Cudno ponasanje neonke

MArkisha

Super Moderator
Staff member
26 Januar 2006
348
4
18
Karaburma
Pre mozda 3 meseca primetio sam da jedna neonka cudno pliva.Kao da ne uspeva da odrzi telo u horizontali nego nonstop stoji uspravno(glava gore),pliva tako uspravno i pomera se taman toliko da zadrzi svoj polozaj...Pri hranjenju neonka pliva malo uspravno malo horizontalno al cim zavrsi sa obrokom nastavlja da uspravnim plivanjem...Ribica normalno jede,ne skriva se,itd...
Posle par dana dolazili su nam u posetu drugovi clanovi sajta i jedan je prokomentarisao da je moguce da se ona ponasa tako zbog ostecenog ribljeg mehura,ili zbog tvrde vode ako je u pitanju zenka nemoze da izbaci ikru itd...Zagledajuci je primetio sam da je vrlo malo naduvena u predelu analnog peraja ili mi se to samo ucinilo...U svakom slucaju dobio sam preporuku da je bacim jer nema joj spasa....
Ipak je nisam bacio i posle par dana nisam je video,pri brojanju utvrdio sam da su svih 19 neonki tu,sto znaci da se ta oporavila!
E sad...
Juce se opet pojavila neonka koja se ponasa isto,neznam dal je to ona od pre 3 meseca ili neka druga ali me interesuje ako je neko imao sa ovim problemom iskustva da napise o cemu se radi,jer odnedavno sam poceo da sipam relativno meku vodu pa u tom aq imam vodu:ph oko 7, kh3-4, gh8...
 
Mislim da je nemoguce da se kaze nesto vise po ovome pitanju. Uzrok takvog ponasanja moze da bude razliciti i moze da bude izazvan kojekakvim bolestima ali i spoljnim prolaznim faktorima.
Ako je neka bolest onda bas i ne mozes puno da ucinis pogotovo sto su druge ribe u redu. Mozda je samo ta jedinka obolela pa tako reaguje.
Sto se tice trvdoce vode to bas mi deluje nerealno. Tako nesto bi se videlo i na drugim ribama a kazes da ih imas 19.

Povedi racuna i o hrani. Cesto se desava da riba ima problema sa probavom pogotovo ako se daje mesna hrana.

Mislim da ti ne moras tu ribu da unistis. Pusti je i prati sta i kako se desava. Ako se stvar pogorsa ti uvek mozers da je odstranis iz akvarijuma a isto ako sve ostane i kako jeste jer onda joj ocito nema pomoci.
 
Hvala Bobane! :D
Malopre sam pratio tu neonku i primetio sam (kada se ona gleda iz pticije perspektive-odozgo)da joj je desna strana tela blago naduvena (kao da je progutala ciglu) na dva mesta od skrge 3mm ka repu ima ispupcenje od plave crte do trbusnog peraja,kao i kod analnog otvora.Nemam trenutno digitalni aparat,cim mi bude pri ruci slikacu jer ovako nema smisla objasnjavati. :lol:
Inace ona se isto onako cudno krece,normalno jede...
Ranije su neonke zivele kod mene u odlezaloj cesmovaci (ph oko 8,i dgh 20),zato sam naveo taj podatak,a cim mi se ovaj "problem" pojavio i u mekoj,kao sto kazes ta mogucnost otpada...
Pa neznam za hranu,ja ih dosta raznovrsno hranim 2-3 puta dnevno,cesto tubifex,grindali i ostali crvi u kombinaciji sa suvom hranom:tetra diskus,color pro i lisnatom sera vipan...Tako da nisam siguran da je to kod mene slucaj...
Kada je fotografisem mozda ce neke stvari biti jasnije.
 
Prvo sto bih te savetaovao, da odmah formiras karantinski akvarijum i izdvojis tu neonku u taj akvarijum. Tada prati i jedan i drugi akvarijum sta se desava. Ako primetis kod jos neke ribe iste simptome ,odmah reaguj i zapocni odgovarajucu terapiju, A ako kod drugih riba nema nikakvih simptoma, u tom slucaju prati desavanja i ponasanje izdvojene neonke. Savetaovao bih te da izdvojenu neonku ne hranis u tom karantinskom akvarijumu bar neko vreme, dok ne vidis da li ce se stomak vratiti u normalu. Moze da bude u pitanju hrana i probava ali moze biti i nesto drugo. Najbitnije je da tu ribu izdvojis i da ne rizikujes ostale ako je u pitanju neko oboljenje.

Za sada ne bih odredjivao tacnu dijagnozu... :wink:
 
Pa ta oteklina moze da nastane iz vise razloga. Jedno je izvesno a to je da pritiska unutrasnje i da riba ima problema sa pomeranjem peraja. Zato i ne moze da odrzi ravnotezu.

- Poremecaj probavnog sistema gde se hrana zadrzi u stomaku i tu pocinje raspadanje. Tu se preporucuje podizanje temperature za do nekih 5 stepeni uz adekvatnu ishranu. Izbegavati te crve i crvice kao i hladnu hranu. Smrznuta hrana koja nije dobro temperirana izaziva ovakve pojave.

- Neka cista. Nemas bas velike mogucnosti i bolje je da se kurtalises ribe jer ko zna sta moze da bude uzrok njenog nastajanja. Za odredjivanje treba ta vidis cistu i njen sadrzaj.

- Tumor. Opet nemas nekog izbora jer nema leka.
 
Hvala na savetima! :D
Fauna nisam imao slobodan aq da bi pratio na taj nacin morao sam da rizikujem ili da poslusam Bobana i da presecem....
Da mi se ovo nije pojavljivalo ranije poslusao bi Bobana,al nesto mi govorilo da ce biti u "redu". :lol:
Juce je stanje bilo isto,a danas kad sam dosao sa posla primetio sam da se neonka vratila u normalu(horizontalu),pliva skoro normalno, na svakih par sekundi napravi nekakav trzaj telom koji ostale neonke ne prave,ali izgleda sad mnogo normalnije nego pre 2 dana.
Nema nikakve otekline na telu itd...
E sad...
Jedino sto nemogu da dobijem odgovor sta se desavalo odnosno sta se mozda jos uvek desava.Moguce da je hrana u pitanju,crvi i to,mada to jedu sve ostale ribe i nijedna ne pokazuje ove simptome....
U svakom slucaju hvala jos jednom! :D
 
Problem je mozda resen, mozda je samo bilo u pitanju preobilno hranjenje i zadrzavanje hrane u stomaku, problemi sa probavnim sistemom. Ali budi oprezan prati i dalje tu neonku ...