Belo Monte i Hypancistrus Zebra!?!

stina

Member
23 April 2004
539
0
16
Jaska
www.hypancistrus.net
Potaknut raznim diskusijama na stranim forumima, odlucio sma napisat jedan ozbiljan, kvalitetan i mozda cak nesto vazniji clanak od ostalih svojih radova.
Probat cu se orijentirat u clanku na (okrutne)cinjenice, a ne na nekakva nagadjanja, iako cu i u tom pogledu iznjet svoju tezu.

Brazilska drzavna firma za izradu brana, Electronorte, sprema se napraviti jednu od najvecih kontraverznosti - branu Belo Monte na rijeci Rio Xing u drzavi Par.
Belo Monte brana ce poplaviti 400 cetvornih kilometara agrokulturnog zemljista i suma, te ce direktno utjecati na Paquiçamba rezervat Juruna plemena. Tisuce ljudi ce biti premjesteno na drugu lokaciju, no po meni tragicnije, tisuce endemskih vrsta juzno Americkih riba ce biti osudjeno na propast.
Izgradnja te brane koja se planira za 2008. godinu, otvorit ?e seriju novih brana na rijeci Rio Xingu, koje ce opet utjecat na plodno tlo, sume i plemena koja ih naseljuju.
Belo Monte ne?e proizvoditi energiju u periodu od tri do pet suhih mjeseci, a time ?e postati najneu?inkovitija brana na svijetu. Samim time ?e bit potreba za jos brana, uzvodno, kako bi osigurale konstantan i siguran protok vode ka turbinama brane Belo Monte.
Brazilska vlada otvoreno govori o planovima proizvodnje sljede?ih brana uzvodno od Belo Monte brane: Altamira (6,588 MW) Ipixuna (1900 MW), Kakraimoro (1490 mil MW) i Jarina (620 MW).

Tim potezom zemljiste Arawete, Assurine i Arara sumskih plemena bit ce potopljeno, te ce to opet rezultirati jos jednim premjestajem ljudi. Sveukupno 6,000 km2 sume.
No, usprkos svim tim podacima, ta brana se i dalje propagira kao "blagoslov Boga" - zasto?
Nova brana kostat ce od prilike 3,9 milijarde $, a jos 2,6 milijarde $ biti ce potrebna za izgradnju vodova. Zbog svog velikog kapaciteta od 11,000MW, postat ce treca najveca brana na svijetu.
Masivna ekspanzija hidroelektrike u rijeci Rio Xingu, jedan je od planova desetogodisnjeg plana Brazilske vlade u Amazonskom podru?ju i navodno je hidroelektrika jedini nacin da se Brazil spasi iz energetske krize u kojoj se nalazi.
?itaju?i sve tekstove vezane za Belo Monte branu, nemogu a da se ne pitam, da li je to zbilja jedini nacin?

Nazalost, jod jednom imamo priliku svjedociti kaosu uzrokovanim ljudskim napredkom.

Rio Xingu, kao sto sam vec napomenuo, dom je mnogih endemskih vrsta jucne Amerike, uklju?uju?i ciklide, tetre, catfishe...
Jedna od tih vrsta je Hypancistrus Zebra, vjerojatno u ovom trenu najpopularniji catfish na svijetu.

