Undergravel (podni) filter

CTale

Member
4 Avgust 2010
199
5
18
Beograd
Ranije sam već, na početku svog bavljenja akvaristikom, postavljao pitanja o undergravel filteru. Tada, kao puki početnik, nisam znao da postavim prava pitanja te sam prihvatao odgovore zdravo za gotovo (što ne smatram greškom), od onih koje sam u tom trenutku smatrao autoritetima u ovom hobiju.

Glavna mana ovog filtera je, kako mi je tada objašnjavano, je to što bi se u slučaju nekakvog problema morala dizati čitava podloga, zajedno sa hard-scape i vađenjem biljaka. Ok. Jasno k'o dan.

Tako sam i primetio da niko ne pominje ovaj filter, niko ga ne koristi, a čini mi se da ga nigde u Srbiji i nema u prodaji.

A mene zanima da iz prve ruke vidim kako izgleda, kako radi, i da li je primenjiv u mresnim akvarijumima, gde dizanje podloge ne predstavlja nikakav problem. Čini mi se (po čitanju o načinu rada ovog filtera) da bi bilo lakše održavati higijenu u mresnom akvarijumu koristeći ovakav filter.

Da li ga je neko od vas koristio? Sa kakvim uspehom ili problemima?
 
Neznam kako mislis u mresnom akvarijumu? Mresni akvarijumi u vecini slucajeva su bez podloge, jer se to pokazalo kao najbolje za odrzavanje higijene akvarijuma. Ovde ne mislim na ciklide koji se mreste bas u rupama u sljunku nego na vecinu riba koje nasi akvaristi mreste. Ja ih ne koristim, a mrestio sam sve i svasta i nevidim kako bi mi oni pomogli. Za vreme samog mresta ukoliko je potrebno koristim samo keramicki rasprsivac koji daje jako sitne mehurice tako da ne stvara veliku turbulenciju vode koja smeta nekim vrstama riba da oplode ikru. Posle proplivavanja mladih po nekom mom iskustvu najbolji je mali sundjerasti filter za preciscavanje vode. Dno obicno usisam crevom za vazduh od akv. pumpe, jer tako je najmanja opsanost da usisem i mladj. Napisi malo kako si to zamislio pa mozda dodjemo i do nekog boljeg resenja.
 
Napominjem opet da nisam video kako radi ovaj filter, niti sam ga negde video uživo da bih mogao da ga procenim.

Moje pitanje se svodi upravo na pojam higijene, odnosno održavanja dna od fecesa i viška hrane. Umesto golog dna možda bi išao ovaj filter i da bude prekriven tanjim slojem podloge. Prljavština bi prolazila kroz podlogu i odlazila kroz filter dalje. Mali sunđerasti bi se dodao po potrebi, raspršivač takođe.
 
Za neke vrste to ne bi predstavljalo problem, naprimer zebrice, jer one se cesto mreste u zajednickom akvarijumu i ikri cak nesmeta ni poviseni sadrzaj nitrita i nitrata. Za vecinu tetri potreban je jako cist akvarijum, gotovo sterilan da bi doslo do izleganja ikre. Za kraljevske neonke je dovoljno da rukama uhvatis staklo mresnog akvarijuma sa unutrasnje strane i kad tu dodje voda ikra se upropasti. Najbolje je kad je dno mresnog akvarijuma potpuno cisto, jer tu vidis ikru i mozes da pratis kako se razvija. Taj podni filter koristi podlogu akvarijuma kao filter masu i deo otpadaka se zadrzava u njemu, a vecina toga ostaje na povrsini sto ces i sam priznati nije dobra sredina za razvoj ikre.
Za vecinu riba najbolje je da ih ne hranis 24h pre stavljanja u mresni akvarijum, jer ce tako biti najmanje otpada. U mresnom akvarijumu po pravilu riba se ne hrani bas zbog tog prljanja vode. U odgajivacnicama se isto tako ne koristi podloga, jer nalakse je ocistiti golo staklo na dnu.
Inace dobro si primetio da gotovo nigde ne mozes da kupis takav filter, jer se pokazao kao nepraktican. Svaka intervencija na njemu zahteva kompletno vadjenje riba i rasturanje podloge.
 
Ok, sada je jasnije. Ono što nisam znao je da koristi podlogu kao filter masu. Bilo bi zanimljivije da ima poseban deo, kao kertridž sa filter medijima do kojih bi se dolazilo olakšanim pristupom, a da rešetka predstavlja samo konstantan usisni deo na velikoj površini.

To, naravno, obesmišljava ulogu u klasičnim mresnim akvarijumima, ali bi možda moglo da dođe u obzir u nekom akvarijumu za podizanje mlađi.

Ne bavim se mrestom ni odgajanjem riba, ali me zabavlja da razmišljam o tehnikama koje bi uprostile mehaniku održavanja kod odgajanja mlađi.
 
Dobro razmisljas i uvek treba pokusavati inovacije, jer da nije toga jos bismo bili u kamenom dobu:)
 
Hm.. Upravo čitam na jednom stranom forumu diskusiju o tome da li su Undergravel (UG) filteri prevaziđeni. Mnogi tvrde da nisu i da ih koriste i dalje, da ih kombinuju sa drugim filterima (kao usisnik na velikoj površini uz kanister, top filtere...).

Evo primera samogradnje, od cevi:

[Broken External Image]:http://www.plantedtank.net/forums/pHosting/f/7450_IMAG0144c.jpg

Po njegovim rečima, rupe je bušio na unutrašnjim stranama cevi (iako se vidi da je na ovoj prednjoj bušio i na spoljnoj strani), a unutar ovog prostora je stavljao neki od materijala za biološku filtraciju (biomedia, matrix, kaže da su neki stavljali i drobljeni lava kamen).

Na ovoj fotografiji, iako je mala pa je teško uočiti, se vidi jedan od načina na koji je postavljao ovaj DIY UG:

[Broken External Image]:http://www.shrimpnow.com/forums/attachment.php?attachmentid=5790&d=1335419107&thumb=1

Unutar toga je rasporedio biomasu, i to samo na tom delu. Biomasa, osim što obezbeđuje dodatni kvalitet filtracije, istovremeno sprečava da podloga zaguši usisnik:

[Broken External Image]:http://www.shrimpnow.com/forums/attachment.php?attachmentid=5791&d=1335419132&thumb=1

Preko svega toga je stavio podlogu:

[Broken External Image]:http://www.shrimpnow.com/forums/attachment.php?attachmentid=5792&d=1335419157&thumb=1

Slobodan kraj cevi je prikačio na ulazni deo kanister filtera.

Ja bih u ovoj varijanti, kod manjih akvarijuma, koristio Hang-on filter za mehaničko prečišćavanje vode.