Cyrtodactylus kotschyi (Egejski gekon ili Košijev Gekon)

ACO87

Member
2 April 2008
366
0
18
36
Cacak, Srbija
Pre nekoliko dana uhvatio sam gustera,koga do tad nisam nijednom video.Uz pomoc Mareta sam otkrio da se radi o vrsti Cyrtodactylus kotschyi,poznatijim pod imenom Egejski gekon ili Košijev Gekon.Molim sve one koji bilo sta znaju o njemu neka mi pomognu,jer je ovo prvi put da se susrecem sa ovom vrstom gustera...
 
Evo je i slicica.Na ovoj slicici ima rep,ali je nesrecnim slucajem malo posle slikanja izgubio rep,pa me zanima koliko ce vremena trebati da mu izraste???
 

Attachments

  • cyrtodactylus kotschyi.jpg
    cyrtodactylus kotschyi.jpg
    51.3 KB · Pregleda: 30
Sta bih mogao vise reci od toliko inormacija koje su dostupne na interenetu. :)

To je guster koga popularno nazivaju Balkanski gekon, mada on nastanjuje i Aziju, posebno neke delove Irana i Iraka. Ovde mozes pogledati njegovu rasprostranjenost - LINK

Veoma je otporan guster i zahvalan kao terariristicka zivotinja . Drzanje ove vrste, prilicno je identicno drzanju popularnih leopard gekona, tako da nema potrebe posebno opisivati uslove drzanja. ;)
 
Fauna nisam znao da njih ima po unutrasnjosti.Cuo sam da gekona ima po primorju,ali susret sa ovim gekonom i to u sred grada me je iznenadio.
 
Ne treba da te iznenadjuje jer se ovaj gekon vec odavno prosetao na nasim prostorima i to vec duzi niz godina .;) Masovno je primecen tek pre dve godine dok je njegovo prisustvo je znatno duze.
 
Ne treba da te iznenadjuje jer se ovaj gekon vec odavno prosetao na nasim prostorima i to vec duzi niz godina .;) Masovno je primecen tek pre dve godine dok je njegovo prisustvo je znatno duze.

Da li znas mozda gde bi trebalo da ih trazim,kakva mesta da pogledam???
 
Pa ja imam 21god,a tek sam sad prvi put video ovog gustera,a Cacak znam kao svoj dzep.Znas li gde se sakrivaju,preko dana,predpostavljam da je nocna zivotinja?
 
Malisa je dobio novi dom,sredili smo mu jedan manji terarijum,super izgleda.Cim budem mogao posavaljam fotke.pozzz:D
 
Ljudi uhvatio sam jos jedno gekona,nasao sam gde ih sve ima po gradu,samo ih je malo teze uhvatiti jer su cesto na visini.Sutra ili prekosutra stavljam fotke.pozzz
 
Primetio sam da ih ima na zidovima starijih (ne obavezno!) zgrada kuca,uglavnom po ulicama gde nema velikog prometa kola,ljudi,itd...Video sam par komada neki su veci,neki manji,ali ima ih.Obicno izlaze nedugo posle zalaska sunca,oko 20:30,ali ja sam ih najcesce vidjao oko 23:00,ali,kao sto gore rekoh,ovo ne mora da znaci da je 100% tako.Mozda izlaze ranije,mozda kasnije,ja samo kazem kad ih ja vidjam.:hej: