo metil-plavog i so. U solidnoj je kondiciji ali promena na repu nema. Kod drugih nisam nista primetila.

Negde sam procitala da tvrda voda pogoduje gupy-jima za mrest????

Pozdrav. Mirka. :(
 
Mirka said:
...Negde sam procitala da tvrda voda pogoduje gupy-jima za mrest????

Naravno da je to tacno ali uvek postoji "ali".
Zajedno sa tvrdom vodom raste i baznost vode , tako da ta pH vrednost moze da predje granice dozvoljenog a to je preko pH 8.5 ili 9 sto moze da ima za posledicu pojavu jedne vrste bakterije (chondrococcus columnaris) koja bas ne pogoduje zivorotkama a posebno guppy-ma. Zato sam ti Mirka napomenuo da dodas malo humusnog koncentrata koji ce u slucaju da je prevelika pH vrednost , smanjiti tu baznost vode i onemoguciti pojavu ove bakterije. Medjutim kod tebe je problem sto ne mozes da izmeris tu pH vrednost (nemas testere) a ako je ona u granicama u tom slucaju ne teba je obarati .

U tvom slucaju treba da je na prvom mestu higijena u akvarijumu , kvalitetna i normalna ishrana (ne preterivati sa hranom) i redovna zamena vode . Mislim da ce to biti dovoljno da se izbegnu problemi koji mogu da budu veoma veliki ako vec nije kasno a nadam se da nije
.
 
Tetka oni te samo tese . :shock:

Uzgred fauna nije (chondrococcus columnaris) vec Flavobacterium columnare

Ovako kako ga ti zoves zvao se kada smo ja i ti bili klinci. :wink: Inace pomenuta bakterija koja je poznati ubica riba ima jos nekoliko sinonima:Bacillus columnaris, Chondrococcus columnaris, Cytophaga columnaris, Flexibacter columnaris.Ime Flavobacterium columnare u upotrebi je ako se dobro secam od 1989 god.


Uzgred... ja ne bih donosio dijagnozu ovako olako... a ako je columnaris u pitanju mirka, ne?e ti pomo?i mnogo metilen plavo ...
 
Octo, uzmi google pa ukucaj chondrococcus columnaris i vidi koliko se samo i dan danas koristi naziv ove bakterije.
Medjutim, sustina nije naziv bakterije, vec probleme koje izaziva ta bakterija i nacin kako da se pomogne kako bi se prevazisli problemi.

Inace ja u Mirkinom slucaju nisam odredio dijagnozu vec uputio na preventivu kako ne bi doslo do pojave takve bolesti koju je vrlo tesko izleciti.
 
Misim da nije u pitanju pomenuta bolest i njen izazivac. Nema nijednog simptoma te bolesti. Niti ikakvih promena na njemu, osim toga sto mu se skupio taj repic.
Posto sam posumnjala da je i jedna zenka nesto skupila peraja stavila sam ih zajedno. I, sta da vam kazem... pocela je zuraja. Eno ih teraju je po kadici kao da su u najboljem zdravlju :lol:

Neposredno pre toga stavila sam u akvarijum par gupija iz drugog legla, radi ukrstanja. Nisu poticali bas iz reprezentativnog akvarijuma pa je mozda tako i doneta neka "beda" u akvarijum.

Na kraju, videcemo sta ce biti... Dok je ziv ja ga ne mogu tek tako baciti negde...
 
Bobane,
repic se rasirio na 2/3 svojesirine. Koliko jos da idem na onaj tretman sa plavim... da nije predugo..

Pozdrav. Mirka.
 
Pa glavno je da je tvojim ribicama evidentno bolje. Mozes ti njih da drzis jos neko vreme, dan dva bez problema. Metilen plavo nije preparat koji ce da sasece neku bolest, on to radi polako ali odradi, normalno uz neke ograde. Kod nekih bolesti mora da se koriste druga jaca sredstva, pogotovo ako je progres bolesti brzi.
 
Mirka da li si sigurna da je to sto ti zoves plavo i sipas u vodu metilen....Da nije mozda malachit ...Koji lek ti zapravo sipas? kad su u rastvoru obe supstance su plave mada se jasno razlikuju nijanse.

Drago mi je da se vidi boljitak .....
 
Nazalost, odmah posle mog poslednjg posta doslo je do promene situacije. Za par sati rep se ponovi skupio i u toku noci ribica je uginula. Nazalost moji napori nisu imali rezultata, mada sam silno pozelela da se to dobro zavrsi.
 
Nazalost ipak je borba bila neuspesna. :?

Ipak mislim da se tu radilo bas upravo o tz. bolesti koju izaziva gore pomenuta bakterija. To je u vecini slucajeva neizleciva bolest i vrlo retki su slucajevi da se nesto sa medikamentima postigne.

U straoj knjizi Riharda Jerica pominje se terapija sa hloramfenikolom 5 ppm ili sa oksitetraciklinom 10- 15 ppm ali sa naznakom dok je bolest u razvoju moze biti nekog efekta. Ali ako se bolest rasiri, nema izglednih sansi od oporavka bolesnih riba.

Zato, kao preventiva da se ne bi slucajno pojavljivala ova opaka bolest, treba sniziti previsoku pH vrednost koja je glavni uzrok kod ovakve pojave zvane kolumnaris.