Akvarijumski ukrasni kamen

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Mi nekako po navici spominjemo drvo u akvaristici a tek ponekada spomenemo i kamen. Kamen u akvaristici je dosta zastupljen, to znaju ciklidasi a i svi akvaristi koji zele da daju vrlo upecatljivi izgled svom akvarijumu.

Malo je onih akvarista koji su u mogucnosti da biraju izmedju vise vrsta kamena u nekom svom okruzenju pa zato postoji ponuda preko prodavnic gde moze da postoji solidan izbor. Ako se pri tome doda i kamenje "iz naseg dvorista" onda je to vec nesto i mi mozemo mirne duse da se upustimo u sprovodjenju nase zamisli.

Evo tako neko raspolozivo kamenje koje moze da se nabavi i koje izgleda dosta interesantno. Oblika ima razlicitih a velicina im je uglavnom oko dvadesetak santimetara.

1-2 Zelenkasti kamen - Green cloud rock

3 Crveni kamen - Red wood lines rock

4 - 5 Glineni skriljac - Shale rock
 

Attachments

  • DSCF7955.jpg
    DSCF7955.jpg
    34.5 KB · Pregleda: 26
  • DSCF7956.jpg
    DSCF7956.jpg
    33.1 KB · Pregleda: 17
  • DSCF7959.jpg
    DSCF7959.jpg
    43.5 KB · Pregleda: 28
  • DSCF7962.jpg
    DSCF7962.jpg
    49.6 KB · Pregleda: 21
  • DSCF7964.jpg
    DSCF7964.jpg
    44.3 KB · Pregleda: 23
1 Ruzicasti kamen - Rosy clouds rock

2 Crno beli kamen - Black and white multi layer rock

3 Akvarijumski kamen - Aaquarium rock

4 Zuti sundjerasti kamen - Yellow spomgy rock

5 Zuti kamen - Yellow wood lines rock
 

Attachments

  • DSCF7983.jpg
    DSCF7983.jpg
    45.9 KB · Pregleda: 12
  • DSCF7979.jpg
    DSCF7979.jpg
    53.2 KB · Pregleda: 15
  • DSCF7974.jpg
    DSCF7974.jpg
    54.5 KB · Pregleda: 21
  • DSCF7972.jpg
    DSCF7972.jpg
    60.3 KB · Pregleda: 17
  • DSCF7967.jpg
    DSCF7967.jpg
    47.1 KB · Pregleda: 19
Kad si pomenuo ciklidase, mi smo sto se tice kamenja vrlo cudna sorta. Kod mene u novom AQ se nalazi kamenje iz Crne Gore sa crvene plaze koje mi je isto drug ciklidas doneo i sa Tare (planine) koje sam ja doneo. To gledanje u okolno kamenje prelazi skoro u opsesiju. Ja sam kad sam trazio ovo kamenje po Tari svaki dan dok smo se vozali po planini gledao kroz prozor auta i poslednji dan nakupio pun dzak na mestu koje mi se najvise svidelo.
Upravo sam skontao da nemam sliku celog AQ :sorry:. Probacu posle vikenda da napravim dobru fotku i da je okacim.

Evo jos jedan primer. Jedan moj drugar je isao na neki poslovni put i uz put video kamen koji mu se strasno svideo ali nije mogao da ga uzme zbog blama pred kolegama. Posle par godina prolazio je istim putem ali ovaj put u opustenoj varijanti sa porodicom. Naravno, ovaj put je pokupio kamen koji mu je i sada u AQ.

Trazenje novog kamenja se nastavlja...
 
Jel valja za akvarijum kamičak iz potoka na kome sedi Mara :)

Inace najvise mi se dopada kamen 3.slika prvi post, a ja koristima Lava stone i neko okamenjeno drvo, sto je ustvari kamen, porijeklom iz Crne Gore.
 
