cijanid i lov koraljnih riba

jasenka

Active Member
3 Septembar 2003
1,543
0
36
Zagreb
Zbog nekih nedavnih saznanja, zanima me vise o samom cijanidu i ulovu tropskih koraljnih riba.
Vjerujem da mi ti Bobane tu najvise mozes pomoci, da si se susretao u prodaji s ribom ulovljenom na taj nacin.
Mozda i nisi, mozda su kod vas zakoni takvi da se takva riba uopce ne prihvaca u ducane.
No kako mi, koji dodjemo u neki ducan mozemo prepoznati ribu ulovljenu cijanidom. (znam da je siguran nacin gledati ribu neko duze vrijeme, nekih par tjedana, ali kod nas nije situacija da mozes ici u ducan 2-3 tjedna i cekati da se riba ponasa normalno, jer premalo ima riba koje pristignu u akvarije i sve se odmah proda. Drugi je isto problem, ako se ode van, recimo u Sloveniju, Austriju, Madarsku...nebitno, tamo sigurno ne mozemo biti sigurni kada je riba pristigla.
Kako se ponasa riba ulovljena na taj nacin? Koji su simptomi i koliko dugo moze prezivjeti i sto je najbitnije koji postotak ribe prezivi.

Negdje sam citala da takva riba cak i jede normalno, pa onda odjednom ugine. Da cijanid djeluje na disne putove i skrge, pa se ustvari riba ugusi i da moze i do nekoliko dana cak i u akvariju biti normalna i onda samo klone i ugine.
Voljela bih da malo prodiskutiramo o toj temi o kojoj se nazalost ne prica previse
 
Koliko ja znam lov ribe cijanidom je zabranjen u celom svetu. Naravno, ne retko se ljudi, posebno u siromsnijim zemljama, ne pridrzavaju ovoga.

Riba se lovi tako sto pomocu preskalice u neposrednu blizinu ribe se ispusta otrov, kada je doza blaga otrov samo osamuti ribu dovoljno da je ronilac uhvati rukom i smesti u box. Ukoliko je doza jaca, takva riba se i ne izvozi jer moze trajno da je osteti ili usmrti a takvu ribu retko ko kupuje.

Ono sto je najveci problem kod lova cijanidom nije uticaj otrova na ulovljenu ribu, vec sto se takav lov odvija pored korala i zivog kamenja. Otrov ostaje u vodi i trajno ostecuje cele koralne grbene i sve njegove stanovnike, Ubijena riba prejakom dozom najcesce ostaje u vodi i postaje hrana za mnoga stvorenja koja zive oko korala, cime otrov nastavlja svoj smrtonosni ciklus.

Tuzno je to, ne znam kako prepoznati ovako ulovljenu ribu u prodavnici ali bilo bi korisno to znati. jer je sigurno ne bi nikada kupio.
 
hvala Eddie, ma to sve odprilike i ja znam.
A bas to, kako prepoznati ribu, to me zanima. Naravno da ne bi niti ja takvu ribu kupila, ejr je u 90% slucajeva osudjena na smrt kroz par dana, a to nije samo da smo bacili novce (kada se radi o morskoj akvaristici, neke ribe prelaze dosta velike cifre), nego je problem u tome da smo si mi takvzu ribu zeljeli, otisli po nju i do 300-injak km-a u jednom pravcu (pa i vise), a nakraju samo razocarenje