Uredjene akvarijuma

Neven

Member
26 Februar 2004
159
0
16
Sarajevo
Uredjene akvarijuma zavisi prije svega od prirodnog stanista ribe koja se zeli drzati u njemu.Ribe se prirodnije osjecaju ako je dno akvarijuma tamnije boje.Sto se tice bilja, vecina biljaka hrani se preko listova tako da njima i nije bitno kako ce dno biti prekriveno,pod uslovom da imaju oslonac na korijen.Za akvarijum su veoma pogodni komadi stijena,granita itd..U tropskim vodama mogu se viditi grancice,drveca,grane.

Prema tome one u akarijumu ako su pravilno rasporedjene mogu pomoci da se stvori prirodan izgled.Najpogodniji su komadi od bukve,hrasta,bora i vrbe,naravno ako namjeravano staviti to drvo u akvarijumu preporucljivo je da se svaki komad drveta prokuha u vodi da bih se rijesili bakterija.

Materijal koji se stavlja u akvarijum obicno se postavlja koso,tako da blago pada od zadnjeg prema prijedjem dijelu.

Izbor biljaka zavisi od vrste ribe koju cemo unjeti u akvarijum i o kvaliteti vode.U prirodi ribe obicno plivaju sam,osim kada dodje vrijeme sparivanja,opasnosti.Njhovo prirodno staniste je cesto izlozeno naglim promjenama kao npr: postaje tamnije ili svijetlije, vodotok je brzi ili spororiji, voda hladnija ili toplija.U tim uslovima riba trazi mjesto koje joj najbolje odgovara.Naravno mi im to ne mozemo priustiti.




Evo kako izgleda jedan akvarijum sa samo jednom vrstom riba u pitanju su sjekirice:
 

Attachments

  • akvarijum2.jpg
    akvarijum2.jpg
    35.3 KB · Pregleda: 175
  • akvarijum3.jpg
    akvarijum3.jpg
    40.8 KB · Pregleda: 180
  • sjekirice.jpg
    sjekirice.jpg
    26.3 KB · Pregleda: 179
Neven said:
Najpogodniji su komadi od bukve,hrasta,bora i vrbe,naravno ako namjeravano staviti to drvo u akvarijumu preporucljivo je da se svaki komad drveta prokuha u vodi da bih se rijesili bakterija.

Prokuvavanje panjeva je izuzetno vazno, ne samo zbog stetnih mikroorganizama kojih ima na njima, vec zbog nekih hemijskih svojstava koje mogu imati panjevi.
Primer, "Vinova loza" u sebi sadrzi tanine koji nisu pozeljni u akvarijumu i moraju biti uklonjeni prokuvavanjem. Prokuvavanje se obavezno vrsi u slanoj vodi i vremenski nije ograniceno. Hocu reci da dok panj ne prestane da ispusta iz sebe materije ( mutna voda) toliko dugo cemo i prokuvavati panj.
Isto tako moramo ne samo panjeve, vec i vece kamenje, dezinfikovati hemijskim preparatima (npr. rastvor peroksida ili kalijum permanganata)
 
Da,Fauna tako je treba malo vise prokuhavati,ali nikada nisam cuo da se prokuhava u slanoj vodi...ali nema veze,ja sam svoje panjeve dobio vec pripremljene tako da ih nisam trebao "kuhati".

Jos sam nesto htjeo reci ali sam zaboravio :?