-.:DIY akvarijum:.-

AQUATECH

Member
18 Januar 2006
50
0
6
SICG
Evo da postavim jedan ovakav topic posto mnogi od nas bi htjeli da povecaju broj akvarijuma pa zasto da ne pokusamo napraviti po neki sami i ustedimo neki kesh ili barem doci do nekih informacija kako bi mogli provjeriti kvalitet akvarijuma koji kupujemo kao i strucnost onoga koji ih prodaje 8)

Znam da na forumu vec ima tema koje se ticu ovoga ali volio bih kad bi na ovom topicu davali neke konkretne uputnice,savjete i slicno

Ja planiram u naredna 2-3 mjeseca da oformim 2 akvarijuma dimenzija 200x60x60 znaci 720l. Imam sav potreban material,ustvari imacu ga brzo ali problem mi je sto ne mogu da nadjem nikog da mi izlijepi staklo. Dakle nekoga ko se time bavi

Pa sta mislite da li bih smio rizikovati i sklopiti ove aq sam? :?
Nemam nekog iskustva kada je u pitanju pravljenje akvarijuma a pogotovo nekog teskasa kao sto ce biti ova dva :!:

Napravio sam par manjih ali mislim da to nije iskustvo dovojno za ovaj poduhvat.

E moja pitanja su sledeca

Da li se pravljenje akvarijuma odnosno tehnika njegovog sklapanja razlikuje u zavisnosti od njegove velicine tj.zapremine?

Tu mislim na neku posebnu tehniku lijepljenja ili upotrebu nekih dodatnih pomagala itd

I ukoliko nadjem nekoga da mi zavrsi ovaj posao koliko bih mu trebao platiti?

Napomonjem da bih ja kupio staklo i silikon a do doticnog bi bilo samo lijepljenje.

Ovo pitam iz razloga jer nisam odavno pazario akvarijume i ne znam koliko se placa za ovakve usluge a ne bih volio da budem nasamaren

Evo jedan dobar link obavezno pogledajte

http://home.online.no/~joobjoer/eng_diy/2200litre/2200litres.html
 
Mene samo zanima kolika je debljina tog stakla koje si spremio za taj akvarijum?

Da li je staklo vec iseceno na potrebne mere?

To su moja pitanja na koja bi zeleo da dobijemo dgovor, kako bih mogao neki savet da dam. :wink:
 
Fauna said:
Mene samo zanima kolika je debljina tog stakla koje si spremio za taj akvarijum?

Da li je staklo vec iseceno na potrebne mere?

To su moja pitanja na koja bi zeleo da dobijemo dgovor, kako bih mogao neki savet da dam. :wink:

Debljina stakla je 12mm,vodio sam se onom listom koju si postovao skoro iz nekog magazina... Znachi tu nema greske :wink:
a staklo jos nije izrezano samo sam nasao extra cijenu preko jednog ortaka...

Cekam samo da naidje neko da to izlijepi :lol:
 
Ok. :wink:

Vidim da staklo nisi isekao, sto je jako vazno jer jos nisi nasao majstora koji ce sve to odraditi i koji ce to staklo morati iseci na odredjene mere, sto preciznije i bez losih lomova. Najvaznije je da se staklo sto bolje isece i ako postoji mogucnost da se to staklo debljine 12 mm isece laserski . Znam neke staklorezce i majstore koji su imali prilike da rade akvarijume sa tom debljinom stakla i cuo sam da su trosili po nekoliko tabli stakla za jedan akvarijum. :lol: Hocu reci da staklo 12 mm ako se sece sa obicnim alatom "radlom",nema velikih izgleda da lom pravilno pukne . Za staklo od 12 mm postoji drugi alat (jaca radla) ali takav alat retko ko ima od staklorezaca jer njima nije potrebno precizno secenje kao sto je potrebno nama za akvarijume. Isto tako staklorezci ne obracaju paznju na lom stakla pri secenju . Lom moze biti sa dosta neravnina ali za zastakljivanje prozora, izloga i sl., to nije vazno, zbog toga oni lome staklo bez nekog velikog truda i zalaganja da to bude sto ravnije.
Znaci moj predlog je, ako mozes da nadjes nekog ko ti to moze laserski iseci (masinski), da ne razmisljas kakav ce ti rez biti posle secenja ,ravan ili neravan. :wink:



...Da li se pravljenje akvarijuma odnosno tehnika njegovog sklapanja razlikuje u zavisnosti od njegove velicine tj.zapremine?
...

Nista se posebno ne razlikuje osim sto majstor koji lepi mora imati jos dva pomocnika kod spajanja stranica. Naprimer, ja mogu sam bez bilo cije pomoci da izlepim akvarijum do 200 l, ali sve preko toga treba mi pomoc bar jos jednog coveka. Ako budes lepio u svojoj kuci , bice problem i odgovarajuce postolje gde ces sve to izlepiti . Naravno, mozes to da izlepis i na podu, ali moras naci neku ravnu povrsinu (plocu od iverice) koju ces obavezno nivelisati i tek tada mozes spajati stranice akvarijuma.
Kod majstora koji se bave ovim zanatom lepljenjem iskljucivo akvarijuma, postoji specijalno napravljen sto za spajanje stranica akvarijuma. Takav sto treba uskoro i ja da uradim jer ce mi dosta olaksati posao kod lepljenja vecih i tezis akvarijuma. Ali ne bih o tome ovde da pisem.. :wink:


...I ukoliko nadjem nekoga da mi zavrsi ovaj posao koliko bih mu trebao platiti?...

Onoliko koliko se dogovorite i koliko ti smatras da je realno.. . :D Ne mogu o ceni da diskutujem jer cene se razlikuju od majstora do majstora...Opet ti kazem , zavisi i od secenja stakla da li ce biti laserski ili rucno , brusenje takodje moze biti rucno ili masinski...sve to utice na cenu tako da je nezahvalno komentare davati i odgovoriti na ovo pitanje.. Moj savet ti je da kontaktiras vise tih majstora i da uporedis njihove ponude za takav rad. :wink:

Na karaju bi te savetaovao, da silikon obavezno TI nabavis. Potrudi se da ti neko donese iz inostranstva specijalni silikon za lepljenje akvarijuma. Obicne staklaraske silikone nemoj da koristis za toliku litrazu akvarijuma.
 
Boga mi ja se ne bih smeo sam usuditi da lepim toliki aq a i u ovdasnje majstore nemam bas puno poverenja.Njima je i aq od 200l spansko selo a kamoli od 700l.Po meni bi trebalo da poslusas faunin savet i iskljucivo staklo seces masinski jer nema tog staklorezca koji ce tu debljinu iseci rukom kako treba.Takode bih ti savetovao i da obavezno izbrusis ivice kako bi silikon sto bolje prionuo uz stakla.Mislim da je cena za brusenje masinsko oko 150 din po metru.Takode obavezno uradi ojacanja kako po dnu tako i po gornjem obodu aq.Na kraju ti zelim da ti sve to uspe i ispadne fenomenalno jer aq te litraze to i zasluzuje.Ako budes morao bolje plati i malo skuplje ali da ti to neko stvarno odradi vrhunski,jer slozices se ne pravi se svaki dan toliki aq i tu ne sme biti greske. :lol: