Bolest gupy-a

Mirka

Member
9 Decembar 2004
858
0
16
63
Beograd
Par puta mi se desilo da gupika naglo smrsa, upadne joj stomak, prestane da jede i na kraju ugine.

Koja je bolest u pitanju i da li postoji nacin da se leci?

Pozdrav. Mirka.
 
Ne, nije riknula zato sto je radjala. Ta koje sam se setila je bila mlada i nije ni radjala.

Pozdrav. Mirka.
 
Mirka, odrediti tacnu dijagnozu i sa dosta vise informacija nego sto si ti dala, je vrlo tesko i nesigurno .

U tvom slucaju moze da bude mnogo razloga zasto se to tako deslio ,tako da ja ne bih da se upustam u dijagnosticiranje . :wink:
 
Fauna nije problem u dijagnozi. Ona je jasna.Ta je bolest, cini mi se poznata kao bolest gupija, a i zivorotki.

Konkretno me interesuje koji je uzrok njenog nastanka i da li moze da se leci (mada sumnjam u to). Mada malo vise pojedinosti o toj bolesti ne bi bilo na odmet da se procita ovde.


Pozdrav. Mirka.
 
Mirka ako mislis na bolest Kolumnaris o njoj je bilo vec reci i objasnjenja kako nastaje.

Kolumnaris izaziva bakterija Chondrococcus columnaaris ili kako je jos nazivaju Flexibacter columnaris .
Ova bakterija je vrlo cesto prisutna kod akvarista koji uzgajaju zivorotke . Uslovi koji su pogodni za pojavu i razvoj ove bakterije su:

- pojava organskih materija u vodi ,
- nedostatak kiseonika u vodi
- i visoka pH vrednost.

Najefikasnije lecenje ove bolesti je preventiva , znaci uklanjaje uslova za pojavu ove bakterije. Inace ova bakterija je osetljiva na sledce antibiotike :

- ampicilline
- cephalotine
- streptomycine
- tetracyclines
- chloramphenicol
- sulphamides
- erythromycine
 
Hvala Fauna. Ti si i ranije pisao o tome ali ja nisam obratila paznju.

Sto se tice upotrebe antibiotika u akvaristici nemam nikakvo iskustvo sa tim.

Kako upotrebiti antibiotik u zajednickom akvarijumu a kako u karantinskom, verovatno postoji razlika.

Pozdrav. Mirka.