Iako sam jedan od zescih zaljubljenika porodice Loricariidae, osobice roda Hypancistrus, za ovu odredjenu vrstu nikada nisam bio nesto posebno zagrizen. Mozda poradi toga sto sam oduvijek u svom zivotu izbjegavao nekakve trendove, a zebra pleco je upravo to, trend koji je poceo prije 20 godina i jos se nije ugasio... jos...
Prva opisana riba iz genusa hypancistrus (Isbrucker & Nijssen, 1991), poznata je u svijetu jos kao imperial pleco, zebra pleco, L046, L098, L173 (L098/L173 razlikuju se u varijabilnom / nepravom tjelesnom koloritetu). Raspon temperature koja odgovora H. zebri je 26 ºC - 30 ºC, a pH od 6 - 7,5, te pri srednjoj tvrdoci od kojih 12 GH/KH (iako tvrdoca ovdje ne igra presudnu ulogu).
Rio Xingu je pun kamenja raznih veli?ina, te finog pijeska koji se nalazi ispod i izmedju njih, a u takvom okruzenju H. zebra se osjeca najugodnije.
Prehrana se bazira iskljucivo na mesu, iako je jako vazno za mlade zebre u razvoju da se hrane i algama.
Mrijesti se u pecinama, pri povisenoj koncentraciji otopljenog kisika, nesto visoj temperaturi (28-30 ºC), te jakoj i dobroj struji vode(protok 10 puta veci od zapremnine tanka postize dobre rezultate). Velicina iznosi 80mm standardne duzine (neukljucujuci repnu peraju), te spada u manje hypancistruse. U danasnje vrijeme cijene Hypancistrus Zebre, popularnog L046 broja temeljenog na DATZ klasifikacijskom kodu, izrazito su velike. Tolika je potraznja za tim izrazito atraktivnim hypancistrusom da im je cijena pocela brzo rasti tokom zadnjih par godina. Divlja riba lovila se u brzacima rijeke Altamira i eksportirala se iz Brazila diljem svijeta u tolikim kolicinama da je njezina populacija u divljini rapidno pocela opadati.
Ono malo akvarijski uzgojenih primjeraka, nije bilo niti blizu da zadovolji danasnje megalomansko trziste.

Brazilska vlada odlucila je nesto uciniti za ocuvanje jedne od svojih endemskih vrsta, i stavila ju je na listu zabranjenih riba za izvoz koju vodi IBAMA organizacija.
Vjerojatno najve?a ironija u svemu tome je sto su stavili zabranu izvoza H. zebre, kako bi je ocuvali, a grade branu u njenom prirodnom stanisu, te je vrlo vjerojatno da ce ih tom akcijom sve istrijebit.
Sa tim saznanjem o buducem unistenju tolikih prirodnih ljepota koje mi akvaristi njegujemo, izuzetno je vazno da mi, akvaristi, o?uvamo prirodne ljepote kao sto je hypancistrus zebra uz sve ostale ribe i organizme.
 

Attachments

  • mapa_belo_monte_01.jpg
    mapa_belo_monte_01.jpg
    89.9 KB · Pregleda: 48
  • mapa_belo_monte_02.jpg
    mapa_belo_monte_02.jpg
    73.6 KB · Pregleda: 53
  • zebra_resize.jpg
    zebra_resize.jpg
    41.4 KB · Pregleda: 59
Bas si to lepo napisao i obrazlozio.Pohvale za to i da sve ovo ne bi potonulo u ovome forumu uz tvoju saglasnost ja bi to postavio u tekstove na indeksnoj strani sajta. Ako se slazes javi mi.

Sta tu da se doda. To je sudbina od koje se ne moze pobeci. Znam da je to velika steta, ne samo za ribe nego i za celokupnu prirodu. Ogromne povrsine ce biti poplavljene koje su sada prirodno staniste mnogih nama znanih i neznanih zivih bica. Ko zna, mozda zahvaljujuci takvom poretku neke za sada nepoznate vrste necemo nikada ni da upoznamo.

Projekat je veliki sto se vidi iz cene. Jedino mislim, nisam siguran, da je tu rec o milijardama a ne bilionima. Amerikanci preskacu milijardu i za to koriste bilion.
 
Bravo Stina za tekst... :)

Medjutim, sta mogu da prokomentarisem povodom ovog sjajnog teksta kada mene licno takve vestacke ekoloske katastrofe, veoma rastuze. Sama pomisao da cu biti svedok buducim generacijama postojanja neke izumrle zivotinje, duboko me podstaknu na razmisljanje, a zasto kada je to moglo da se izbegne... :cry:

Ne bih dalje da komentarisem ...
 
