Upotreba CO2 aparata ?

Gde su potrebni CO2 aparati ?

  • posebni slucajevi

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    31

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Ova anketa treba da ima smisla jedino ako se pored glasanja da obrazlozenje zasto smo tako glasali tj., dali taj glas takvoj opciji. Inace u suprotnom, davati glas nekakvoj opciji bez obrazlozenja i argumenata samo da bi navijacki forsirali neku od opcija, nece imati nikakvog smisla niti koristi za mnoge akvariste koji nisu do sada koristili ovakve aprate.

Svako od nas pored teoretskog ima i prakticnog iskustva, pa bih zamolio sve te ljude da nesebicno iznesu sva svoja zpazanja kako bi dosli do konkretnog odgovora i uspesnosti ankete.
:wink:
 
eto ja sam zapeo za ljep biljni akvarij (ljep= onako subjektivo), te sam ga opremio sa DIY CO2 sustavom...

ono što sam primjetio da biljke kao što su red Cabomba koje nisu nikad mi uspjevale sad na samo da uspjeva vec se ljepo razvija,
tenellus koji mi je uvijek stagnirao pušta vriježi ko blesav,
javanska mahovina podivljala.....

eto to su moja iskustva.narafski da je i podloga bitan faktor......ali mislim da je CO2 vrlo bitan, paće odlučujući......
 
Za jedan biljni akvarijum dodavanje CO2 je korisno i rezultat moze da se vidi vrlo brzo. Ipak vecina ima akvarijum u kome su i ribe i tada CO2 moze da bude dosta riskantan jer pH moze rapidno da opadne. To je i najveci problem u svemu ovome i dodavanje CO2 mora da se odvija uz strogu kontrolu kao i kontrolu alkalnosti vode ako ne zelimo da skupljamo uginule ribe.

DIY CO2 sistem se dosta koristi ali on nosi i svoj rizik kao sto je nekontrolisano dodavanje CO2, eksplizija boce itd. Sve ima svoju cenu :)

Sto se tice vaznosti dodavanja CO2 ja bi to stavio negde pri kraju vaznih stvari u vezi akvaristike jer neki prosecni akvarijum gde su mnoge stvari regulisane nase biljke mogu lepo da napreduju i bez dodavanja CO2. Kod izrazito biljnih akvarijuma sve to se mneja i treba da razmislimo i o ovoj opciji.
 
Svakako da je dodavanje CO2 iz aparata od koristi biljkama, a da li to moze da se ucini i na prirodni nacin? Moje misljenje je da moze.
:wink:
U svakom akvarijumu mora da se uspostavi nekakva prirodna ravnoteza kako bi on funkcionisao. Da ne bude zabune , ni jedan akvarijum ne moze biti oslonjen u potpunosti prirodnom odrzavanju te ravnoteze ,vec moramo i vestackim putem da pomognemo takvom funkcionisanju jedne biocenoze ali sve te vestacke metode i pomagala moramo da svedemo na minimum.
U zadnje vreme kod nas je pocela sve cesca upotreba DIY CO2 aparata , sto moze da ima velike posledice po nase ribe u akvarijumu ako se ne vodi racuna o pravilnom doziranju CO2. Boban je vec naveo sve moguce posledice nekontrolisane upotrebe takvih uredjaja tako da se ja ne bih zadrzavao oko toga i isto pisao. Medjutim potrebe CO2 biljkama ,mozemo zadovoljiti odredjenim brojem zivotinjskog sveta, odnosno ribama. Pogresno je misljenje da se na ovaj nacin ne moze zadovoljiti potreba CO2 biljkama. U akvarijumu gde je uspostavljena nekakva ravnoteza sto se tice kolicine bilja i broja riba , nije potrebno vestackim putem ubacivati CO2. Akvarijumi gde takva ravnoteza ne postoji , gde je bilje kolicinski primarno , takav akvarijum nazivamo biljnim ili holandskim akvarijumom. Za takve akvarijume svakako da je potrebno vestackim putem pomoci asimilaciju biljaka ali ne samo CO2 vec i poboljsanom osvetljenju akvarijuma tj., lampama.
Isto tako postoje jos neki odredjeni slucajevi kada je takodje potrebno dodavanje CO2. Tu mislim na potpomaganje brzem razvoju tek zasadjenih biljaka . Znaci to su slucajevi tek zakcikliranih akvarijuma gde nije uspostavljena potpuna ravnoteza i gde nam parametri variraju vise nego sto je normalno i gde nam je broj riba daleko ispod nekog realnog odnosa sa biljkama. Moje misljenje je da treba razmisljati i o tome, sto znaci za mene su opcije pod rednim broj 1 i 3 najrealnije.
:wink:
 
Ja sam odgovorio u holandskim, jer to se smatra gusto zasađeni biljni akvarij, dok se akvarij sa biljkama može smatrat i akvarij koji ima mahovinu i anubias...

Sve ostalo je odavno več rečeno :D
 
Hm, Stina! Ja bih rekla: "Naprotiv!".

Jer, u gusto zasa?enim akvarijima vrlo se lijepo na prirodan način stvara dovoljna koli?ina kako kisika tako i co2-a. Još ako tome dodamo i pozamašan broj riba, dodatna koli?ina spominjanog plina samo bi naštetila! Tj. IPAK bi bilo previše :?

Zamisli tek noču: hrpa bilja daje co2, hrpa riba, pa još i "umjetan" izvor :shock: :shock: :shock:
 
elim said:
Hm, Stina! Ja bih rekla: "Naprotiv!".

Jer, u gusto zasađenim akvarijima vrlo se lijepo na prirodan način stvara dovoljna količina kako kisika tako i co2-a. Još ako tome dodamo i pozamašan broj riba, dodatna koli?ina spominjanog plina samo bi naštetila! Tj. IPAK bi bilo previše :?

Zamisli tek noču: hrpa bilja daje co2, hrpa riba, pa još i "umjetan" izvor :shock: :shock: :shock:

Oprosti ne slažem se s tim... jednostavno nisam sad potkovan da te riječima(čitaj stručnim dokazima) argumentiram, nego samo iskustvom koje sam ja imao i koje sam vidio kod drugih ljudi tipa Tuljana i Profe... mislim da ta dva čovjeka imaju malo poviše znanja u gojenju akvarijskog bilja, pogotovo Tuljan koji ima doma preko 70 vrsta akvarijskog bilja(bila si i sama kod njega) i zna što čovjek govori.
Ja sam "odavno" izašao iz tog žira pa sam malo slabije potkovan, al recimo samo da VEČINA akvarijskog bilja raste sezonski u vodi, a ostatak vani, i da joj je CO2 iz atmosfere dovoljan, no pod vodom to je drugi slušaj, pogotovo u zatvorenom sistemu kao što je akvarij.
Eto, mojih 0,02$ kako bi ameri rekli :)
 
Možda to i štima, ali počeo si govoriti o čistom uzgajanju bilja!!! A ja govorim (možda sam u samome startu krivo shvatila bit ovog topica) o "prosje?nim" akvarijima, tj. onima s "malo" više riba no što ih ima Tuljan koji je orjentiran na uzgoj bilja ;)

Po meni, dakle ponavljam, može biti pogubna za ribulje dodatna koli?ina co2... ako ne pazimo. i bla bla... da ne ponavljam i dalje. Nadalje, on nema toliko riba koje daju izvor co2

A sada, zašto spominjani Profa i Tuljan nemaju problema s ribama? Zato jer su predugo u tome i znaju paziti... a ja mislim da je to preopasna igra vatrom za početnike.
 
Ma krivo si me shvatila, gore sam napomenuo da se CO2 koristi u holandskim... i to je istina, mislim, evidentno je...

