Diskusi problem

Bilo bi dobro ako bih mogao da fotografises jednog najizrazenijeg diskusa sa tim simptomima. Ovako mozemo da nagadjamo i lutamo sa dijagnozom...A isto tako mislim da je kod tebe potrebno karantinsko lecenje i potpuna dezinfekcija akvarijuma u kojem su bili diskusi, to bi nekako bilo najsigurnije resenje... Ali ovo je moje licno misljenje kako bih ja radio , mozda se ostali nece sloziti sa tim ... :wink:
 
Diskusi i skalari su u karantinu, temp je 34c, akvarijum 60 litara. Tretiram ih Serinom Oodinopur-om (posto nemam sa sta drugo).
Dva diskusa su dale dusu (to su bila ona dva koji sam sumnjao da su par :cry: ). Malo sam razocaran, ali to je to.
 
Glavu gore Dane, bice jos puno diskusa koji ce proci kroz tvoje akvarijume:wink:

Pazi sledeci put kada budes nabavljao diskuse, od koga nabavljas i kako ih adaptiras na uslove u svom akvarijumu. Treba da znas kakva je voda bila kod odgajivaca gde si nabavio diskuse, pa shodno tome da pravilno postupis pustanju ribe u svoj akvarijum. Ne mozes pustiti ribu u akvarijum gde su parametri potpuno razliciti. Takvo iskustvo su imali mnogi moji prijatelji ,smatrajuci da diskus moze da se adaptira iz meke u tvrdu vodu ali uvek sa katastrofalnim posledicama. Drugo je pitanje ako oni dolaze iz vode gde je tvrdoca iznad GH 10 ,takve ribe se lakse adatiraju.

Ovo su neka moja iskustva i iskustva mojih prijatelja kojima je bistrije tek sada , kada su u pitanju diskusi... :D :wink:
 
Ne?u puno da pametujem al moram ti re? da je 34C previe samo iz razloga otopljenog kisika u vodi...
naime od temperature 38 pa do 30, stanje otapljanja kisika u vodi drasti?no pada, a pri 34C to je zbilja nisko...
Vjerujem da bi isti u?inak postigao i sa 30-31C, ako ne i bolji, a riba bi imala vie kisika u vodi to je kadkad krucijalno za njihovo zdravlje.
ao mi je za tetu, vidim da je vrlo velika.
 
Voda u Skopju je oko 20gh, a ova moja je 11-14gh, tako da mislim da to ne im pretstavlja problem, za razliku od rizig od unosivanje patogenih organizma sa nove diskuse.
A sto se tice temperatura vode-na 34 c zivotni ciklus svih parazita je daleko kraci, a diskusi bez problema podnose ovu temperaturu. Jaka aeracija je neophodna pri vakvu temperaturu.
Idemo dalje.
 
Dane ja nemogu da ti pomognem nikakvim savetom ali da znas da mi je strasno zao za tvoje diskuse. Iako ti je tesko moras da budes jak i da iz ovog loseg iskustva izvuces pouku za dalje.
Bice jos diskusa. Nedaj da se razocaras.

Pozdrav. Mirka.
 
Dane se oporavio od gubitka i vec smislja planove za nabavku novih diskusa. :wink:
A so je isto vazno, ostala 3 diskusa su dobro, plivaju po akvarijumu, cak i cupkaju hranu.
Svakako da ce biti novih diskusa, a i iskustvo vise, mada me narocito zbog onog plavog tirkiza srce boli...
 
Uvek sam za to da se nadje neko mesto za karantinski akvarijum, mada je u nasim sobama tesko naci mesto za tako nesto. Do sada sam imao dosta mogucnosti za vise karantinskih akvarijuma, sada to nije slucaj i moram se zadovoljiti jednim karantinsikm akvarijumom za kojeg jos uvek tragam mesto gde da ga postavim ali ce ipak biti postavljen. :wink:

Zato Dane , za tvoje novokupljene diskuse trebao bi obavezno da obezbedis karantin, da ne bih ponovo imao slicnih problema.
 
I ja zbog tih razloga nisam koristio karantinski akvarijum, ali da vidis sada kako sam pripremio dva komada-jedan sa diskusima, a drugi sa skalarima, cisti su kao za na izlozbu :lol: .
 
Dva od tih tri su odlicno, a treci ne moze da dodje do izrazaja zbog toga sto su druge ribe dominantne. A nabavio sam jos jedan diskus (Red Alanquer kao treba da bude), prosao je karantin i sada pocinje da zauzima svoje mesto u hierarhiju.