Blue Discus

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Blue discus, Discus - Symphysodon aequifasciatus



bc915ccdb4b366d47a86508018530992.jpg



Davne 1903 godine J. Pellegrin je otkrio ovu vrstu diskusa i defenisao ih kao varietet S. discus-a koji je vec bio poznat i koji potice iz regiona Rio Negro (Heckel, 1840) i pri tome naznacio da ovi diskusi nose sve karakteristike da mogu da budu zasebna vrsta jer se bitno razlikuju. Godinu dana kasnije on je i opisao ove diskuse kao novu vrstu.

Na slici je S. aequifasciatus iz regiona Tefe i to je discus koga je J. Pellegrin opisao. U akvaristici je poznat kao Green Discus ili Tefe discus jer pokazuje zelenkastu osnovu.
 
Samo malo da dopunim ovu temu jer su najavljene promene od pre par godina konacno zauzele svoje mesto. Jedna od promena je i ta da ovo vise nije Blue discus nego Green :)
Svi koji su citali knjigu Bleher's Discus bili su prijatno iznenadjeni novim saznanjima o diskusima. Ja tu knjigu i dan danas citam i analiziram jer je izuzetno bogata podacima, detaljima itd.
Jedna velika nedoumica je bila to sto je Kullander skoro u isto vreme reklasifikovao diskuse kao i Bleher. Bez obzira na sukobljeno misljenje u vezi imena riba oboje su se slozili da mi imamo tri vrste diskusa. Ipak i pored toga zavladala je neka tisina u vezi ovoga i konacno sam video da je nova nomenklatura upisana u katalog riba. Ja licno imam stariji katalog jer mi je besmisleno da kupujem novi.

Online verzija: http://research.calacademy.org/redi...ichthyology/catalog/fishcatget.asp&genid=7703

Znaci sada imamo:
1. Heckel discus - Symphysodon discus
2. Green discus - Symphysodon aequifasciatus
3. Brown & blue discus - Symphysodon haraldi

Eto to bi bilo onako ukratko o ovim promenama.