Da li ribe brze rastu u velikom akvarijumu?

zopex2008

Administrator
Staff member
8 Oktobar 2008
2,810
106
63
69
Beograd
O ovom pitanju cesto su se vodile rasprave na raznim forumima na netu i najblaze receno misljenja su podeljena.
Primer koji cu da iznesem mozda pruza malo visle svetla u ovu problematiku.. Naime dao sam pet albino ancistrusa velicine oko 4 cm prijatelju koji ima ogroman akvarijum (1680 lit). Posle manje od mesec dana napredovali su skoro duplo, cak se i na muzjacima pokazuju polne karakteristike (brcici). Ancistrusi koji su ostali kod mene u akvarijumu od 5o lit, a ima ih oko 40 komada, nisu napredovali ni priblizno ovoliko.
Pretpostavljam da je osnovni razlog ovome kolicina nitrata i nitrita kojih u velikom aq. ima jako malo, dok se kod mene krecu u vrhu dozvoljenih granica i pored svakodnevne izmene dela vode. Sto se tice hrane kod mene je ima u izobilju i raznovrsnija je nego u velikom akvarijumu gde moraju da se bore za svaku mrvicu.
Voleo bih da cujem jos neko misljenje o ovome.
 
Velicinu akvarijuma treba posmatrati samo kao jedan od faktora zivotnog okruzenja ribe koju posmatramo i naravno da i to ima uticaj na njen rast, kao i svi ostali faktori okruzenja.
Sustina je u kompeticiji za sve zivotne resurse (hrana, prostor, kiseonik,...) svih jedinki koje zive u odredjenom prostoru. Resursi se dele i prirast ukupne bio mase (biljne i zivotinjske) odgovara raspolozivim resursima. Puno jedinki iste vrste na malom prostoru moze cak da izazove i inhibiciju kako rasta, tako i razmnozavanja, a i prirodna selekcija i razne bolestine su cesce u takvim prenaseljenim stanistima sto rezultira smanjenjem broja jedinki u populaciji.
Generalno manji akvarijum znaci slabiji rast, ali u kombinaciji sa ostalim faktorima koji najcesce prate mali akvarijum. Uzmi i dopinguj hormonima rasta bilo koje zivo bice u malom akvarijumu i ima da izraste jako puno (ali sto neznaci i zdravo).
Postoji tu jos jedan efekat - alopatija prisutan kod biljaka, nizih organizama i mekusaca kada se luce egzohormoni u spoljasnu sredinu koji sprecavaju rast ostalih u okruzenju. O ovom efektu kod riba mozemo diskutovati kao o jos uvek otvorenom pitanju....