2xEHEIM 2215 vs EHEIM 2226

krčo

New Member
27 Juli 2004
7
0
1
Pula
Jedno strucno pitanje !

Spremam se kupit za svoj akvarij dva vanjska kanisterska filtera, najvjerojatnije EHEIM 2215.
E sad me zanima usporedba tog filtera sa 2226. Ok. 2226 ima veci protok (neznatno) i veci deklarirani kapacitet i skoro jednu litru veci volumen. Bolji je to jest - jest. Da li ta mala superiornost po pitanju tehnickih specifikacija opravdava dvostruko vecu cijenu jer ako uzme dva filtera 2215 po cijeni si isto kao i kad ima jedan 2226, ali si po tehnickim karakteristikama (zapremina, protok, kapacitet) skoro 80 % bolji kad ima dva 2215 filtrera ???
 
Ovde se radi o dvema verzijama filtera. Jedna je tradicionalna (2215) koja ima izuzetno dobre performance i jednom novom pristupu koji je EHEIM lansirao pre par godina i koji se ogleda u Professionel filterima.

Sa stanovista tehnickih karakteristika oba ova filtera imaju slicne performance. Filter 2226 je nesto veci sto si i naveo pa shodno tome ima i nesto jacu pumpu i veci protok. Akcenat na Professionel liniju filtera dat je s aspekta udobnosti i poboljsanju tehnickih resenja koje akvaristiku cine puno lakse.

Da sada ne govorim o drugim pumpama nego samo o 2226. Ona pre svega ima izuzetno laku diskonekciju iz sistema kada zelimo da uradimo ciscenje ili promenu media. To nam omogucava da bez prolivanja vode odvojimo filter. Mozda ova cinjenica neznaci nama nista ali mnogima je to vazno. Tehnicko resenje pumpe filtera je tako da pumpa s lakocom izbaci vazduh koji moze da nam zada dosta problema ako je unutar pumpe. Isto tako vazna stvar je da je media smestena u posebne korpe koje nam lako omogucavaju da se menja samo onaj deo za koji mi mislima da treba da se zameni. Estetski je znatno bolje uradjena.

Ovo su neke grube karakteristike tog 2226 filtera i sve se uglavnom svodi na udobnost i jednostavnost u radu. Mozda nama to izgleda sve i bespotrebno ali mnogi misle da nije tako i da sve te promene vrede.

Ima tu jos stvari koje mnogi akvaristi saznaju posle duze upotrebe standardnik kanister filtera. Sigurno si primetio kakav je sistem spajanja kanistera sa glavom pumpe. Desava se da se plasticni deo na kanisteru polomi i onda nam preostaje samo zamena kompletnog kanistera. Kod professionel serije to je drugacije reseno i ako dodje do loma samo se zameni taj klip ili u najgorem slucaju ta plastika sa strane. Ima tu jos malih tehnickih igrarija. Poklopac 2215 filtera gde se i nalazi izlaz vode je slaba tacka filtera. Cesto dolazi do lomljenja tog izlaznog pipka. Pored toga, unutar glave filtera je jedna O ring gumica koja sprecava vodu da se izliva. Ako kojim slucajem treba da se zameni onda ti treba i puno srece. Jedan prosecni akvarista polomi klipove koji drze taj poklopac kao iz igre. To su sve stvari koje EHEIM zna jer su to bile neke primedbe koje su se skupile od strane korisnika i oni polako to resavaju a Professionel je korak ka tome.

Slazem se da ako gledas sa stanovista efikasnosti dva filtera u odnosu na jedan, da je mnogo bolje da se koriste dva filtera ali ako se osvrnes i na udobnost i sigurnost onda ja dajem prednost Professionel seriji. Ako se prebacis na 23xx seriju onda imas i ugradjen grejac.

Koji filter ces ti da odaberes to samo zavisi od tvoje procene. Mi mozemo da damo nase vidjenje stvari a odluka je na tebi a ona zavisi od tvojih okolnosti. Ipak sta god da odaberes neces da pogresis jer je ipak EHEIM u pitanju.
 
Bobane, ma radi se o sljedecem:

Imam 700 i kusur litara ukupne zapremine spremnika i cini mi se da je bolje rjeenje kupit dva kanister filtera manje zapremine npr. 2x2215 ili 2x2226 ili cak 2x2227 ili 2x2327 ili se pak odluciti za 1x2326 + 1x2226 nego jedan npr 2250 ako nita onda zbog redudancije i zbog bolje filtracije/cirkulacije vode jer ce se uzimati,a i vracati na dva kraja?

Moda uzeti jedan malo jaci tipa 2228 i jo jedan 2222 ( zajedno bi bili za akvarij od 750 l)?
Zgodno mi je rjeenje da se grijaci nalaze u filteru - a imaju i digitalni termostat tako da se odstupanja temperature vode vjerojatno mogu mjeriti u desetinama celziusovog stupnja....samo sva ta silna tehnika ne znam da li je stvarno toliko profesionalna koliko para pitaju za nju ? Ima li netko EHEIMA iz serije23xx ?! da da svoje miljenje ?