Obzirom da zivim gde zivim:mrgreen:na raspolaganju najcesce imam bas ovakve vrste kamnja.
U mnogo navrata sam pozelela neku mocvaru :mrgreen:blizu sebe gde bih odabrala po licnom ukusu kojekakvo kamenje...inace ako mene neko pita ,za dekoraciju-pre cu se uhvatiti za kamen nego za drvo...a retko sam vidjala nesto sto mi se zaista svidja .
zato ako neko ima neki kamenolom u dvoristu ili komsiluku ,rado cu mu svratiti u goste :mrgreen:
 
Jel valja za akvarijum kamičak iz potoka na kome sedi Mara :)

Moze .. jedino ako je prala noge u potoku ..
treba obratiti paznju na nivo pH ..


U mnogo navrata sam pozelela neku mocvaru :mrgreen:blizu sebe gde bih odabrala po licnom ukusu kojekakvo kamenje...inace ako mene neko pita ,za dekoraciju-pre cu se uhvatiti za kamen nego za drvo...a retko sam vidjala nesto sto mi se zaista svidja .
z :mrgreen:

ehehe .. ja se spremam da obidjem gradjevinska stovarista po i oko Beograda ..
pa ako naidjem na nesto interesantno uslikacu. Znam da se kod nas mogu naci lepo pljosnato kamenje tamnije boje .. itd ..
 
Evo ga kao sto sam obecao ali sa mali zakasnjenjem.

Autor slike je moj drugar Ruki. Naravno raspored kamenja je kod mene nestalan jer kad radim generalku nemam pojma koji je kamen gde stajao. Ovo malo svetlije (vuce na narandzasto) kamenje je sa Tare a tamnjije crveno je sa mora.
 

Attachments

  • Moj AQ.jpg
    Moj AQ.jpg
    92.4 KB · Pregleda: 56
Kamenje

Potragu ako ste u Srbiji mozete da pocnete, a bogami i da zavrsite na Taorskim Vrelima.Tu je prirodno nalaziste sige(zuti supljikavi kamen),zemlja je crvenica a gotovo sve stene van vrela crveni krecnjak.U samoj vodi mogu se naci neverovatni oblici.Pa ko voli nek izvoli!!!!valjam_se
 
Pozdrav svima posto je ovo moj prvi post. :hej:

Sta kvalifikuje jedan kamen kao adekvatan za akvarijum? Srpski receno, ako jednog dana nadjem neki lep kamen i pozelim da ga stavim u akvarijum sta bi pre toga trebalo proveriti?
Vidim na ostalim postovima da ga treba oprati i probati da li reaguje na hlorovodonicnu kiselinu. Da li ima jos nesto?

Hvala
 
Pozdrav i tebi i dobro dosao.

Kamen mozes da ispitas sonom kiselinom, jer je lako dostupna (prodaje se u svakoj radnji). Treba da obratis paznju da ne stavljas kamenje koje u sebi sadrzi primese metala (razne rude).
 
Kamenje možes da posipas sa kiselinom, ali sta s tim ako šušti ???

Proći će još 300 godina, cirka, da se odagna zabluda, kako kamenje koje šušti pod kiselinom zbog krečnjaka, po dafaultu, nije za akvarijum.:fauna:
 
Hvala na odgovoru.

Imam jos jedno pitanje. Posto je kamen tezi od vode da li velicina kamena i tezina kamena moze negativno da utice na dno akvarijuma u smislu da li moze da dovede do pucanja? Jel ima tu nekih ogranicenja u tezini kamena?

Hvala u napred
 
Kamen moze biti zeznut kod slaganja akvarijuma (posebno ako se radi na suvo direktno na staklo). Onda moze zagrebati staklo ili ako je nepazljivo spusten (ili nedaj boze ispusten) moze nastati i neka nevidljiva mikronaprslina koja kasnije moze izazvati pucanje dna.
Neki scaperi koje rade na suvo dok vrte i premestaju kamenje ispod stave i tanak stiropor. Neki neiskusni akvaristi ga greskom i ostave i kasnije imaju problema jer punjenjem akvarijuma sila potiska moze da podigne i stiropor i kamen, a to se najcesce desi kada posle par meseci ili godina zaboravite sta je u podlozi i pozelite da promenite mesto kamenu. Tada stiropor zagarantovano isplivava dizuci podlogu za sobom... Koliko god kamen bio tezak na suvom on podlogu ili dno akvarijuma ne pritiska istom silom i pod vodom (zbog sile potiska). Tanak sloj podloge izmedju dna i kamena ravnomerno rasporedjuje podvodnu tezinu kamena na vecu povrsinu tako da nema opasnosti od pucanja dna. Za dno Akvarijuma je mnogo opasnija neravna ili tvrda podloga na kojoj akvarijum stoji nego kamenje unutra...