A što se tiče Tuljana, sad kad ga "tražamo", sam mi je iskreno priznao da je imao dosta gubitka u smislu slatkih shrimpova i riba... tak da se ne događa samo početnicima! :wink:
 
ja sam stavila holandski.( a iskreno nisam vidjela niti jedan holanski bez co2, pri tome mislim na brzorastce biljke)

jer smatram da u svim akv gdje ima biljaka ne treba nuzno dodavati co2, a da se ravnoteza moze uspostaviti

a posebni slucajevi, tu bi vec i moglo proci kao neke potpomognute mjere
 
Naravno da ugljendioksid treba da se dodaje samo u akvarijumu gde ce i da se trosi a ne u svaki. Pored toga ja nevidim zasto se izdvaja Holandski stil jer u osnovi nema razlike izmedju njega i ostalih stilova osim u nacinu dekoracije.To znaci da je u istoj ravni Natural stil kao i takozvani Dzungla stil a i akvarijum sa gusto zasadjenim biljkama gde se ne postuju nacela nekog stila.
U akvarijumu gde ima nekoliko biljaka, riba i ostali stanovnika akvarijuma sasvim je nepotrebno dodavati ugljendioksid a to je najbolje praksa pokazala.
 
Da ne bude zabune , ja sam u ovoj anketi za jednu od opcija upotrebio pojam "holandski akvarijum" sto se kod nas u Evropi odmah podrazumeva da je to gusto naseljeni akvarijum sa biljem , cak sta vise moze da bude bez i jedne jedine ribe. Nikada necemo videti takav akvarijum koji ima proporcionalan odnos biljnog i zivotinjskog sveta, uvek ide odnos u korist bilja...

Mozda je jedina greska bila, sto nisam umesto opcije "holandski akvarijumi" naveo "biljni akvarijumi" ali takav termin kod nas je manje poznat.
:wink:
 
He he Stina mi smo strpljivi :)

Fauna poznat je tamo Natural stil itekako. Znaju ljudi ko je Takashi Amano i kako on uredjuje akvarijum. Mozda je Jungle stil najmanje poznat po nekoj svojoj definiciji ali je to u stvari i najzastupljeniji stil u akvaristici ako se izuzme akvarijum sa samo nekoliko biljaka u njemu. Zato sam i komentarisao zasto izdvojiti holandski stil.

Ako pogledas sve te akvarijume sa dosta biljaka videces da svi oni zahtevaju izuzetno puno rada jer se samo tako moze drzati sve pod kontrolom. Naravno, sve je to podupreto sa dosta dodataka kao sto je i dodavanje ugljendioksida i mali milion drugih trikova.
 
MOj akvarijum nije bash "dzungla", ali recimo da je umerena dzunglica, sa rasponom od manje, do malo vishe zahtevnih biljaka koje jednostavno, ne napreduju nishta posebno bez dodavanja CO2. A i ove brzorastuce, a manje zahtevne biljke, prosto bujaju od kako dodajem CO2. Chak i pored dodataka Tetrinih technih djubriva, i Serine podloge za biljke, razlika je ochita.
KOd mene nije bash velika "guzva" shto se tiche riba u akvarijumu, ja to ne volim, iz vishe razloga, no to sad nije tema
Medjutim, CO2 koristim na sledeci nachin. Nemam neke precizne merne instrumente da bi kontrolisala sve, ali tu je Tetrin tester koji pokazuje NO2, NO3, Ph, Gh i Kh, nije bash najpreciznije, ali sluzi. Tako da pratim shta se deshava. I, nocu prekidam dovod CO2. Hocu reci, ne vidim opravdan razlog unoshenja CO2 ako nema svetla :D
 
boban said:
U akvarijumu gde ima nekoliko biljaka, riba i ostali stanovnika akvarijuma sasvim je nepotrebno dodavati ugljendioksid a to je najbolje praksa pokazala.

Ова е во целост точно. Неколку криптокорини балансае и валиснерии немаат потреба од ЦО2, јас сепак го увидов касно, откога ги стресов рибите :cry: