Brittle star

stvarno je jako lijepa.
Nažalost o brittle star ne znam ništa osim da relativno sličnih ima u Jadranu i zovemo ih "zmijače".
-one su aktivnije noći?! A preko dana se zavlače ispod kamenja?
 
Ovo je zvezda tropskih mora a za te Jadranske mi fali malo slifa :)

Jesu one nocne ptice lutalice ali ja ih hranim po danu i one se bez problema aktiviraju. Cak uhvate i moj prst :)

Vazno je da one ne diraju korale a ribu ako ulove boze moj :) To se desava.
Jadoduse nisam siguran da li je to Ophiolepis sp. jer ovaj rod je vrlo sarolik pa cak i vrste unutar njega. I ova zvezda menja svoje sare u zavisnosti od "raspolozenja". Nemam nameru da je identifikujem jer bi mi to uzelo puno vremena jer o njima imam samo povrsno znanje. Pored toga ta familija ima mnogo vrsta od kojih mnoge nisu opisane pa je to dodatni razlog da se ne upustam u takvu avanturu.
Sve u svemu vrlo su atraktivne i vredi imati je u akvarijumu.
 
Lepa mala "svemirska" zvezdica. Samo ja ne bih stavljala prstice tamo, blizu nje..radi svake sigurnosti :mrgreen:
predrasude, predrasude....valjam_se
 
Mirka, to kada se zvijezda ulovi s krakom ili krakovima za prst nije ništa opasno ili neugodno. Ustvari to je normalno i navikneš se na taj osječaj.

Vjerojatno takva porodica zvijezda love ribu tak kada je riba jako bolesna ili ako je zvijezda baš opako gladna i nije odavno nahranjena, pa eto riba spava, a zvijezda se pogostila.

Bobane, nisam znala da ova mijenja šare. Što se tiće točne odrede kojoj vrsti spada, vjerujemd a to nikome ovdje nije bitno, jer tako i tako i sami da nabavimo takvu ili sličnu, opet ne bi znali koja je to točno. Bitno je znati osnovne smjernice (po mome), a ne "ime i prezime":mrgreen: