Colisa lalia-patuljasti gurami

maki

New Member
16 Septembar 2005
15
0
1
beograd
muzjak patuljastog guramija doista je lepa riba. zbog jarkih boja koje poseduje bilo bi steta ne imati ovu ribu u svom aq. ova riba svoja peraja na stomaku koristi kao culo dodira. zenka je uglavnom neupadljiva, ali za mene nista manje lepa. i ona poseduje pruge po telu kao i muzjak ali se jako slabo primecuju
muzjaci ove vrste po pravilu bi bez problema trebali da zive u zajednickom akvarijumu. ali pravila su tu da se krse.moj doticni muzjak je ubio druga dva :twisted: . tako da nista nije iskljuceno.
mreste se u mehuricu. kad se stavi u spremnik za razmnozavanje, muzjak ce napraviti lebdece gnezdo.slinom ce obloziti mehurice i onda ih ispljunuti. to ce raditi sve dok gnezdo ne bude 7 do 5cm siroko. onda dolazi udvaranje. zenka izbacuje jajasca, muzjak ih skuplja i nosi u gnedo da ih oplodi.nakon 36 do48 sati izleci ce se mladi. za vreme mresta muzjak je jako agresivan prema zenki.
od hrane prihvata sve.
zaboravih da kazem i da postoje dve varijacije na boju. muzjak moze biti neonsko plavi ili sa crveno plavim prugicama.
 

Attachments

  • 002_resize.jpg
    002_resize.jpg
    60.4 KB · Pregleda: 26
  • 014_resize.jpg
    014_resize.jpg
    43.9 KB · Pregleda: 20
  • 035_resize.jpg
    035_resize.jpg
    54.1 KB · Pregleda: 23
  • zenka_001.jpg
    zenka_001.jpg
    57.4 KB · Pregleda: 24
  • zenka_002.jpg
    zenka_002.jpg
    42 KB · Pregleda: 21
Da maki, ova tvoja Colisa lalia je varijetitet Blue gourami . Mada postoji vise od dva varijetiteta, Cobalt blue gourami, Powder Blue, Neon gourami, Rainbuow, Red... i ko zna kakvi ce jos biti varijacija u skorije vreme ... :wink:

Nego reci mi maki, da li si uspela da izmrestis ove prelepe ribe? Znam da su ih mnogi akvaristi (hobisti) uspeli da izmreste ,dok kod nasih odgajivaca to nije slucaj , skoro da ih nema. Ako si uspela da ih izmrestis, ne bi bilo lose da recima i slikom (fotografijama) hronoloski predstavis takav mrest. :wink:


BTW.
Ovde moram da napomenem kada kazem na odgajivace tu mislim na akvariste koji profesionalno odgajaju ribe ,znaci prodaju odgajene ribe na veliko.
 
To na slici je Cobalt blue dwarf gourami. Zenka koja je na slici ne pripada tom varijetetu vec dwarf gourami ili flame red dwarf gourami.

Zenka Cobalt blue dwarf gourami je isto tako kobaltno plava kao i muzjak.

Sad jedino ako je slika takva pa da se uopste nevidi ta kobaltno plava boja mada ne verujem jer se na drugoj ribi lepo vidi.
 
Evo par slicica tih patuljastih guramija.

Ovo su Cobalt blue dwarf gourami.

DSC06249.jpg


DSC06265.jpg



Ovde je i drugi varijetet, Flame red dwarf gourami:

DSC06283.jpg