Crevni paraziti, barem mislim

dimi

New Member
14 Jun 2024
9
0
1
21
Poštovani

Imam akvarijum 60 litrara, fabricki fluvar spec16, akvarijum je aktivan 2 godine i vecina ribica su toliko i žive (ember tetre, razbore i ancistrus). Pre par meseci mi je uginuo borac zbog povrede o kamen, i tom prilikom sam uzeo druge jatne ribice. Sada ih trenutno imam razbore, ember tetre, rodostomusi, gupike i jedan ancistrus. Imao sam trichogastera koji je uginuo, bio je jako mrsav i ne preterano aktivan poslednjih par dana pred uginuce, posle toga jos jedna gupika isti slucaj samo se na kraju iskrivila i imala grbu na ledjima. Svi u akvaristickim radnjama su mi rekli da je to verovatno crevni parazit medjutim niko nema lek za to. Prethodnih par dana citam teme na forumu i primetio sam za panacur. Pa zelim da Vas pitam ako mozete detaljnije da mi kazete za tretman. Takodje sam procitao na internetu a i rekla mi je jedan veterinar za orvagil i rekla mi je za doziranje. Ja bih opet da se posavetujem i kod Vas. Poslacu sliku trichogastera koji je uginuo kao i gupike i celokupnog akvarijuma. Sto se tice odrzavanja cistim ga jednom nedeljno, sifoniram povrsinu, a dublje sifoniranje radim jednom mesecno. Ciscenje samog filtera radim obrnuto od sifoniranja (sifoniram pa za dve nedelje filter pa opet za dve nedelje sifoniram....). Takodje posto sam postao jako skeptican primetio sam nesto iz anusa ancistrusa medjutim ne deluje mi da je crv kao sto je na temi kojoj ste okacili. Poslacu i te slike.

Zahvaljujem Vam se unapred,
Pozdrav
 

Attachments

  • trichogaster.jpg
    trichogaster.jpg
    148.4 KB · Pregleda: 0
  • guppy.jpg
    guppy.jpg
    128.9 KB · Pregleda: 0
  • ancistrus2.jpg
    ancistrus2.jpg
    109.5 KB · Pregleda: 0
  • ancistrus1.jpg
    ancistrus1.jpg
    142.4 KB · Pregleda: 0
  • akvarijum.jpg
    akvarijum.jpg
    276.2 KB · Pregleda: 0
Zaboravio sam i ovaj deo. Trenutno sve ribe izgledaju normalno, aktivne su, jedu, medjutim plasim sa da i ostale nisu zarazene pa bih mozda preventivno neki tretman odradio. Nijedna riba nije uguinula u akvarijumu izvadio sam ih u teglu pored kad su vec bile u losem stanju. Celokupna slika je pre samog ciscenja pa je zato malo neurednije staklo :)
 
Da budem iskren, ovo treba da je u forumu kao tema a ne kao privatna poruka. Kada je javno onda posluzi i drugima kao i daje mogucnost da vise ljudi iznesu svoje iskustvo.

Mislim da ti ne treba puno da se sekiras radi svega sto se desava u tvom akvarijumu, sve mi nekako deluje poznato :)
Borac je poznat po svom kratkom veku, ne zive oni dugo, pa tako da je dosta tesko reci da li je uginuo od starosti ili povrede. U svakom slucaju to nije bila neka bakterisja infekcija jer bi ti to video. Slican je problem i sa gurami ribama. Na zalost one su cesto zarazene myxozoans sporama i ti samo vidis da riba propada, kako bi rekli, samo kost i koza i na kraju ugine. Dan tu odmah pomenem, za to nema leka za sada i to je tako.
Guppy ribe su problem za sebe i tu se javljaju nekoliko parazita koji bukvalno uniste ribe ili samo jednu ribu u nekom kratkom periodu. Tetrahymena je i dobila drugo ime, ubica Guppy riba, Ichthyobodo je isto tako cesta i opasan parazit, Chilodonella rame uz rame sa ostalima i na kraju Gyrodactylus i Dactylogyrus, pljostati crvi. Svakog meseca uvezemo nekiliko hiljada Guppy riba i uvek ista prica, nesto od ovoga sto sam nabrojao.
Ti licno imas male sanse da vidis o cemu se radi osim ako nemas opremu kod kuce za to. FMC pomaze mada licno mislim da kada ribe dolju u tako bednu situaciju najbolja je eutanazija.
Znam da se na internetu provlace price, pogotovo kod facebook eksperta, da su kojekakvi crvi krivi za sve to ali je istina daleko od toga i ja to doro znam.
 
Hvala na odgovoru. Mogu da otvorim temu i kopiram Vasu i moje poruke. Nisam bio siguran posto sam nov clan i ima slicnih tema da li da otvaram ili da bude privatna konverzacija.

