Xenia sp ili neshto sasvim drugo ?

ZOZO

Member
15 Novembar 2004
65
0
6
Skopje, Makedonija
dali je ovo xenija ili nije ?
Sta moze da bude zasto joj se povrshinski sloj tkiva raspada ? Kao da je neka zivotinja pokidala.
 

Attachments

  • xenia_cela.jpg
    xenia_cela.jpg
    30.5 KB · Pregleda: 208
  • xenia_frag.jpg
    xenia_frag.jpg
    42.1 KB · Pregleda: 207
Trebalo bi da jeste Xenia.Nesto slicno fragu koji sam i ja dobio. Malo izduzenija od ove koju trenutno imam...i u slicnom stanju kakvom je meni stigla :cry: . Moja nije prezivela, a nadam se da ta hoce. Koliko znam (iz Octopusovog iskustva) veci primerci su uvek lose podnosili duzi put.
 
U bre zozo pa njoj bas nije dobro ...

inace jeste xenia

Deder podhitno premeri parametre vode pa da vidimo o cemu se radi.koliko dugo je u akvarijumu?
Ovo mi lici na problem sa bakterijama koji nastaje u transportu.
kako je bila poslata.(da li je u kesi bila zakacena na stiropor i okrenuta naopako.Kakva je bila voda u kojoj je dosla ,(miris,boja)
 
Octopus stigla je u kesicu i tachno bila je zakachena na stiropor i poshto stiropor pluta ona je bila naglavachke. Voda ne znam kakva je bila jer nisam prisustvovao kada je pushtana u akvarium. Ali je bila malo mutna. Stigla je 14.12.2004. utorak i na 15 stom je bila ok a kada sam je ja video na 16 stom bila je ovakva kakva je i tada je i slikana.
 
Zozo, je to je Xenija, barem mi na nju lici, ali kako ti kazu, njoj i nije bas dobro.

Koliko sam shvatila ona je tebi stigla u dobrom stanju i jedan je dan u akvariju jos bila dobra, ali onda je pocela propadati? A sto da ti kazem, parametri, Zozo, ono sto ti mi trubimo zadnje vrijeme...bacas novce na koralje, a ne das za obicne testere! I sto nakraju imas od toga svega, samo ces baciti pun kufer para na nesto sto ce ti uginuti i takva velicina ce ti opet nanovo onecistiti vodu....
Stvarno, prijatelju, strpi se s tom kupovinom i rijesi taj akvarij, jer sve vise i vise ce ti se ovakvih stvari dogadati...a Xenija je jedna od tolerantnijih koralja, iako ova koju si ti uzeo je dosta cudljiva i delikatna (imam je u akvariju, pa znam da s njom nema sale...pokaze i najmanji nedostatak).
Jos jedna stvar, ti u akvariju imas maroone (negdje sam jednom bila procitala da su u akvariju napali koloniju Xenije), a ova Xenija mi pomalo izgleda i pocupana...pripazi da nisu oni u pitanju!
...da bi je pokusao spasiti, ajd promijeni barem 20 % mora (ja bih da je to moj akvarij promijenila oko 40%), sve one alge koje mozes poskidaj s stakla i kamenja, a kamen s Xenijama postavi tako da ima dosta dobar protok, ali dalje od teritorija klauna!
 
Jasenka nije to moja xenia nego jednog druga. Ja sam juche uzeo samo jedan mali frag pa da vidimo dali mozda kod mene prezivi.
Izgleda da se tkivo samo raspada da nishta njega nije pocepalo.
Videchemo ovaj vikend dali che da prezivi mada to raspadanje je mnogo brzo za jedan dan xenija od normalne izgleda kao da je neko sa nozem posekao.
I svi vi odma voda meni ne chini ovo ono. Ah moram definitivno da testiram vodu samo zbog vas. :wink: :)
 
A, dobro, cim nije tvoja vec mi je lakse, jer takvo raspadanje moze jako poremetiti kvaltetu vode.
Treba svatko biti svjestan toga da su koralji dosta otrovni, pa kada se pocnu raspadati, osim zagadenja od raspadnutog tkiva u akvarij se ispusta vjerojatno i taj otrov od koralja, koji moze biti poguban za ostale koralje i ribe! Naravno, Xenije spadaju u manje otrovne koralje, ali treba uvijek imati na pameti da velike kolonije tj. kamen s toliko kolonija koje se raspadaju moze biti dosta poguban za ostatak zivota u akvariju, posebno ako je akvarij manje litraze.
 
Naravno, Xenije spadaju u manje otrovne koralje, ali treba uvijek imati na pameti da velike kolonije tj. kamen s toliko kolonija koje se raspadaju moze biti dosta poguban za ostatak zivota u akvariju, posebno ako je akvarij manje litraze.

Uhh.. jasenka, ne bi rekao, E.Borneman ih opisuje kao" OCCASIONALLY HIGHLY TOXIC".
S druge strane sa slike se nemoze identofikovati je li Xenia sp. ili mozda Anthelia sp.
 
Hmm, Atos!
...u knjizi od Bornemana Aquarium corals, na str. 153. lijepo pise:
Specijal information: A few speces of Xenia produce chemical substances that can cause significant demage to stony corals. In, general, they are considerd to be one of the less-toxic genera.....


...hm, pa sada sto reci ili je tip kontradiktoran ili ni sam ne zna �to pi�e!...a di to tocno pise?

-ja mogu reci samo to da meni xenie rastu blizu i pored tvrdih koralja i ne vidim trenutno da ima problema. A otrovnost sam navela kao mogucu mjeru opreznosti kod uzimanja ovog ili bilo kojeg drugog koralja!
 
Ali to da bi to mogla biti i anthelia.sp si potpuno u pravu...slika je losa a koralj je unisten do te granice, da ga je tesko prepoznati! (iako meni jako lici na jednu od dvije vrste Xenia koja ja imam :roll: )
 
To o cemu vi diskutujete je ista stvar samo recena na dva razlicita nacina.

Neke vrste mogu da nanesu stetu ali vecina nije opasna. U oba izraza se to podrazumeva.

Ako bolje pogledate prvu sliku onda mozete da zapazite da ovaj koral ima stub i to je odlika xenia-e a to je osnovna razlika ili kljuc koji je razlikuje od Anthelia. Mozda je samo igra senki ali meni tako deluje.



Inace bas je lepo videti da Jasenka koristi Aquarium corals knjigu. To je izuzetno dobra knjiga za akvariste i treba je imamo u kolekciji. U kombinaciji sa drugim knjigama moze da nam pruzi sve sto nam treba za akvaristiku.
 
Tu knjigu sam dobila kao poklon od Maria, pa mi uvelike pomae oko boljeg razumijevanja koralja kao ivotinja s svim njihovim potrebama. Stvarno, ta knjiga i ona tvoja su mi toliko pomogle u sastavljanju i odravanju akvarija, te razumijevanja koralja. Svaka kvalitena informacija je zlata vrijedna, a dobar akvarist mora non-stop, konstantno i ustrajno uciti i usavravati svoje znanje o tehnici, kemiji te zoologiji i botanici, jer sve to zajedno sacinjava skup podataka koji odravaju akvarij u stanju kojem je.

Hvala i oko prepoznavanja izmedu ove dvije vrste, jer Antheliu nisam vidjela u ivo, pa ba njezin pravi oblik i ne mogu dobro prosuditi samo preko slika! Tj. na slikama koje nudi knjiga, vide se samo polypi, a ne i stub (kako ga ti zove) tj, to na to su polypi pricvrceni-da li je to zajedno kao kod Xenie ili su oni moda pojedinacni, pa je to primjerice kao kod Clavularie koje pojedine vrste imaju polype koje su bojom i oblikom jako slicne Xenii i Anthelii. Clavularia mi je kao tepih iz kojeg pojedinacno izviruju polypi, Xenia mi je kao kolonijica koja ima STUB i iz njega se izvijaju polypi kojih to je kolonijica veca ima vie....e, a Antheliu ne znam kako bi izgledala-pretpostavljam da su polypi vie kao kod Clavularije rasporedeni, eventualno su guci?!
Naravno,...Xenia i Anthelia su family Xeniidae, dok je Clavularija family Clavulariidae...
 
ako mogu jos eventualno dodati dvije knjige koje su sigurno moje najdraze i mislim da je stvarno vazno da ih se ne samo procita vec ima na polici jer su po mom najbolje Engleski pisane reference books u tom hobiju..

Book of Coral Propagation, Volume 1: Reef Gardening for Aquarists
by Anthony Rosario Calfo


1e6a9b093ab7bf1150a02a1d8eb2e55a.jpg


Reef Invertebrates: An Essential Guide to Selection, Care and Compatibilty
by Anthony Calfo, Robert Fenner

0ec646253f7ef89d5a66ae2023295fe8.jpg
 
Ma da jasenka, jeste kontratiktorno...eto na pr. kaze less toxic, sto znaci da je ipak toxic. Verovatno boban zna sto najvise smrdi kad dodje u losem ili raspadajucem stanju, meni nista ne smrdi kao xenia
 
E pa ovako za sada situacija obechava. Deo xenije koju sam uzeo i koja je i kod mene pochela da se raspada za sada se stabilizovala. "STUB" kako ga zovete se vechim deo raspao ali onaj drugi deo koji je ostao se zahvatio za jedan kamen na koju sam postavio. Nije se otvorila josh ali bar se vishe ne raspada i chim se uhvatila za kamen meni bar to obechava da mozda i prezivi. Kod prijatelja od kojeg sam uzeo xeniju ne znam kakvo je stanje dali se rspala ili se i kod njega stabilizirala.
Nadam se da che ubrzo kod mene otvoriti svoje ruchiche a mozda pochen ova i da pulsira jer ona prethodna neche.
 
Atos, s tim se slaem da Xenija smrdi! Uas jedan....ne znam kakva je kada se raspada, ali zdrava mi ima neugodan miris-grozota.
Posebno ova dua vrsta, ne one malene sitne!
Zozo, mislim da je kod tebe pitanje ph-a i kh-a! Da ti nisu stabilni i da su ti malko preniski! Pokuaj to izmjeriti. To je koliko sam uspjela istraiti najceci uzrok zato Xenie prestaju pulsirati.