Check valve

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Iznenadni nestanak struje moze da nam dobro zagorca akvaristicki zivot. Akvarijum nam ostane bez grejanja, stane kompresor vazduha, osvetljenje itd
U takvoj situaciji mi retko se setimo da je tu prisutan i jedan problem a to je da voda moze u takvoj situaciji da stigne u nas kompresor. To je pogotovo izrazeno kod kompresora koji su duze u radu i kada su membrane ventila izgubile na svojoj elasticnosti pa dolazi do povratnog propustanja vazduha. Normalno ovo sve vazi ako je kompresor ispod nivoa vode a u vecini slucaja i jeste.
Da budem iskren, desilo se to i meni :)

Zastita protiv ove pojave postoji, za to se pobrinula akvaristicka industrija, i ona se sastoji u jednom malom i prostom uredjaju koji se postavi na silikonsko crevo izmedju pumpe i izlaza vazduha. Taj uredjaj je u stvari vrlo prosti nepovratni ventil. Da bi bolje razumeli kako on radi samo se setite ventila na gumi bicikla. Taj uredjaj je jeftin i u situaciji kada dodje do nestanka struje pruza nam efikasnu zastitu i spada u grupu opreme koju bi svaki akvarista trebao da poseduje.

DIY majstori evo vam izazov :)

DSC04269.jpg
 
Da, veoma korisna stvarcica i potreba bas svakome ko poseduje bilo koji akvarijum sa prikljucenom vazdusnom pumpom.
Ali nazalost ove male stvarcice ljudi bukvalno izbegavaju da kupe jer smatraju da je to za njih bezpotrebna dodatna investicija ( kao da kosta "100 dukata") :x
A kada se desi ono najgore, tada dolaze i ne pitaju koliko kosta. :p Klasican primer nasih balkanskih ljudi. :wink:
 
POstavite ako je to moguce

FIlter i akvarij u istom nivou i nema nikada problema i kad nestane struje sa protokom vode jer se razina vode izjednaci u filteru ili sumpu i akvariju. Moj stari akvarij je tako radio i na novom cu upotrijebiti isti princip. Filter pored akvarija (da se ne vidi naravno u ormaricu).

Pozdrav
 
To je tacno ali ima situacija kada ljudi sve to sakriju u vetrini ispod akvarijuma i tada je ova stvarcica korisna.
Ja je licno nikada nisam koristio jer je kod mene obrnuti slucaj. Kompresor je u podkrovlju zgrade pa nema nikakvih sansi da se voda vrati u njega. Inace ovu stvarcicu mnogi koriste jer zele da zastite kompresor.