I jo jedno pitanje - WET-DRY filter vs obican ?! Cijena im je tu i tu pa da li ovi wet-dry filteri imaju kakvog smisla u slatkovodnoj akvaristici ??
 
Krco,moje licno misljenje je da nemas potrebe za tako skupom investicijom.
EHEIM 2327 kosta oko 200 evra!, a EHEIM 2227 - oko 150 evra! Mislim da je to preskupo da das negde sve ukupno 350 evra, kada sve to isto moze da odradi i EHEIM 2250 koji kosta oko 190 evra.
Skoro nikakav veci efekat neces imati sa dva filtera! Evo zasto. :wink:

Akvarijum koji ti zelis da postavis zapremine je oko 700 l. a E 2250 ima V=12 l. , snaga pumpe 28 W! sa potiskom vode 2,0 m,protok ca. 1000 l/h i predvidjen je za akvarijume ca. 1000 l. Kada pogledamo performanse filtera , vidimo da je on i vise nego potrebno snazan za takav akvarijum kakav ti zelis.

Kazes da ce sa dva filtera bice bolja cirkulacija. Nece nista osetno biti bolja! Znas da kanisterski filteri imaju celom duzinom akvarijuma naizmenicno izbusenu cev za izbacivanje preciscene vode, da sa protokom od 1000 l/h stvaraju kruzni tokovi u akvarijumu izmedju najudaljenijih tacaka.

Moje licno misljenje da nemas potreba da investiras toliko za neku neosetnu razliku u filtraciji. Ponavljam E 2250 je idealan filter za tvoj akvarijum

PS. Da li si razmisljao o velikim spoljnim staklenim filterima ?
 
Fauna, hvala na iscrpnom odgovoru !

Glavni razlog zato bi moda bilo bolje staviti dva filtera manjeg kapaciteta lei u tome to bih uzimao vodu iz akvarija sa dva kraja. to se tice vracanja vode stoji to si rekao. A drugi razlog, moda i vaniji bio bi u tome to bih filtere cistio naizmjence, tako da bi pola ukupne kolicine bakterija u filterima bilo sacuvano u filteru koji se ne cisti. Ne znam da li to ima smisla, ali cini mi se da je to prednost ovakvog nacina filtriranja. Moda nij ei nebitna stvar, ali ako ti crkne jedan filter, jo uvijek ima drugi koji ti daje vie vremena da rjei kvar....

to se tice vanjskog staklenog filtera - razmiljao sam i o toj varijanti. Naime u kutu u kojem ce biti smjeten akvarij imam otprilike rupu 10x30 cm po cijeloj vertikali u koji bi se mogao smjestiti isti. Moda ne bi bilo zgoreg uzeti jedan EHEIM npr. 2217 (koji je jeftiniji od 2250 za polovicu - kod nas dode oko 120 Eur, a 2250 dode oko 255 Eur) koji bi uz vanjski stakleni filter bio dostatan !?
Daj ako moe baci post s cijenama gore spominjanih filtera koje su kod vas !
Kad razmislim da trebam kupiti i grijace - pa po formuli 1 W= 1 l ispada da mi treba 700 W, a buduci da ivim na moru mislim da bi bilo O.K. otprilike 400 - 500 W moda onda i nije previsoka investicija uzeti proffesional liniju sa ugradenim grijacem ?
 
Inace 2327 kod nas stoji 280 Eur, a 2227 stoji 187 Eur. Hm, ako je racunati samo sa ovim cijenama kod Vas je EHEIM jeftiniji za otprilike 20 do 30 % to nije mala stvar. Cuj, ide mi frend u Beograd na slubeni put - ajde reci u kojoj butigi su ti te cijene. Daj navedi neke gdje je povoljna kupovina...
 
Krco , rado bih ti dao cenovnik bilo koje radnje u Bg-u ali na zalost ovde niko nije zvanicni predstavnik EHEIM-firme. Jos mozda cudnije je sto niko i ne nabavlja po radnjama EHEIM filtere. Ako se negde nadje, to je samo po jedan komad pod komisionom prodajom ( neko je kupio negde vani , pa se predomislio).

Ove cene sto sam ti dao, to su cene u Nemackoj uzete iz kataloga. Ako imas prijatelje koji cesto putuju u Nemacku sigurno mogu jedan takav filter da ti donesu bez placanja carine. I ja se tako snalazim sa EHEIM filterima (donosi mi prijatelj iz Nemacke) kada treba nekome da kompletiram akvarijum (inace bavim se pravljenjem i prodajom kompletnih akvarijuma).
Verovatno je slicna situacija i kod vas u Hrvatskoj ,nemate zvanicnog distributera EHEIM proizvoda.

Sto se tice tvog opisanog bioloskog razloga za kombinovanjem filtera, mogu ti reci da ti razmisljanje nije lose . :wink:
Ima tu logike kod naizmenicnog ciscenja filtera. Korisne bakterije uvek ce biti u jednom filteru, tako da onaj ocisceni filter ima dovoljno vremena da "sazri". :)
Mislim isto tako, da kombinacija staklenog spoljnjeg filtera i nekog od EHEIM filtera nije losa, cak sta vise mnogo je povoljnija po dzep. :D

PS. Navedi mi samo taj prostor u uglu: duzina x sirina x visina