Stres kod piktusa

skysnake

New Member
5 Maj 2007
19
0
1
Osecam moralnu obavezu, da skrenem paznju vlasnicima piktusa na problem koji mi se desio. Bez obzira na iskustvo, mislim da ce mnogima koristiti. Naime, premestao sam zivotinje iz sobe u sobu. Tom prilikom, moj piktus je doziveo veliki stres. Prednje i zadnje noge je povio u nazad, a repom je blago udarao po podlozi. Izgledalo je strsno, a udarci su uminuli. Mislio sam da je uginuo. Sprao sam ga laganim mlazom vode, ali sam tom prilikom primetio da je udahnuo. Nakon 2 minuta je to ponovio. Prebacio sam ga u transporterku, gde je u roku od 10 minuta, naravno, u mom odsustvu, dosao u normalu. Nakon toga sam ga prebacio u maticni terarijum, gde se ponasao normalno. Ne zelim da izigravam naucnika koji otkriva toplu vodu, ali sam ukapirao da ove zivljke umeju da foliraju smrt, u koliko su pod velikim stresom.
Nekome sve ovo mozda nije novo, ali, meni je malo falilo da svog ljubimca sahranim. Moram da priznam, da sam tom prilikom bio vodjen instiktom, i da sam imao vise srece nego pameti. Toliko o mom iskustvu. Nadam se da ce nekome sve ovo ipak koristiti.


POZDRAV
 
Sve je moguce jer dosta zivotinja koriste bas taj trik kada su izlozeni opasnosti.

Ne znam ali takvo i slicno iskustvo nisam imao sa mojim piktusima ali sam primetio da neke vrste vodozemca koriste ovakve metode .
Triturus cristatus ponasa se potpuno isto kada je u opasnosti. ;)
 
Kako moze premestanje i preseljenje da izazove stres?
Koliko sam skapirao Faunu u prici gekone mozes da uzimas u ruke i to, cak se i njegov sin igra sa njima.

Zar mu nije stres ako se dira i rukama?

Nemam blage veze sa tematikom i ne pokusavam da pametujem, samo pitam :mrgreen:
 
Moze Srle, mnoge zivotinje ne dozvoljavaju nagle pokrete i tada mogu doziveti stres samo sto takav stres kod vecine reptila koje drzimo u terarijumima (pre svega mislim na razne vrste gekona , Iguane iguane , pitone, boa-e i ostale popularne vrste ) nije poguban i retko se desavaju.

Sto se tice leopard gekona ,tacno je da ga hvatam rukama ali sa velikim oprezom i bez naglih pokreta bas zbog toga da ne bi doziveli bilo kakav stres.