Bobane, bit ce mi drago da objavis ovaj clanak, i izmjenio sam cijene, vjerojatno se o milijardama radi, pa je tako kako ti kazes!

Dok sam pisao clanak, razni osjecaji su prosli kroz mene, i vjerojatno zato nisam mogao zaspat jos do 4h ujutro!
Znate da kad nesto napravite i imate onaj dobar osjecaj u sebi, netrebate tudji komentar da znate da je to - dobro!
Znam da nisam skroman sad, cinjenica jest, al ovim clankom nisam zelio pobudit razne diskusije, koliko sam zelio upoznat svijet sa jos jednom u nizu katastrofa pocinjenih od ljudske ruke!
Moramo se pomirit sa cinjenicom da MI ljudi smo razaraci ovog planeta... takodjer i MI akvaristi smo nanjeli velike stete, te iako se sad trudimo ispravit sve, ve?inom smo sami krivi za sve ovo..
U daljnju polemiku nema smisla ulazit, ali glavna cinjenica je da ovoj planeti nema spasa... bar ga ja nazalost nevidim :cry:
 
Ok onda, objavicu cim ga tehnicki sredim. Sajt je u drugom kodnom rasporedu od foruma pa tekst treba da je pisan u ISO dok je forum u UTF. To u sustini nije ni bitno ali samo da pojasnim sta sam nislio kada sam rekao "tehnicki".
 
Paleotologija i evolucija bez previse ustezanja kazu da je najizvesnija sudbina svake vrste izumiranje. I takav jedan stav dolazi sa vremenske skale koja je mnogo duza od one u kojoj mi ljudi uspevamo da oborimo sve rekorde u skracivanju veka vrsta.

Sta reci o zapetaljnom krugu koji se osim direktno ugrozene prirode vrati na kraju i najvise osteti generacije onih koji ce morati da zive u pomenutim delovima Brazila.

Ironija je jos i najve?a kad se posle ovakvih nasih foruma, zelenih i slicnih pokreta kona?no probudi globalna svest koja ce da zahteva od siromasnog Brazila da osustane od projekata u koji ga ionako guraju i najvise ce da se ofajde megakorporacije tih istih svesnih zemalja.

Nazalost kao mnogo puta u istoriji neke stvari ?e se mozda ocuvati entuzijazmom pojedinica ili grupa. I mi akvaristi svako jesmo jedan takav sloj koji je duzan da da sve od sebe praveci male biotop spomenike u svojim kucama.
 
:shock:
Ajoj, Stina...dok sam ovo citala, sva sam se najezila, pocrvenila, pocela puhati i dobila simptome "cuvaj me se ljuta sam" :wink: -naravno, ljuta na svijet, ljude, njihovu glupost i sve vezano za to.
Akvaristi, jesu u prijasnjici i nazalost jos uvijek i danas dosta loseg ucinili za zivotinjski i biljni svijet rijeka, jezera, bara, potoka, mora...ali ima ljudi, kojima je stalo da se uspiju ocuvati i spasiti ne samo pojedine vrste nego cijeli micro/macro svjetovi
Ovakvih lijepih tekstova treba cim vise, da se vidi koliko samo covjek moze biti glup i glupo iskoristavati svoje resurse i tako ih nakraju i unistiti.
Istina je da svaka vrsta izumre (jednom), ali zazto covjek mora biti taj zbog kojeg je vec tako i tako izumrlo previse vrsta?
...siromasni svijet Brazila? pa nakon ovakvih gluposti, postat ce nakraju vjerojatno jos i siromasniji....izgraditi branu koja nije u funkciji za susnih razdoblja i svrsishodno time napraviti jos pokoju-glupost na kvadrat!!
Imaju oni koji cuvaju, a ne oni koji unistavaju!
Stina, tekst i tema za svaku pohvalu :D
 
H. zebra je jedina crno-bela stvar koja mogu da kazem da je lepa (mada bi bila jos lepsa kad bi bila crveno-bela :D ).
Imacu je u akvarijumu kad-tad ali ne sad :wink: .
 
