ciklidi u 75 l

miana

Member
4 Oktobar 2006
62
0
6
46
Vares
Pozdrav svima ,mogla bih dobiti odgovor na ovo pitanje iz nekih drugih izvora ,ali rekoh da opalim i ovdje svoj prvi post ,kad sam vec clan! ;)

Koje bi jos ciklide ubacila sa Ramirezima u aq od 75 l? I koliko ukupno patuljastih ciklida mogu imati ,zajedno sa ostalim ribama u mom aq? I da li ih uopste mogu jos imati?
Na tu litrazu trenutno imam:

3 X M.Ramirezi (dodala bi jos jednu ,dvije zenke)
12 X Paracheirodon innesi(neonke)
2X Corydoras aeneus
2x Ancistrus (sa nekoliko beba)
1X Aymonier (trenutno tu zbog problema sa algama)

Hvala ,Miana
 
Pozdrav tebi Miana i dobro nam dosla na forum.
Sramota da nijedan drugi izvor nije dao misljenje pa cu morati ja.
U 75l nemas mnogo veliki izbor riba koje mozes drzati, na zalost izbor u nasim radnjama je jos manji. Ako pogledamo to iz nekog veselog ugla bar nam je posao znatno olaksan. Manje izbora manje lupanja glavom.
Patuljasti ciklidi jesu mali ali su teritorijalni stoga se ne moze racunati da u 75l moze da stane 20 riba. Neki broj od 2-6 bi bio optimalan, zavisno od uredjenja akvarijuma. Svakom paru riba treba obezbediti skroviste i kamen ili pecinicu koju ce smatrati za dom a da je dovoljno udaljen od susednog para. U dobro ubiljenom i aranziranom akvarijumu moze boraviti vise parova patuljaka, posebno ako se odlucis za vise vrsta.
Apistogramma ima dosta vrsta , kod nas u prodaji nekih 5-6.
Sem ramireza imas opciju altispinoze(nesto ruznija varijanta rama), kakadu rama (Apistogramma cacatuoides), A. nijsseni... i mozd ajos par vrsta.
Po meni kakadu je najlepsi patuljak kojeg sam ikad video da pliva.
Ako nisi preterano vezana za J.Americki biotop mozes akvarijum obogatiti sa parom kribenzisa (Pelvicachromis pulcher) s'tim da su oni nesto agresivniji i da bi se morali drzati dalje od ramova(njihova bi pecinica trebalo biti daleko od para ramova).
A mozda je dosta jedan par patuljaka u akvarijumu, posto uglavnom zauzimaju dno akvarijuma, neonke su tu da plivuckaju po sredini i povrsini ja bi dodao jedan par skalara ili bar jos jedno jato tetri (rio tetre, kraljevske tetre ili hokej tetre-bar 20-tak)
Znam da ti nisam mnogo pomogao ali jedno su mastanja i zelje a drugo nase mogucnosti ili mogucnosti naseg lokalnog trgovca.
Uzgred, lepe ti te oke....avatarske. :)