5 in 1

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Mi se cesto nadjemo u situaciji da treba da proverimo kvalitet vode da bi znali kako da postupimo u nekoj nastaloj situaciji. Tada moze da nam pomognu mali test pribori koji brzo odrade skoro sva neophodna merenja.
Jedan takav pribor je i proizvod koji se naziva "5 in 1". To je u stvari jedna traka na kojoj se nalaze pet zona koje mere razlicite parametre. To su pH, GH, KH, NO2 i NO3. Ovde treba reci da te test trake ne mere amonijak i amonijum jone.

Test se radi vrlo brzo i sve sto je potrebno je da umocimo test traku u vodu i da se tu sadrzi oko dve sekunde. Nakon toga odmah se ocitava pH, GH i Kh a nakon trideset sekundi ocitavaju se No2 i NO3.

Ovi test uredjaji su dosta neprecizni sto se vidi i po skali merenja.
pH se meri na svakih 0.5 u opsegu od 6 do 9.
NO3 ide progresivno 0, 20, 40, 80, 160, 200.
NO2 0, 0.5, 1, 3, 5, 10.
KH 0, 40, 80, 120, 180, 240.
GH 0, 30, 60, 120, 180.

Posto je skala merenja dosta gruba onda ako zelimo da preciznije izmerimo pojedini parametar treba da koristimo klasican titracioni test.

Kada se sve ovo uzme u obzir onda ova test oprema moze da se koristi za neku brzi indikaciju kvaliteta vode pogotovo kod ljudi koji rade sa puno akvarijuma i nemaju vremena da sve proveravaju klasicnom titracionom metodom.
Jednostavno receno ovo je jedno odlicno pomagalo u akvaristici.
 

Attachments

  • DSCF6864.jpg
    DSCF6864.jpg
    25 KB · Pregleda: 20
Nedavno sam pokusala da nabavim takav jedan test ali mi se, nazalost, nije posrecilo. Nije ga bilo trenutno u prodaji. To je bio neki Sera komplet, takodje 5 in 1. Svideo mi se, jer smatram da bi zadovoljio neke moje trenutne potrebe za kontrolom hemizma, ipak je to kucna upotreba koja bas i ne trazi neku savrsenu preciznost.
Mislis li da je dobro nabavi ti ga s obzirom da je ipak malo grub u merenjima? Planiram da korigujem pH i tvrdocu radi nekih mrestova. Ili da ipak idem na neku drugu precizniju varijantu?
 
Bez obizra koliko je neprecizan ovaj set testera, u svakom slucaju moze i tekako da koristi svakom akvaristi , bas kako je Boban rekao, kada je nesto hitno i kada nemamo mogucnosti da nabavimo preciznije testere. Svake promene u akvarijumu, bilo na biljkama ili ribama, u vecini slucajeva su usko vezane sa promenom parametara vode. Mislim da ne treba objasnjavati kakve su to posledice kada su u pitanju te drasticne promene u vodi.

Znaci ovaj mali set i tekako je dobrodosao svakom od nas. ;)
 
Nimalo se ne odusevljavam pricom koja promovise testove, ali se zato odusevljavam temom u kojoj mogu da kazem par stvari a da se i njih dotaknem.
Prvo, nas narod bio mudar pa rek'o: bolje spreciti nego leciti. U sirem smislu to prenosim i na akvaristiku. Isplaniraj dobro sistem, napravi akvarijum maximalno velik, prema mogucnostima prostora, ako nisi pri novcu strpi se. Isplaniraj dobre filtere. Koristi karantin. Nek ti deo rekreacije bude promena vode i rekreiraj se sto cesce. Hrani ribe jednom u dva dana kvalitetnom hranom, ali da ih drzis polugladne, sem kad ih spremas za mrest. Hrani biljke kad god ti kazu da su gladne.
Testovi ti nece trebati. Bar kad je svakodnevna akvaristika u pitanju. Ima situacija, ne sporim... ovo sto sam napisao se odnosi na najsiru primenu.
Lovu od testova i slicnih zezancija skupljaj za nov akvarijum, onoliko velik koliko ti prostor dozvoljava. Sad kad si ushtek'o ne treba da se strpis za novce... Pa u krug.
I na kraju, slusaj mene i daleko ces da dogurasvaljam_se .
(ma ne valjam se, nego simuliram rekreaciju!)
 
ima neceg u tome ali ima i u tome da recimo neznam nista o kvalitetu vode koji sipam i bez testova neznam ni dali je voda tvrda ili ne kisela ili ne,mozda netreba ni da znam ali bih voleo da imam ovakav test makar jedan cisto da znam:)
 
Naravno, parametri cesmenske vode se moraju znati. (To nas donekle usmerava i ogranicava u izboru zivog sveta sem ako se ne odlucimo da pravimo vodu, pocevsi od RO uredjaja.) To jeste varijabilno, ali ne moze ni kiselost ni tvrdoca ozbiljno iznenaditi. Zamisli, kod mene na cesmi ukupna tvrdoca varira od 3-8 u nem.stepenima, da ne objasnjavam ovde zasto.
 
Evo da iznesem i ja svoje misljenje.;)
Ovi testovi mislim da su sasvim dobri i mogu da pomognu u primerima koje je naveo Boban jer stede vreme, "otprilike" pokazuju trenutno stanje vode(ako je to dovoljno),sigurno su jeftiniji od pojedinacnih i brze se zavrsi posao nego sa pojedinacnim testovima...
Ja na svake 2 nedelje koristim serine obicne testove za ph,gh,kh zato sto pravim vodu uz pomoc jonomata,jer mi je potrebna informacija dal je voda na potrebnom nivou da bi je sipao u akvarijume.Svestan sam da i ovi testovi koje ja koristim nisu precizni dovoljno ako bi ih koristio za spremanje vode za mrest,ali za moju primenu su sasvim dovoljni.
Sa testom "5 in 1" bi samo ubrzao proces merenja,mada npr. ne bi koristio ocitavanja za NO2 i NO3 jer mi kod pripreme vode uopste nisu potrebni.:)
Pozdrav!:mrgreen:
 
Ima oviakvih i pojedinacnih testova a uglavnom je to merenje pH a postupak je isti.
Sto se teci preziznosti do nije tako strasno jer i ostali titracioni testovi se zavrsavaju na nasu sposobnost da tacno odredimo boju. Nase oko bas to ne moze tako precizno da uradi. Drugacije je ako se koristi instrument za to.