Dane said:
H. zebra je jedina crno-bela stvar koja mogu da kazem da je lepa (mada bi bila jos lepsa kad bi bila crveno-bela :D ).
Imacu je u akvarijumu kad-tad ali ne sad :wink: .

Jel ti znas Dane kako bi izgledala zebra da je albino?!??! :D
Zbilja sam sanjao jednom takav oblih zebre, sa narandjastim prugama... super bi albino varijatet izgledao... :wink:
 
Bas bi bile lepi, a Stina :D .
Nego daj molim te napisi malo vise o njih, postoje odjednom velike sanse da ih nabavim, pa znanja nikad dosta :wink: . Ako znas nesto o njihovom mrestu nemoj da stedis slova :) .
 
Ahhhh to ce te kostat informacije....moras mi rec odkud ces ih nabavit i dal moxes i meni sredit!? :D :lol:
Ma salim se narafski... :wink:
Hypancistrus zebra, sto reci....
Ajmo od mrijesta, pa kud me prsti na tipkovnici odvedu... 8)
S obzirom da ih ja osobno nisam mrijestio, niti ih imam, mogu ti samo napisati savjete koje sam ja pronasao na internetu i koje sam ja osobno dobio od nekih ljudi sto uzgajaju zebre vec nekoliko godina...

Za mrijest zebri ja bih uzeo 60litarski akvarij pa i ve?i...do 100litara.
Najbolji omjer jest 1 muzjak na dve zenke, pod uvijetom da su spolno zreli.
Osigurao bih jaku filtraciju hang-on filterom, koji mora imati protok 10 veci nego sto je zapremnina akvarija.
Takav filter ce mi osigurati dobar protok i dobru otopljivost kiskia u vodi sto je JAKO bitan faktor za mrijest zebri i ostalih riba iz genusa Hypancistrus.
Dekora akvarija treba se svesti na minimum.
Neki preferiraju goli tank, ja nisam od tog tipa, pa bi na dno stavio do 2cm tamnog pijeska, granulacije od 3-6mm.
Pijesak izgleda prirodnije, ribe ce se sigurno ugodnije osjecat, hrana se nece skupljat u jednom kutu zbog jakog protoka, a vrsit ce se i jednim dijelom bioloska filtracija.
Osim pijeska potrebno je i zebrama osigurat pecine.
Pe?ine se mogu napravit od izlomljenog crijepa, cigle, keramickih plocica, sa jedne strane zatvorena, a dimenzija neka bude po opcepoznatoj formuli...
Duzina - duljina i pol tijela h.zebra muzjaka
Visina - tijelo i pola ispruzene peraje h.zebra muzjaka.
Sirina - tijelo i jedna bocna peraja h.zebra muzjaka.
U akvarij se stavlja samo jedna pecina na jednog muzjaka, zenke si moraju same potrazit nekakav zaklon.. kamenje ili drvo ako ga ima u akvariju.
Pecina se stavi SUPROTNO od smjera protoka(znaci protok puca na zatvoreni dio), jer je dokazano da muzjaci ne preferiraju pecine koje su direktno postavljene na protok, draze su im one koje su neposredno pored protoka...
Obicno muzjaci ulaze u pecine i to repom prema van okrenuti jer tako prizivaju zenke...
Temperatura vode moze biti 28-30 ºC, pH neutralan(nije bitno, samo da nije preextreman), a tvrdoca moze biti za pocetak iz pipe...
Nakon sto je akvarij postavljen, muzjak je zaposjeo spilju, zenke su si negdje drugdje pronasle zaklon, vrijeme je da se riba pocne kondicionirat!
Hranis ih visokoproteinskom hranom (purece srce, repici kozica, mesne tabletice...) i odrzavas kvalitetu vode cestim izmjenama vode (bez previse ºC oscilacija...).
Mjenjajuci vodu svaki drugi dan i ovakvom prehranom, riba se ubrzo kondicionira(mjesec dana), i moze se poceti pokusaj mrijesta.
Mozes pokusat pustit da sve tece prirodnim tokom ili mozez stimulirat uvijete u prirodi!
Stimulacija:
1 dan ugasis grijac i pustis da temp padne na 22 C;
sljede?ih nekoliko dana(3-8) smanjis prehranu drasti?no i ostavis temperaturu;
Nakon toga, polako pocned dizat temperaturu za 1 C dnevno i hranis obilato... dok ne dodjes do 29-31 ºC!
To traje kojih 5-7 dana i sad je vrijeme za jednu veliku izmjenu vode(50%), sa izrazito mekom vodom, bacas zivu hranu ako je ima, a ako ne, bloodwormsi su dobar izbor!
Pustis da se temperatura vrati na 28-31 C, pojavas aeraciju u tanku i cekas...
Zebre bi se u tom periodu trebale mrijestit...