Borac je nazalost ipak od povrede. Jeste bio star, kod mene je bio 1 godinu i 2 meseca, a kad je dosao kod mene verovatno je imao 5,6 meseci sto se sve poklapa. Medjutim desilo se to da je bio najnormalniji, aktivan kao i prvog dana i posle sipanja voda nisam mogao nigde da ga nadjem. A on je bio zaglavljen uz kamen. Na zalost kada sam ga izvadio, imao je vertikalnu liniju na sred tela, i deo od te linije pa sve do repa je pobeleo i bio nepokretan. Ubrzo je uginuo. Zbog toga i ne kupujem vise specificnije ribe koje su same jer me previse pogodilo pogotovo zato sto znam da sam ja kriv u ovom slucaju. Od tada sam samo jatne ribe kupovao.

Sto se tice trenutnog desavanja, stavio sam izmrvljen orvagil za svaki slucaj kao preporuku od veterinara. Stavio sam ukupno 1000mg na 60litara vode. U cetvrtak cu da menjam vodu. Za sada su sve ribe dobro i normalno se ponasaju. Inace jos nesto sam primetio a to je da na ancistrusu su brkovi krenuli da blede. Ne svi ali poneki. Poslacu i tu sliku.

Samo mi jos jednom potvrdite da li da prekopiram sve kao novu public temu. Nije mi problem.
 

Attachments

  • akvarijum2.jpg
    akvarijum2.jpg
    176.9 KB · Pregleda: 1
Pravo da ti kazem ja licno nisam pristalica tih "slepih" terapija. Metronidazole, ta se tako izrazim, napada Gram negativne anaerobne bakterije i vise se u akvaristici koristi u borbi protiv protozoa.
Kada to ubacis u akvarijum, umrvljeni ili ne, sve to ode na dno i naravno, Ancistrusi to lepo pokupe. Ako se metronidazole nije rastvorio eto ti veselja, najela se riba antibiotika :)
To su stvari o kojima treba da razmislis pre upotrebe u akvarijumu. Druga je prica ako imas rezevni akvarijum gde to sve obavljas.
Sto se tice borca mozda se i zaglavio negde pa se bukvalno udavio, on mora da udahne vazduh. Sve u svemu takve stvari se desavaju i ako to prihvatimo kao normalno onda je sve ok.
 
Pratim situaciju pa cemo da vidimo. Svi su normalni. Planiram im ubaciti u crvenu papriku i tikvicu, barenu. I takodje su mi preporucili neki preparat voogle koji poboljsava imunitet ribama. A šta se dešava u slucajevima kada ancistrus pojede antibiotik? Ove blede brkove je imao i pre nego sto sam ubacio orvagil.
 
Godinama sam, gajio i mrestio Ancistruse i mogu da kažem da je to jedna od najzahvalnijih riba za rad. U pocetku sam se i ja sluđivao sa kojekakvim nazovi parazitima dok nisam shvatio da u tome ima dosta preterivanja. Riba kao i svako živo biće nosi u sebi razne parazite, protozoe, bakterije i ko zna čega još. Zato je bitno da akvarijunm bude zdrava sredina, da se korektno održava i sa većinom navedenog izboriće se imuni sistem ribe. Kvalitetna hrana je isto tako bitan faktor u svemu tome.
Barena tikvica i sveža crvena paprika su po mom iskustvu odlična hrana za ancistruse.
Nabavi ženku i stavi neku šuplji cev i da vidiš veselja kad malci počnu da se pojavljuju u akvarijumu.
 
Mislim da mi je mali akvarijum za dva ancistrusa. Za par meseci planiram da uzmem od 125 litara i tada planiram da uzmem jos jednog ancistrusa jer sam i ja fasciniran njima. On mi je prva riba pa tako i ostao omiljen. Sto se tice hrane koristim kupljenu hranu, listice. A za ancistrusa nisam siguran kako se zove hrana, ali u pitanju su tablete od sere. On ih prozdire, tacno zna uvece gde ubacujem tabletu i gde da ceka. Evo vec dve godine imam ovaj akvarijum i citao sam iz raznih izvora o raznovrsnim stvarima a opet se osecam kao da ne znam ni petinu. Pogotovo sto sam programerske struke i tek mi onda biologija i vodeni svet ne ide najbolje a tek da ne pricam o lekovima i bolestima. Nadam se da nisam pogresio sto sam ubacio orvagil i da mu ti bledi brkovi samo genetika.
 
U medjuvremenu nijedna nije uginula ili pokazala neki simptom. Medjutim naravno mora jos nesto lose da se desi a to je da je jedna riba skroz bez repa i ima nesto belo sa gornje strane. Poslacu sliku. Prebacio sam je u zagradjeni deo da vidim da li ce se oporaviti posto ne pliva bas najbolje. Da li neko zna zasto se ovo desilo?IMG_4870.jpeg
 
Bakteriolosko raspadanje peraja.
Mislim da je kasno za lecenje ali mozes da pokusas.
Nadji temu o tome na forumu pa procitaj.
 
