Uginuce Kraljevskih neonki

velja

New Member
29 Decembar 2011
10
0
1
55
Pozdrav svima!
Evo moje prve poruke na forumu pa odmah problem: Pre tri dana sam kupio 6 kraljevskih neonki. Prvog dana je sve izgledalo Ok ali vec sledeceg dana je jedna uginula, pa jos jedna, suradan 2 i evo ostale su 2 ali nisam siguran da ce i one da uginu do sutra. Ribe izgledaju normalno, uzimaju hrahu, ne primecuju se nikakve promene na njima. U akvarijumu su od 60l sa jos 10-ak gupika i 3 ancistrusa. Od ovih ostalih riba ni jedna nije uginula. Da li je neko imao ovakav slucaj?
Hvala na pomoci.
 
Moze biti dosta toga, neprilagodjenost drugoj akvarijumskoj vodi (promena hemizma vode) i stres prilikom ubacivanja u drugacije uslove u akvarijumu moze izazvati opadanje imuniteta kod svih riba a kod kraljevskih i plavih neonki to je jos izrazenije. Verovatno se radi o bakterioloskoj invaziji jer odumiru sve kraljeevske neonke. Nazalost, sada je kasno spasti i ostale dve neonke ali radi preventive drugih riba, trebao bi upotrebiti neko antibakterisjko sredstvo. Da bi se postavila tazna dijagnoza, trebalo bi detaljnije ispitati uzroke uginuca, ali pretpostavljam da nemas mogucnosti za dublje analize zato sam predlozio neko sredstvo sirokog spektra.
 
Moze biti dosta toga, neprilagodjenost drugoj akvarijumskoj vodi (promena hemizma vode) i stres prilikom ubacivanja u drugacije uslove u akvarijumu moze izazvati opadanje imuniteta kod svih riba a kod kraljevskih i plavih neonki to je jos izrazenije. Verovatno se radi o bakterioloskoj invaziji jer odumiru sve kraljeevske neonke. Nazalost, sada je kasno spasti i ostale dve neonke ali radi preventive drugih riba, trebao bi upotrebiti neko antibakterisjko sredstvo. Da bi se postavila tazna dijagnoza, trebalo bi detaljnije ispitati uzroke uginuca, ali pretpostavljam da nemas mogucnosti za dublje analize zato sam predlozio neko sredstvo sirokog spektra.

Upravo sam bio u radnji u kojoj sam kupio te ribice. U tom akvarijumu u ponedeljak je bilo preko sto ribica a sada samo jedna ziva i jedna mrtva. Ne verujem da je sve prodao.
 
Ostale su dve. Proslo je dva dana od uginuca poslednje (cetvrte). Moguce da ce ove dve da prezive. Ako ih ne dotuce promena vode i ciscenje algi koje sam danas planirao. Najveci problem je u tome sto sam se bojao da ako su bolesne ne prenesu zarazu na ostale ribe u akvarijumu. Te unutrasnje, nevidljive bolesti su nezgodne posto nema vidljivih simptoma.
 
Uvek dobro pogledaj ribe pre nego sto ih kupis. Posmatraj malo ribe u prodavnici, kako plivaju, kako izgledaju, da li ima na njima nekih vidljivih ostecenja ili znakova bolesti. Ako redovno posecujes prodavnicu, nemoj prvi dan kupujes, sacekaj dan dva. Uopste treba da naucis da posmatras ribe, jer na osnovu ponasanja cesto moze da se zakljuci u kakvom su zdravstvenom stanju.
 
Kod nas, odnosno kod velikih uvoznika kada je u pitanju karantinsko zadrzavanja riba, mozemo slobodno reci da NE POSTOJI. Nazalost ali to je relanost i zbog toga se kod akvarista desavaju ovakvi pehovi.
 
Da,potpuno si upravu, to su opsta pravila i pridrzavam ih se koliko mogu, dodjem 2 dana posto donese ribice, posmatram, odaberem. Na primer, ove su izgledale sasvim normalno, i kod mene u akvarijumu. Samo se posle recimo, 2 dana jedna povuce, pliva u mestu i za nekoliko sati je mrtva. Na primer, sve plivaju u jatu sve se ponasaju isto, u 11 uvece a u 5 ujutru jedna mrtva u cosku.
 
Neonke su male ribe i mi uglavnom ne primetimo kojekakve poremećaje. To nas navodi da mi mislimo da je sve u redu iako nije.
Kod transporta riba vrlo često ribe budu otrovane usled nagomilavanja toksičnih materija a i dolazi do oštećenja škržnih filamenta što proizvodi vrlo komplikovanu situaciju. To su detalji koji se baš ne uočavaju tako lako.
 
Evo nove epizode: Stigle su nove kraljevske neonke i dobio sam novih 6 komada. Prodavac je bio krajnje korektan. Od novih sa jednom imam problem. Naime, na donjoj usni ima kao kvrzicu precnika 1mm. Imala je od kako sam je uzeo a tome ima 11 dana. Ta kvrzica je belo-sive boje kupastog oblika, kao bubuljica. Ne smanjuje se i ne povecava se. Par puta sam primetio da se iz nje formira mali mehur precnika ispod milimetra. Pojavi se pa nestane. Sadrzaj je bezbojan. S vremena na vreme ta ribica pliva cudno: Glavom na dole, pod uglom od 45 stepeni i kao da se trza dok pliva. Ostale neonke nikad tako nisu plivale. Taman se ja resim da je izdvojim u drugi akvarijum a ona pocne normalno da se ponasa. I tako nekoliko puta. Ostale ribice, kako neonke tako i ostale se ponasaju normalno. Sve dobro jedu.
Citajuci po forumima naisao sam na informaciju da to moze biti Columnaris ali pise i da ta bolest brzo napreduje i brzo se siri na ostale ribice. Kod mene je izdvojen slucaj i traje nepromenjeno 11 dana. Da li se neko sretao sa ovim simptomima ili sa ovom bolescu? Akvarijum je 60l, temperatura vode je oko 26-27 stepeni.