Blue Jack Dempsey

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Da li je Blue Jack Dempsey Cichlasoma octofasciatus ili je dobijen nekim ukrstanjem za sada jos nije poznato, barem ja nisam naleteo na neke podatke, ali je sigurno da takva riba nije vidjena u prirodi. Uostalom nije ni bitno jer ona stvarno deluje lepo u akvarijumu.

Evo i par slika ove ribe mada je tesko da se slika jer je vrlo plasljiva.
 

Attachments

  • DSCF3243.jpg
    DSCF3243.jpg
    27.3 KB · Pregleda: 17
  • DSCF3246.jpg
    DSCF3246.jpg
    22 KB · Pregleda: 13
Da budem iskren malo me buni ova tvoja poruka.

Da bi ti mogao da iskazes svoje neslaganje samnom ja prvo moram da dam neko svoje misljenje o svemu tome a ja to nisam uradio. Sa cime se ti onda neslazes?

Pricu o Blue Jack Dempsey sam davno cuo odnosno citao, kada je jos objavljeno u TFH magazinu a i sve ovo sto si mi dao nije mi nepoznato.

Sto se tice "porekla" Blue Jack Dempsey evo i da se izjasnim po tom pitanju pa da ti dam prostora za slaganje ili neslaganje. Za sada nema nikakvih valjanih podataka koji dokazuju ili jasno pokazuju da je to hibrid ili ne. Sve su to nagadjanja i tako ce ostati sve dok neko to ne izanalizira do kraja a to ce da se desi kada neko nadje neki ekonomski interest da finansira jedan takav projekat. Iskreno receno to se nece skoro desiti mada bi voleo da gresim pa da se ovo pitanje konacno razjasni. Delimicna ispitivanja su nedovoljna i uvek ostavljaju prostora za pobornike jedne ili druge strane.
Eto vidis, izjasnio sam se da nemam pojima sta je Blue Jack Dempsey a to si mogao da zakljucis i iz moje prve poruke.

Eto to bi bilo to a ti sada jedino mozes da odaberes jednu od ove dve teze ili strane i da nadahnuto branis tvoju odabranu tezu. Samo pazi kada tako nesto diskutujes jer uvek mozes da naletis na iznenadjenje pa da ukapiras da je bilo besmisleno diskutovati o takvim stvarima.
 
Izvini ako sam te uvredio!!
Ta prica o hibridima je odavno ispricana i THF nije merodavan i ako imaju veliku tradiciju,cak sta vise imaju i izmisljene price.Ali necu o njima niti me oni toliko zanimaju.Jedino sto nam ostaje da svako veruje u svoju stranu i ceka DNK analizu koja nije skupa samo im je dosadna.
Pozdrav i puno postovanje.:cool2:
 
He he, nisam ja ni rekao a ni pomislio da u tvom pisanju ima bilo sta uvredljivo. Nejasno mi je bilo to neslaganje u vezi toga.

TFH je taj tekst izbacio pre sedam godina a stvari su se za to vreme dosta promenule i saznanja su se uvecala. Oni su, TFH, kao i svaki drugi magazin, izdavaci pa samim tim tekstovi mogu da izrazavaju i necije licno iskustvo ili misljenje sto ne mora da nam bude bas po meri ali je to tako.

Kako i sam kazes ovo je forum gde ti mozes da kazes sta mislis i to je sasvim ok, to je i namena svega ovoga. Ja licno mislim da kada vec nesto negiras ili podrzavas bio bi red i da kazes zasto. Eto ja sam procitao dosta o tim ribama a kao sto vidis i prosle su kroz moje ruke i jedino mi je ostalo da kazem da neznam njihovu razvojnu "istoriju" pa tako ne mogu da stanem ni na ciju stranu. Ako pogledas i neke novije podatke, bas te delimicne analize, mozes da vidis da pitanje i dalje ostaje otvoreno. To su komentari kompetentnih ljudi koji su radili te analize a ne moj ili neciji drugi irelevantan komentar. Sta u tom slucaju znaci moje misljenje? Ama bas nista jer ga ja ne podkrepljujem nikakvim dokazom vec samo nekim svojim ubedjenjem. Sta vise tu i nema suprotnih strana, barem ne sa naucne strane a kod nas akvaristicara mozda i ima.

Kazes da takva analiza nije skupa ali je dosadna. Mozda jeste dosadna ali je zato i skupa i to podosta. Takve analize se rade na vecem broju primeraka koji su uhvaceni u prirodi pa se gaje i mreste u laboratoriji a to sve traje i traje itd i to sve neko treba da organizuje pa i da plati.

Da dalje ne komentarisem nego ti lepo obrazlozi tvoj stav odnosno argumente koji ti nedvosmisleno govore da to nije hibrid odnosno da neki predak u tom lancu ne nosi neki gen koji je nasledio nekim ukrstanjem.
 
Vec duze vreme drzim JD i jako sam vezan za isti par i stotine malaca.Veliki procenat JD u Srbiji potice od mojih,cak ja mislim 99%.Ne mogu ti dati moje licne argumente u vezi EBJD jer nisam imao priliku da ih nabavim,ali kao prirodnjak i covek koji se interesuje za osnove genetike cela prica oko EBJD ima smisla i po meni pije vodu.Ali ljudi razlicito pojimaju rec hidrid.Neki misle da je to izoblicena vrsta itd.Drugi misle da je to ukrstanje razlicitih vrsta sto je to i tacno.Postoje forumi na mnogim adresama koje su dostupne svima a takodje mi ostaje da verujem da su zaista varijetet koja je samo recesivna i manje sposobna varijanta da opstane u prirodi.
Nije dokazano da je u prirodi nema.
Voleo bih da ih posedujem i da se licno upoznam sa svim EBJD anomalijama,naravno ako ih pokaze.
Do pisanja cao:ziveli:
 
Iskreno receno i da ih imas pitanje njihovog nastanka i dalje bi ti bilo misteriozno i sve bi se svelo na neko licno misljenje.

Tacno je da nije dokazano da ih nema u prirodi ali nije dokazano ni da ih ima. Sada je pitanje sta je teze dokazati od ta dva dokaza i koju opciju uzeti kao neku polaznu pretpostavku. U osnovi smatra se da te ribe nema u prirodi sve dok neko ne dokaze suprotno a to znaci da je ulovi i prezentira. Godinama to niko nije uradio pa je statistika dosta neumoljiva.

Sve ovo ipak ne dokazije da je to hibrid jer to moze da bude i akvarijumska morfoloska promena i to mnogi veruju. Jednoga dana kada neko uspeno proizvede plavog JD sa tacno opisanom procedurom sve ove nedoumice bice otklonjene. Do tada nam ostaje da polemisemo i verujemo u ono sto verujemo.

Hibridi nastaju ukrstanjem razlivitih vrsta i tu nema dileme a mislim da vecina ljudi to ipak zna. Mozda je veci problem sto se rec hibridizacija uvek spominje u nekom negativnom kontekstu gde se povezuje za neku ribu koja nas bas ne ostavlja ravnodusne, recimo parrot cilklid a u mnogim drugim primerima se precutno prihvata. Sta reci za Black Molly koja je masovno zastupljena u akvaristici? To je hibrid a svi su odusevljeni sa njom.

Eto toliko pa ujedno da ti pozelim srecu da nabavis ove ribe i da zaspes trziste sa plavim Jack Dempsey.
 
Ti i ja se u sustini ni malo ne razlikujemo u misljenju u vezi EBJD.I ako ga nabavim bice ni potrebno bar 2-3 godine da MOZDA dodjem do nosioca plavog gena.A nabaviti maticni par ,cinimi se da je to za sada ne moguca misija.