Zdravo,

zavrsio ispite pa napokon mogu da se vratim akvaristici. Znam za ulje karanfilica, koristio sam za prethodne ribe koje su bas bile lose, medjutim ovu nisam mogao jer je pored tog repica plivala normalno, a tih mesec dana mi nije bilo najsrecnijih sto se tice uginuca (3 ribice) i nisam prosto mogao da okoncam jos jednu ribicu. I na kraju sam odlucio ako bude gore za dan dva izbacicu je. Medjutim ona je nastavila da zivi, pa je za par dana krenula da jede, i evo slike od danas pre sredjivanja akvarijuma :) Dobila je na masi oporavila se skoro do kraja. Verujem da treba jos nedelju dve da repic poraste do kraja ali kako sam je izvadio iz ovog boxa posle skoro 2 nedelje odmah se prikljucila ostalima. Moja pretpostavka je da je orvagil ubio sta god je bilo lose (a verujem i dobre bakterije), a onda sam poceo i sa voogle preparatom za imunitet riba i da im je to verovatno pomoglo, jer nista dodatno nisam stavljao ili radio drugacije od uobicaenog, takodje pretpostavljam da nije bila u ovom boxu da bi je druge ribice okoncale...

Takodje kupio sam serine testove za no2,no3, po4. Svi testovi su kako treba pre i posle zamene vode, no2 uopste nije skocio kao ni po4, a no3 je pre bio izmedju 0 i 10 mg/l a posle na 0.
 

Attachments

  • WhatsApp Image 2024-07-05 at 20.08.03_5bbc3618.jpg
    WhatsApp Image 2024-07-05 at 20.08.03_5bbc3618.jpg
    242.1 KB · Pregleda: 6
Ocito da nije zakacilo osnovu repnog peraja mada je tako izgledalo na prethodnoj slici. Vidim da je peraje pocelo da raste i to je dobro. Metronidazole je izuzetno dobar lek i ja ga cesto koristim, to treba uvek imati pri ruci. Ne napada metronidazole sve bakterije, taman posla. Njegovo glavno delovanje je na anaerobne bakterije tako da se ne sekiramo za nas filter :) Za bicare je car, rastura ih do besvesti i ne bi me iznenadilo da su oni uzrok tvojih problema :)

Sto se tice te analitike vode evo jedno pitanje, nije bas retoricko ali tako nekako. Sta ces da radis ako ti rezultati analiza odu u neke neslucene vrednosti. Da li za to imas plan? Mislim, nije problem da se meri PO4-3 neg sta posle.
 
Ovo mi je prvi put da testiram i ista petljam oko parametara vode, ove dve godine sam radio sve po ps-u, nedeljno menjanje vode, jednom u mesec-mesec i po filter, sifoniram, ne preterujem u ishrani, ne prenatrpavam akvarijum, pa verovatno zbog toga nisam ni imao potrebe da razmisljam o tome. Sada sam uzeo da testiram da vidim da li je mozda voda uzrok desavanja ali ocigledno da nije. Verovatno bih se prvo posavetovao sa covekom kod kojeg sam i ribe kupovao, on me je dosta puta po savetovao i pomogao (ne mislim na to da me je savetovao kako bih kupovao kod njih, vec mi je govorio neke trikove kako da ustedim kada je bila neka losija tura ribice da je preskocim itd..) a naravno tu je i internet. Sa obzirom da mi je hemija i biologija potpuno strana i da polako ulazik u svet akvaristike ne usudjujem se bas na svoju ruku da radim neke nove stvari.
 
Nažalost opet losa vest. Primetio sam da se jedna gupika izdvaja jos pre 5,6 dana medjutim delovala je ok. Medjutim danas sam primetio bas dugacak koncast izmet, ne onako debeo kao kod platika vec bas bas tanak. Evo slika. Kakvo je vase misljenje? Stvarno sam nekako izgubio snage da borim sa ovim. Bas dugo traje. Mislim da bi bilo previse opet stavljati orvagil u akvarijum ali sta znam..
 

Attachments

  • IMG_5032.jpeg
    IMG_5032.jpeg
    140.2 KB · Pregleda: 3
  • IMG_5033.jpeg
    IMG_5033.jpeg
    155.5 KB · Pregleda: 3
Kad se odlucis za ribe koje relativno kratko zive onda su ovakve pojave normalne. Uvek se nesto desava, uvek se neka riba pati i muci.
Izdvoji tu ribu u posebnu posudu, koristi tu akvarijumsku vodu koju imas i ubaci 2 grama soli po litri i ostavi je takodva tri dana, videces kako se ponasa i da li je ovo sto kazem vredelo.
Inace Guppy zive par godina i to je to. Brzo rastu ali i brzo stare a starost nosi svoje breme.