Stvar kod svakog L broja iz genusa hypancistrus je da se oni dugo privikavaju na svoj okolis, a mrijeste se onda kad se osjecaju upoznati sa svojim teritorijem i kad se osjecaju sigurno.
Zato da bi bio uspjesan, moras se suzdrzavat od nerestanog prckanja po akvariju.
Neki kazu da ako samo jednom pecinu pomaknes., moze proc opet mjesec dana aklimatizacije zebre...
Neki ljudi nisu trebali proc kroz sve te muke oko mrijesta zebri...
Bilo je dovoljno da stave pecine, dobar protok i da odma krenu sa meksom vodom...nakon odredjenog perioda, zebre su se same od sebe pocele mrijestit...

Zenka baca malo ikre i to je u prosjeku nekih 13-15 komada, sve iznad je jackpot!
Muzjak je dobar otac i brine se za mladj, a kad zebre udju u svoj ciklus, mrijeste se sami od sebe svaka 2-3 tjedna, pa je pozeljno paziti da se ne izcrpi jer pritome ne jede stalno i moze doc do uginuca......

Eto, to je nesto iz mog sabranog iskustva... nije za clanak to definitvno, al bit ce jednog dana kad cu ga moc popratit slikama
 
Puno ti hvala Stina :D .
Nego reci mi kako se razlikuju polovi kod H.zebra i na koju velicinu pocinju te razlike da se primecavaju?
Dali moze odnos polova da bude 1-1 (u moju korist).
Pretpostavljam da zebre ne biraju sebi dugovecni partner (kao kod ciklida), jel to istina?
Jel i zebre zive dugo kao i njihove rodjace H.inspector?
 
stina said:
S obzirom da ih ja osobno nisam mrijestio, niti ih imam, mogu ti samo napisati savjete koje sam ja pronasao na internetu i koje sam ja osobno dobio od nekih ljudi sto uzgajaju zebre vec nekoliko godina...

Sto se tice ovog dela teksta, tu bih bio malo oprezniji... :wink:

Iz mojeg licnog iskustva ,uvek sam imao problema sa takvim savetima kada su u pitanju tajanstveni metodi razmnozavanja ne samo riba, vec i sveaga ostalog sto je vezano za kucne ljubimce i njihovo razmnozavanje.
Zato bih ti ja dao neki moj savet ,radi onako kako ti je najlogicnije i prikupljaj sto vise razlicitih iskustava i napravi iz svega toga jedan svoj rezime.

