xenia sp.

jasenka

Active Member
3 Septembar 2003
1,543
0
36
Zagreb
klasa :Anthozoa
podklasa : Octocorallia
red :Alcyonacea
podred :Alcyoniina
porodica : Xeniidae
vrsta :Xenia sp.
latinski naziv : Xenia sp.
engleski : pulse coral
vrsta koralja : meki koralj
stanište : Indo- Pacific Ocean
temperatura : 20-29 C°
kvaliteta vode : sg 1.023-1.025; pH 8.2-8.4; dKH 8-12
svijetlo : srednje do jako
struja : srednja do jaka




Malo ću se osvrnuti unazad i predstaviti jedan vrlo zanimljiv koralj za sve početnike.
Xenia je vrlo lijep i živ koralj. Preporučljiv početnicima, iako ima slučajeva da u nekim akvarijima uopće ne želi uspijevati. Bolje i brže raste u "zmazanijim" akvarijima s malo povišenim nitratima, a slabije raste u stabilnim i čistim akvarijia s paramatrima na 0. Može biti dosta teška pri privikavanju na novi akvarij, nove uvijete. Transport je može uništiti i ubiti. Boje i veličina variraju od dvrste do vrste. Tako je nalazimo u potpuno bijeloj boji, krem, rozoj, ciglastoj, sivoj, smeđoj, zelenoj, plavkastoj. Boju najviše u akvariju određuje vrsta osvjetljenja i sama vrsta koralja. Protok srednji do jači da se ne dešava da između kolonija pada nečistoće što zna iritirati same kolonije, pa se one povlače u sebe, zatvaraju, a mogu i kolapsirati te uginuti. Ako je postavljena na dobro mjesto s obzirom na svijetlo i protok, te je kvaliteta vode, zadovoljavajuća, njezini polipi pulsiraju. Po noći, neke vrste zatvaraju svoje polipe i miruju, dok ima i onih koje pulsiraju. Ako joj ne odgovara mjesto, odšeće (nije to toliko primjetna šatnja, no vidi se kroz par dana pomak koralja) do drugog ili se samo odlijepi od podloge i nošena strujom padne na novo mjesto. Neke vrste riba tipa Xenia-eating angelfish, te vrste rakova i puževa može ju oštetiti ili do kraja uništiti. Oštećeni ili pojedeni polypi ili dijelovi kolonija u odgovarajućim će uvjetima ponovo izrasti i oporaviti se. Nije potrebno posebno hraniti. U normalnim uvjetima raste dosta brzo i kolonijice se rapidno povećavaju. Nije agresivna prema drugim koraljima, ali zbog brzine kojom raste vrlo brzo može prerasti sve na što naiđe. Treba je zbog toga držati pod kontrolom.

Na slici se vidi kombinacija dvije vrste Xenia, razlikuju se bojom i veličinom. Ove duže zovem elongata te sam primjetila da su podosta osjetljivije od ovih malenih...malene iz "milja" zovem koraljni korov:twisted:
 
Divan koral! Ako ikad uspem da neđem vremena i prostora, posvetiću mu/im jedan ceo akvarijum.
Čest je slučaj da se klovnovi ubace u ksenije u nedostatku sase. Sa njima ne može da fali boje i života u akvarijumu.
A nedavno sam naišao na youtube na nešto što mi se mota po glavi odavno. Verujem da bi se mogle koristiti u filtraciji kao recimo u refugiumima slično algal turf sistemima, samo što bi mreže ili kakvi drugi nosači bili uspravni i upravni na pravac toka vode kroz odeljak. I kao što pčelari vade pregrade sa saćem tako bi se mogle uklanjati prerasle xenie.
I na kraju pitanje za 5 bambija, koja se riba vidi na 1:15 priloženog, pompezno montiranog i ne previše informativnog linka?
 

Attachments

  • xenia.jpg
    xenia.jpg
    118.6 KB · Pregleda: 16
Moja "slatkovodna" akvaristika se prilično ustajala. Nešto od te dve vrste svakako.
To onako usput čisto da se pomene. Mislim da je negde Boban davno postovao na temu zašto nije opravdano držati te ribe u morskoj vodi.
 
Xenia se nevjerovatno brzo siri u akvarijumu. Mnogi je nazivaju morskim korovom. Ja sam jedan mali komadic postavio u moj akvarijum prije nekoliko mjeseci i sada je se rasirila na sve strane. .Mnogi se bore da je iskorjene iz akvariuma jer preuzima kontrolu nad cijelim akvariumom.
 
Potrebno je s vremena na vreme kamen/nje na kojem se nalazi pregledati i ukloniti viškove koji mogu da se prenesu na bliže kamenje. Drugi način na koji se razmnožava je putem fragova koji se odvajaju od podloge sa mesta gde je mnogo gusta. Ovi drugi se lako usisaju pre nego što se negde zalepe.
Nije je teško obuzdati, ali u SPS akvarijumu niko ne voli da svako malo prevrće kamenje, pa je zato u takvim sistemima uglavnom niko ne voli. I sam sam je izbacio kada sam prešao na takav reef.
 
He he pa to je klasika. Kada nemas nista u akvarijumu onda se radujes svakom polipu, raku, ... svem sto daje zivot akvarijumu. Vremenom se to menja pa sve zivo pocinjemo da klasifikujemo na ono sto zelimo i ono ostalo :) E tada je Xenia problematicna, ni kriva ni duzna.
 
Ja sam se iznenadio kada mi je drug iz Hrvatske doneo xeniu koja je izgledala kao da apsolutno nije prezivela put. Jedan dan nakon postavljanja iste u akvarijumu, bukvalno je nestala. Posle 15 dana se pojavila u jednom delicu akvarijuma i sada se lepo rasirila, u smislu da je od nule dosla do nekih 6-7 "krakova" i jako sam srecan zbog toga...