E da:
Opasno je verovati i u izreku ko tebe kamenom ti njega hlebom, posebno ako stojite pored akvarijuma.... :boban::fauna: :D
 
Za postavke sa kamenjem koristim termoizolacionu podlogu, koja se, kao malo skuplja, ali bolja varijanta, postavlja na policu, ispod akvarijuma, umesto stiropora. Ovakve podloge se mogu naći u solidnije snabdevenim prodavnicama. Pozdrav
 
Hvala na sevetima.
Ako dobro razumem pocetnik kao ja bi trebalo ispod kamena da stavi sloj podloge tako da kamen ne leze direktno na staklo.
Sto se tice stiropora ispod akvarijuma to sam skontao. Hvala svakako. Ako se setite jos necega sto bi pocetnik kao ja mogao da zabrlja bio bih vam zahvalan ... ;)
 
Staklo moze da podnese veliki pritisak koji je ravnomerno rasporedjen ali ostar udarac je smrt za staklo. Pad kamena moze da bude fatalan za dno akvarijuma i tada je dosta nezgodno da se sve to popravi. Ti nemoras da stavis podlogu, u morskoj akvaristivi mnogi to praktikuju, ali je bolje za tebe ako imas nesto. Cak i tanak sloj peska odradice dobar posao kao i bilo koja druga nama poznata podloga. Sve to zavisi sta ti zelis.
 
Pa hvala na pitanju, ali ni ja nisam siguran jos uvek sta zelim.
Pre svega ne bih zeleo da taj akvarijum bude biljni, tj primarna svrha su ribice u njemu. Posto sam jos uvek pacer drzim se zivorotki ;)
Znaci zeleo bih da imam nesto malo bilja koliko da ribicama bude udobno, ali ne toliko da ono bude primarno.
Svasta sam smisljao pa onda vidim na nekom od foruma da tako ne valja, izgleda da sve sto smislim ima neke probleme. Ovako trenutno mislim:
- podlogu da stavim neku brand koja ce dugo da traje bez dodavanja prehraneTetra Base ili tako nekako
- preko kvarcni pesak 1-2 mm granulacije (stavio bi malo vecu, ali sam za sada jedino taj nasao)
- Nasao sam neko kamenje izgleda kao da je kvarc pa to da bude u sredini

Sad vidim da to nije dobro, kazu da ribice vole tamniju podlogu, a to je skroz belo. Drugo ako ne stavim podlogu ostace mi samo da gajim Valisneriju, a ona sama ne izgleda bas nesto. Ako imas neki savet bio bih ti zahvalan.
 
  • Like
Reactions: hesperidean
Znas kako Maxo...
Kada bi gledao sta kome odgovara verovatno nebi ni drzao ribice,jer ribice vole reku,jezero ili potok a ne akvarijum, i ne vole da ih neko hvata i posmatra.:D

Ono sto ti je dostupno to im pruzi za pocetak,dali je podloga svetla ili tamna je ne bitno ako ostale stvari nisu na mestu.Slobodno stavi tu svetliju podlogu,ako imas biljaka gde mogu ribe da traze zaklon sigurnije ce se osecati i nece im biti neprijatna podloga zbog boje.
Citaj tekstove i polako ces i sam izvoditi zakljucke sta i kako.Vremenom ces steci iskustvo i rutinu a dotad strpljenje je najvaznije...;)
 
:) Slazem se 100%. U sustini lagano razradjujem opcije posto ima jos dosta vremena dok se polica zavrsi ;)