Eublepharus macularius

Damari

Member
27 Septembar 2007
350
0
16
svetprinceva.wordpress.com
evo ja malo da dodam na ovu temu
obzirom da je to meni nov gost u kuci ,borila sam se sa trazenjem informacija pa evo i da podelim neke ovde za moguce nove ljubitelje ovog divnog stvorenja.

Leopard gekon (Eublepharus macularius)
je gušter iz porodice gekona. Potiče iz pustinjskih predela srednje Azije. Radi se o vrsti gekona koja nije zahtevna i ne traži mnogo, i zato je dobar za početnike i decu. Neki ljudi govore da je leopard zahteva isto toliko brige koliko i hrčak, što po meni i nije baš sasvim tačno, zato jer se leopard gekoni hrane živom hranom (bubama) koje treba uzgajati, ili u redovnim intervalima kupiti u specijaliziranim radnjama.

1.TERARIJUM:
Potreban mu je terarijum dimenzija 70x40x30 cm (terarijum te veličine dovoljan je za 2-3 životinje: mužjak+ženka ili mužjak+2 ženke - nikad ne držite dva mužjaka zajedno, jer će se boriti do smrti!).Ili manji u slucaju ako se drzi samo jedan.

.GREJANJE I OSVETLJENJE: Nije mu potrebna florescentna cev sa UVB svetlosti zato jer je noćna životinja, potrebna mu je halogena lampa za dnevno svetlo i grejanje, a za noć možete uzeti infra crvenu sijalicu.
U terarijumu je potrebno održavati temperaturu u toplijem delu od 30-35, a u hladnijem 20-25 celzijusa. Noću temperatura može pasti i ispod 20 celzijusa.

3.VLAGA: Vlaga se treba održavati od 40-50%. Mada leopard gekon pije relativno retko,uvek je u terarijumu potrebno imati posudicu sa svežom vodom( svaki dan treba promeniti vodu u toj posudi).U vreme presvlačenja (to ćete prepoznati kada vam gušter pobledi) morate staviti neku kućicu sa vlažnim WC papirom( to možete napraviti od posude od margarina i sl i izbušiti rupu da može ući u to vlažno područje, to će mu pomoći pri presvlačenju). Takođe, možete navlažiti jedno od gušterovih omiljenih skloništa tako što ćete poprskati pesak ispod kamena mlakom vodom.

4.HRANA: Leopard gekon jede sve što i drugi gušteri mesojedi. To uključuje: crve brašnare (Tenebrio molitor), crve Zophobase (Zophobas morio), bube (npr Blaptica dubia), gliste (rod Lumbricus), cvrčci (rodovi Acheta i Gryllus), skakavci (porodica Acrididae) i sl. Dobro ih je hraniti sa bubama ulovljenim u prirodi, ali samo kada ste 100% sigurni da nisu bili izloženi insekticidima.
 

Attachments

  • image.jpg
    image.jpg
    6.6 KB · Pregleda: 12
  • image1.jpeg
    image1.jpeg
    8.3 KB · Pregleda: 11
5.VITAMINI I MINERALI: Mladima treba svakodnevno posipati hranu sa vitaminsko-mineralnim preparatom za guštere, odraslima svaki drugi dan, a gravidnim ženkama takođe svaki dan (takve preparate možete kupiti u bolje opremljenim ZOO-shopovima).

6.PODLOGA: Najbolja podloga za ovog guštera je fini, isprani kvarcni pesak;sljunak manje granulacije ili mešavina peska i treseta u razmeri 2:1