Cikliranje vode

cakivr

Member
4 Novembar 2011
35
1
8
33
Akvarijum
www.beke.co.nz
Uzeo sam novi akvarijum :) pre par dana sam sipao vodu...recite mi postupak cikliaranja vode,tj.kako se uopste taj proces postize ... ? koliko dugo ? sta ? kako ? nikad do sada nisam to radio jer mi je ovo prvi aq,a cuo sam da je to potrebno pre ubacivanja ribica....
 
Ah, to cikliranje vode... Svako ima neke svoje postupke i misle da je to najispravniji nacin ali u sustini sve se svodi na jedno, pustiti kompletan akvarijum sa svom pratecom opremom u rad . Znaci, postavi podlogu koju zelis , bilje posadi koje zelis , nemoj odmah prvi dan pustati ribe (malo sacekaj) i sto je najvaznije nemoj da ubacujes preterano hrane ribama narednih desetak dana. Naravno, filter slozis u zavisnosti koji tip imas, kanister, spoljni DIY, unutrasnji ili neki drugi. Ako zelis ubrzati cikliranje, ubaci neki prepparat sa korisnim bakterijama i u sustini to je to. ;)
 
Cikliranje je postizanje biološke ravnoteže u akvarijumu. Potrebno je da voda dobije određeni "kvalitet" kako bi bilo što manje problema u daljem razvoju tog akvarijuma.

Cilj je izbeći nagomilavanje amonijaka, pojavu algi (koje napreduju brže od biljaka) i nekih bolesti riba. Zbog toga se pre naseljavanja akvarijum pusti da neko vreme radi "na prazno" (bez riba), da bi se taj proces započeo.

Ovako otprilike izgleda ciklus kruženja azota u akvarijumu:

Hrana - Ribe - Izmet (Amonijak) - Bakterije - Nitriti - Bakterije - Nitrati - Biljke i Alge

Dakle, hranom ponovo dodajemo elemente koji se dalje razgrađuju, a posao bakterija je da štetni amonijak pretvore u nitrate koji pogoduju biljkama, ali i algama.

Uzima se da za pravilno cikliranje treba ne manje od 20 dana. To je period kada i novoposađene biljke počnu da se ukorenjuju i da se hrane preko podloge i preko vodene kolone. Dobro ubiljen akvarijum obezbeđuje dovoljnu količinu kiseonika u vodi i dobru potrošnju raspoloživih hranjivih materija. Na taj način alge ostaju bez uslova za napredovanje.

Kraće rečeno je onako kako je napisao Fauna, i ima izuzetaka od akvarijuma do akvarijuma.

Opšti savet koji ti mogu dati je - ne žuri.
 
Pozdrav!Koliko cesto treba hraniti "prazan akvarijum" u periodu cikliranja, i sta je pozeljno sem hrane ubaciti u vodu?Cuo sam da je pre sipanja vode, korisno da voda ostoji neko vreme, koliko dana bi bilo idealno?
 
Nema potrebe ubacivati hranu u prazan akvarijum. Bakteriji ce da se nastane u svakom slucaju jer voda nije sterilna a njihova kolicina bice srazmerna kolicini hrane za njih. Kada ubacis ribe i pocnes da ih hranis onda ce vremenom i brojnost bakterija da se poveca. Zato je i napomenuto da se ne preteruje sa hranjenjem u samom pocetku jer je potrebno neko vreme da se sve to zahukta.

Priprema vode pre unosa u akvarijum je specificna i sve zavisi sta koristis. Obicno se preporucuje da voda malo odstoji ako ima hlora itd. Potrebno je i vreme da se rastvori kiseonik, izadje ugljendioksid, ... Eto nema pravila to ti sam treba da odlucis. Ako nisi siguran u sve to onda ostavi vodu da prenoci :)
 
Ako nemas ribe ili puzeve nema svrhe ili ubaci sasvim malo ako mislis da bakterije nemaju sta da jedu.
 
Imam ancistrusa,ali on je u drugom akvarijumu,kada bi bilo pogodno da ga prebacim u ovaj drugi akvarijum s tim da sam pocela ciklirati akvarijum od pre petnaestak dana?
 
Zdravo, moze li mi neko pomoci, imam problem sa akvarijumom. Naime, uzela sam jewel akvarijum 70l, sa njim takodje podlogu, kamen i drvo kao dekoraciju. Pored svega toga, stavila sam i par kamenja koje sam donela sa plaze, prethodno sam ga dobro iskuvala. Problem je u tome sto je voda bila bas mutna nakon dva dana, nije se izbistrila uopste. Kad sam izvadila to kamenje sa plaze, pocela je da se bistri ali i dalje su ostali mehurici po celom akcarijumu. Ne znam sta da radim, da li da zamenim deo vode? Hvala unapred! :)
 
Kamenje sa plaze, pretpostavljam morske, nije dobra ideja pogotovo ako je supljikavo.
Koja je podloga u pitanju i da li je oprana?
Mehurici po akvarijumu su normalna pojava i nestace za nekoliko dana. Ubaci neki preparat sa kulturom korisnih bakterija da ubrzas cikliranje.