Cephalopholis miniata

jasenka

Active Member
3 Septembar 2003
1,543
0
36
Zagreb
red : Perciformes
podred: Percoidei
porodica: Serranidae (Groupers i Anthias)
rod : Cephalopholis
vrsta: Cephalopholis miniata
latinski: Cephalopholis miniata
engleski: Miniatus Grouper, Coral Hind
hrvatski (pretpostavljeni nazivi):
postojbina: Indijski ocean, Tihi ocean, Crveno more, južna Afrika, Australski otoci
parametri mora: SG 1.020 - 1.025, pH 8.1 - 8.4, Temp. 22 - 28 °C
veličina :eek:ko 45 cm
akvarij: minimalno 750 l, koraljni akvarij s oprezom, riblji akvarij bez malih riba
prehrana: mesojed
ponašanje: predator



opcenito:
Riba pliva po koraljnom grebenu, u stalnoj potrazi za hranom : sitnim ribicama, kozicama i slicnim organizmima koje može progutati . Solitarna riba koju je najbolje drzati po jednu u akvariju. Vrlo lijepa riba, prekrasne jarke crvene boje i plavih to?aka. Pametnih očiju s kojima traži pljen. Uvijek u potrazi za hranom.
prehrana: Hraniti je 2-3 puta na tjedan, pomalo -, komadi lignji, skoljki, male ribice ili dio ribljeg mesa. Može dnevno pojesti kolicinu jednaku svojoj težini.
Akvarij s puno mjesta za plivanje, ali i pecinama za skrivanje. Veliki akvarij s vrlo jakom filtracijom radi njenog brzog metabolizma i jakog zagađivanja mora u akvariju. živo kamenje obraslo zivotom. Akvarij koraljni ili riblji. U koraljnom akvariju na meniu mu je sve što stane u usta, od ukrasnih kozica do malih ribica, koralje ne dira. U akvariju s samo ribama treba pripaziti na veličinu ostalih sustanara jer svaka manja ribica ce vrlo vjerojatno postati ručak.

Izuzetno inteligentna i miroljubiva prema ruci koja je hrani.

 

Attachments

  • Cephalopholis-miniata.jpg
    Cephalopholis-miniata.jpg
    86.8 KB · Pregleda: 11
Lep opis ove vrste ribe koja je po meni zaista krupna riba da bi je mogli drzati u nekom manjem zajednickom akvarijumu, sto opet znaci da nije tako cesto vidjena kod nas ...jesam li u pravu? :rolleyes:

Jasenka, ovo je tvoja riba na fotografiji Cephalopholis miniata?
 
Jeste to krupma riba samo sto se u prodaji uvek nalaze mladi primerci koji su oko 10 - 15 cm
Evo slikao sam ga u ruci pa mozes da procenis tu prodajnu velicinu.
Inace to je riba koja se skoro uvek nalazi u prodaji pa samim tim ne bi trebalo da bude problem da se nabavi.
 

Attachments

  • DSCF6483.jpg
    DSCF6483.jpg
    32.7 KB · Pregleda: 9
  • DSCF6490.jpg
    DSCF6490.jpg
    27 KB · Pregleda: 7
Kao i sve morske ribe, veoma interesantna u pogledu boje i oblika.
Jasenka, kako to da se hrani samo par puta nedeljno (tjedno) kad je veliki ljubitelj hrane? :ebote:
 
Lep opis ove vrste ribe koja je po meni zaista krupna riba da bi je mogli drzati u nekom manjem zajednickom akvarijumu, sto opet znaci da nije tako cesto vidjena kod nas ...jesam li u pravu? :rolleyes:

Jasenka, ovo je tvoja riba na fotografiji Cephalopholis miniata?

Fauna, nije to moja riba, nego kako za art radim bazu podataka i artu je jedan ducan postao sponzor, dogovor je s njima da me zovu svaki puta kada dobiju nove organizme, pa ih slikam i ako nemam svoga vlastitog iskustva pisem iskustva koja pronadjem u literaturi i na webu..tako je i s tom ribom. To objavim s popisom pristiglih organizama, tako da si ljudi iz prve ruke mogu procitati o ribi koju uzimaju.
Koliko znam, kod nas ta vrsta dolazi dosta rijetko, no taj jedan primjerak je prodan par dana nakon sto je stigao-za koga, nemam poijma, mozda koji akvarij u kakvom hotelu ili trgovackom centru. Tko ce ga znati.

Kao i sve morske ribe, veoma interesantna u pogledu boje i oblika.
Jasenka, kako to da se hrani samo par puta nedeljno (tjedno) kad je veliki ljubitelj hrane?
Ne znam zasto su to naveli na vise strana, no vjerojatno se tako hrani u prirodi...ne mogu suditi o tocnosti podataka, no na tu sam informaciju naisla na vise mjesta te sam ju i sama navela. Koliko sam vidjela isto je i za lionfisha i za murinu tj. sve te takve vece predatorske ribe...bit ce da zbog kolicine koliko mogu pojesti im je dovoljno jesti jednom do dva puta na tjedan, dok manje ribice sve jedu vise puta dnevno.
 
To je zato što je riba predator i hrani se sa lignjama, drugim ribama itd... uglavnom desilo bi se preveliko onečišćenje vode da ju hranimo tako agresivno svaki dan...
Nešto slično kao i lionfish... 3-4 puta tjedno - uvrh glave!!

Inače, živjeli vi svi meni:ziveli:
 
Fauna, nije to moja riba, nego kako za art radim bazu podataka i artu je jedan ducan postao sponzor, dogovor je s njima da me zovu svaki puta kada dobiju nove organizme, pa ih slikam i ako nemam svoga vlastitog iskustva pisem iskustva koja pronadjem u literaturi i na webu..tako je i s tom ribom. To objavim s popisom pristiglih organizama, tako da si ljudi iz prve ruke mogu procitati o ribi koju uzimaju.
Koliko znam, kod nas ta vrsta dolazi dosta rijetko, no taj jedan primjerak je prodan par dana nakon sto je stigao-za koga, nemam poijma, mozda koji akvarij u kakvom hotelu ili trgovackom centru. Tko ce ga znati.

Nema veze sto nije tvoja ,pitao sam onako vise iz radoznalosti jer sam u prvi mah pomislio da si je nabavila i da je kod tebe u akvarijumu.;)

Nego , vidim i Stina barata sa nekim podacima o ovoj vrsti ribe mozda je on poseduje... Nema ga duze vreme, pa ko ce znati koliko je sada napredovao u morskoj...:D