Inace i sa moje strane, pohvala za tekst i lepo objasnjenje :wink:
 
@Fauna, ovo i je rezime nekakvih raznih stajalista...
Ovo je po meni najbolje izvuceno i ono u sto sam uvjeren da valja... :wink:
(Dok si sam ne dokazem da sam u krivu :D )

@Dane, zebra ti negdje pri velicini od 6cm pokazuje svoja spolna obiljezja...
Postoje par naxina i najbolje ih je pokazati uz sliku, no ja je nemam :cry:
U biti, da bih uhvatio mog muzjaka h.inspectora koji je zbilja mali, a ima sva obiljezja...taman u nastajanju, bilo bi ti sve jasno!

No krenimo teorijski...
Na pektoralnim perajama(bocnim), muzjaci imaju znatno deblju prvu zraku, a kasnije pri spolnoj zrelosti na njoj se javljaju sicusne dlacice, koje sa starosti ribe(seksualnoj plodnosti) rastu jos vise, te dlacice zovu se odontoide!
Takosjer moze se spol odrediti po obliku glavem naime muzjakova glava je sira, pa djeluje plosnatije, a najbolje se ta sirina moze primjetiti na dijelu gdje se spaja bo?na peraja sa glavom...
Kad se gleda odozgora zbilja se vidi razlika...

Nakon tih metoda tu je i uvijek genitalna papila, muzjacimaje spicastija dok je kod zenke obla...

Uglavnom, odredjivanje spola je isto za sve vrste iz genusa Hypancistrus...

Odnos spolova moze biti 1:1, samo neki kazu da je tesko odabrat spolno aktivne zebre... dok su drugi mrijestili sve zebre koje imaju, pa je sad pitanje, zta je tu istina :wink:

Ne biraju se partneri za zivotnog vijeka(koji je dug, 10+godina), ali zenka ce se uvijek parit samo sa alpha muzjakom... kod zebra u grupi vlada hijerarihija...

Ajd mi posalji na PM cijenu zebri i to ak ti nije problem..?
 
Kada je u pitanju "eksperimetalni mrest", da li mrestiti vise parova ili ici 1 : 1 , ja sam uvek za ovo drugo. :D

Nekako mi deluje sigurnije, jer nikad se nezna da li neki od neuspesnih parova mogu naneti stetu drugom uspesnom paru. :wink:
 
E Fauna, ovdje se ja sa tobom nebih slozio kad je u pitanju h.zebra...
Naveo sam neke od razloga prije!
Al da ponovim, zebre zive u hijerarhiji, te ce alpha muzjak uzeti najbolju pe?inu i sve zenke ce dolazit njemu, a kad k tome jos znamo i da su h.zebre odlicni roditelji, sve stvari sjedaju na mjesto.
No jos je i bitno to sto mnogi govore da nemaju sre?e sa zebrama, zato jer njihovi primjerci jednostavno i neobjasnjivo nisu zainteresirani za mrijest!

Ako kao secer na kraju nadodam da druge zebre Ne diraju mlade koji su vec pojeli svoju zumancanu vrecicu, jasno je da bi u ovom slu?aju grupa puno bolje funkcionirala od 1:1!
ALI, kad razmislimo samo malo o cijenam, ispada da je Fauna u pravu :lol: i da ce mo svi ic na taj famozni omjer od 1:1!!! 8)

Eto, tolko od mene...zbilja mi je ovo interesantna tema... :wink:
 
Ovde nema niko iskustva sa H.zebrama ,ja jos manje jer ih jos nisam ni video u akvarijumu. :cry: Ali malo sam skeptican sa tim alfa muzjakom jer mi je nelogicno da jedan muzjak brine o svim zenkama koje se izmreste... mozda i gresim... :?

Opet da kazem ,malo sam skeptican spram tih "tudjih" saveta jer kao sto vidimo, jos niko nije uspeo da ih izmresti kod nas. (mislim na ove nase prostore) :?
 
Prolunjaj malo po clancima, na svakom vecem cat forumu ih ima...
Od prilike jedan muzjak drzi 2-3 zenke... i to tako ide...
Normalno ako se ima veci tanki vise jedinki, nece bit samo jedan muzjak aktivan :wink:
 
DSC03720.jpg
 
Last edited: