Resource icon

Sphenodon punctatus

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,388
163
63
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Eva na slici moze da se vidi okvirna velicina u poredjenju sa sakom.

Gledao sam na sajtu Ovde i tu kaze da velicina odrasle Tuatare se krece od 30 do 70 cm a tezina od 250 do 1200 g.

Ja sam gledao Tuataru vise puta ali sada kada sam imao prilike da je i dotaknem sve mi deluje drugacije. Koza joj je bas nekako mekana a te bodlje uopste nisu bodlje, i one su mekane. Nekako mi je delovalo kao da drzim gumenu zivotinju.

0L1A2572.jpg

Last edited:

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,366
15
38
Serbia
www.beke.co.nz
Veoma lep i interesantan reptil. Ne znam da li bi bilo dobro dopustiuti terararistima da ih odgajaju, u nekim slucajevima to je imalo efekta kod izumirucih vrsta, opet kazem..., mozda bi bilo dobro. Da, zboravih da prokomentarisem, idealna velicina kao teraristicki reptil.:)

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,388
163
63
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Mislim da zakoni NZ to nikako ne dozvoljavaju a verujem da je i tako nesto razmatran kada su se donosili ti zakoni. Ta vrsta je svedena bukvalno na vrlo mali broj i cine se ogromni napoir da se odrzi. Cak su i njihova stanista na tih par ostrva potpuno zasticeni i tamo nema ulaska za sire narodne mase. Da bi se tamo stiglo trebaju ti posebne dozvole i jak razlog a to nema niko od nas.
Ova Tuatara je jedna iz odgajalist gde su uspeli da izlegnu negde oko 50 jedinki i intezivno rade na tome.

Po sadasnjem zakonu pojedinci nemaju pravo ni da je gaje cak i ako bi je nabaavili iz nekog mrestilista a i mrestiliste nema pravo da poklanja Tuataru. Sve sto se izmresti ide departmentu za zastitu i oni odlucuju gde ce Tuatare da se puste na slobodu.

8 Juli 2008
77
5
8
@boban Da li mozda znas neki sajt sa detaljima o herpetofauni NZ-a? Gledao sam one .gov sajtove, ali nije mi tu dovoljno opsirno :)